The New Cosmic Onion: Quarks and the Nature of the Universe

Wydawnictwo: CRC Press Taylor & Francis
8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
2
8
2
7
2
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The New Cosmic Onion: Quarks and the Nature of the Universe
data wydania
ISBN
9781584887980
liczba stron
232
język
angielski
dodał
Carmel

Not since Newton’s apple has there been a physics phenomenon as deliciously appealing to the masses as Frank Close’s Cosmic Onion. Widely embraced by scientists and laypersons alike, the book quickly became an international bestseller. Translated into seven languages, it propelled the author to become a worldwide celebrity as well as an inspiration to a generation of scientists. The book’s...

Not since Newton’s apple has there been a physics phenomenon as deliciously appealing to the masses as Frank Close’s Cosmic Onion. Widely embraced by scientists and laypersons alike, the book quickly became an international bestseller. Translated into seven languages, it propelled the author to become a worldwide celebrity as well as an inspiration to a generation of scientists. The book’s title itself has entered popular usage as a metaphor for the layers that can be peeled away to understand the foundations of the physical world, from dimensions and galaxies, to atoms and quarks.

“Close is a lucid, reliable, and enthusiastic guide to the strange and wonderful microcosmic world that dwells deep within reality”
— Frank Wilczek, Herman Feshbach Professor of Physics, MIT, 2004 Nobel Prize in Physics

NEW Material

Explains the principles behind the Hadron Collider as well as the potential it presents
Considers the recent development of the Electroweak Theory as a law of nature
Explores the mysteries uncovered and the ones that may be in store with regard to top and bottom quarks
Keeping still-pertinent contents from the original volume that caught the world’s attention in 1983, this fresh edition of the Cosmic Onion includes extensive new material to reflect new views of the universe. Providing explanations that explore the foundations of 21st Century science and future directions, this work offers ready access and unique perspectives to more typical topics such as the forces of nature, atoms, the nucleus, and nuclear particles.

It also travels down paths that only a true pioneer and educator can venture, such as a discussion of what Professor Close refers to as the Eightfold Way including the findings, surprises, and new questions emerging from the latest work with accelerators.

 

źródło opisu: https://www.crcpress.com/The-New-Cosmic-Onion-Quar...(?)

źródło okładki: https://www.crcpress.com/The-New-Cosmic-Onion-Quar...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 350
Carmel | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Cudowna książka dla kompletnego laika o świecie cząstek elementarnych, podstawowych cegiełkach wszystkiego. Jako nastolatek, uczyłem się z jej pierwszego wydania polskiego (PWN 1989). Fascynowało mnie, czym są te dziwne kwarki, i znalazłem odpowiedź. Było to niemal mistyczne doznanie. Te mezony, hadrony, pozytony, kaony, piony, neutrina i kwarki... Ostatnio pochyliłem się nad drugim wydaniem (CRC Press 2007), które niestety nie istnieje w polskim tłumaczeniu.

"New cosmic onion. Quarks and the nature of the Universe" zasługuje na najwyższe noty dydaktycznej jasności. Autor, Frank Close, to obecnie emerytowany profesor specjalizujący się w teorii cząstek elementarnych, pierwszy laureat Medalu Kelvina za popularyzację fizyki. Jest to więc człowiek, który 'zjadł zęby' na pokazywaniu nauk podstawowych.

Jako członkowie Unii Europejskiej, musimy być świadomi, że z naszych podatków (wydawanych głównie na dostarczenie prądu do chłodzenia nadprzewodzących elektromagnesów) utrzymywany jest największy instrument badawczy świata - LHC (Wielki Zderzacz Hadronów) ulokowany w CERN pod Genewą. Ponieważ ten, trwający dziesięć lat, eksperyment wchodzi w decydującą fazę, czyli zderzanie protonów z maksymalnymi energiami (lata 2017-2018), należy się spodziewać nowych odkryć, o których będą informowały media. Warto zapoznać się ze słownictwem używanym w fizyce tych fundamentalnych cegiełek, jak się je uzyskuje, po co buduje dla nich tak duże maszyny, itd.

Close genialnie zaprezentował kwarki, jako postaci z bajki. Są tu krasnoludki, jest fakir. Każda grafika reprezentuje inny 'zapach' kwarku. Czytając książkę, można przede wszystkim obyć się ze słownictwem, które jest bardzo specyficzne w tym mikroświecie. Trochę to przypomina systematykę z biologii. Każdy kwark charakteryzuje typ (czyli wspomniany 'zapach') i 'kolor' oraz kilka innych liczb kwantowych. Całość tego snobistycznego słownictwa, w "Kosmicznej cebuli" podana została w odpowiednich proporcjach i kolejności.

Na początku opiniowanej pracy jest trochę historii odkrywania cząstek, opisy podstawowych typów rozpadów jądrowych (str. 32-41). Kolejne rozdziały, to krótka charakterystyka sił, które determinują zachowania cząstek, ale i całego otaczającego nas świata (str. 49-57). Przykładowo siły elektromagnetyczne odpowiadają za dotyk, czyli odczuwany nacisk na przedmioty. Jabłko oderwie się z ogonkiem od drzewa, gdy siły elektromagnetyczne przegrają z grawitacja. To, że istniejemy, to zasługa energii ze Słońca, uzyskiwanej z rozpadu beta, sterowanego przez oddziaływanie słabe. Każda aktywność materii - od kwantów, poprzez rejestrację bodźców w receptorach naszych tkanek, po zachowanie się galaktyk i całego Wszechświata, to konsekwencja istnienia czterech sił fundamentalnych (jądrowych - słabego i silnego, elektromagnetycznego i grawitacji).

Ponieważ w połowie XX-wieku okazało się, że nowych cząstek elementarnych odkrywano coraz więcej, zaczęto pracować nad ich grupowaniem. Fizyków przerażała myśl, że trzeba by się uczyć tych wszystkich nazw! Na szczęście udało się zapanować nad tą menażerią. W rozdziale o systematyce cząstek (str. 60-72), nazwanych hadronami, Close poddał je wszystkie porządkowaniu. Krótko i jasno opisał cechy, które wprowadzają ład. Następnie pojawiają się główni bohaterowie książki - kwarki, które cały ten galimatias ostatecznie uprościły (str. 82-85) . Okazuje się, że wystarczy skupić się na 6-ciu kwarkach, by opisać zbudowane z nich hadrony. Na przykład proton, składa się z trzech kwarków należących do dwóch 'zapachów'. Ostatecznie kwarki (budujące na przykład proton i neutron), leptony (na przykład elektron) i nośniki czterech sił - bozony (np. foton), to właściwie wszystkie nazwy, które warto pamiętać.

Druga połowa książki, to zaprezentowane konsekwencje, opisanego wcześniej modelu cząstek elementarnych, dla obserwowanej przyrody. Jest o unikatowych neutrinach, których tysiące przelatuje każdej sekundy przez nasze ciała (str. 160-170). Jest krótki opis największej dumy fizyków - tzw. Model Standardowy, który zbiera niemal całą wiedzę znaną fizyce (str. 175-187). Na koniec książki, Close krótko zreferował model globalny Wszechświata, skupiając się na opisie jego ewolucji z punktu widzenia cząstek elementarnych (str. 190-202).

"Kosmiczna cebula" zawiera trochę wzorów (bardzo prostych). O jej wartości dydaktycznej, dla czytelnika początkującego w tym świecie subatomowym, decyduje język autora i świetne ilustracje. Niektóre są śmieszne (grafiki kwarków), większość pozostałych to rozrysowane procesy rozpadu cząstek i ich tworzenia (tzw. grafy Feynmana). Nie należy się ich bać. Ich sens, sposób czytania, autor wyjaśnia szczegółowo (str. 51-52) . Każdy da radę. Oczywiście dla początkującego, znajdą się pewne fragmenty trudniejsze, sporo nieznanych słów. Tak jest jednak zawsze, gdy doświadczamy czegoś nowego. Anegdota o genialnym fizyku Enrico Fermim, sporo może tu wyjaśnić. Po jednym z wykładów, powiedział:

"Nie potrafię już śledzić tych nowości formalizmu. Wybrałem się na wykład jednego ze współpracowników Oppenheimera i przygnębiło mnie to, że niczego nie byłem w stanie zrozumieć. Najbardziej poruszyło mnie jednak ostatnie zdanie wykładowcy, który powiedział: To jest właśnie teoria rozpadu beta Fermiego."

Fermi oczywiście świetnie orientował się w fizyce jądrowej, jednak sam nowy czy zmieniony język, jest czasem wystarczającym czynnikiem, który może utrudniać odbiór nowości. Czym są w fizyce swojsko brzmiące pojęcia: 'wino', 'skwark', 'zapach', 'kolor'? - zachęcam do książki Franka Close. Jej lektura nie będzie zmarnowanym czasem.

Gorąco polecam wszystkim drugie wydanie "Kosmicznej cebuli", które zawiera aktualizacje do 2006 roku. Można też spróbować zdobyć polskojęzyczny przekład pierwszego wydania z 1989. Nie jest może tak aktualny, ale w podstawach niczym istotnym się nie różni.

Postscriptum

Zachęcam do zapoznania się krótkimi filmikami (przepraszam, że tylko po angielsku), opisującymi dziwny świat cząstek elementarnych:

• reklamowy filmik przygotowany w CERN - https://www.youtube.com/watch?v=V0KjXsGRvoA
• opis cząstek Modelu Standardowego - https://www.youtube.com/watch?v=F5fFVkYJ_Rs

Warto chyba zasygnalizować, że za kilka tygodni, Wyd. Prószyński i S-ka wyda nową książkę o cząstkach elementarnych - " Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości " fizyka z CERN-u Gavina Hesketha. Będzie sporo nowości o LHC i bozonie Higgsa.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Las ożywionego mitu

"Las ożywionego mitu" został opublikowany w 1984 roku, ale na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie książki pochodzącej z jeszcze dawniejszych...

zgłoś błąd zgłoś błąd