Numer niemiecki
historyczna
Michu

Nowy numer SN poświęcony jest sprawom niemieckim, jest lepszy, jak sądzę, niż poprzedni. Silnie korespondujący zarówno z II tomem Baśni jak niedźwiedź, jak i z albumem „Święte królestwo”. Opublikowaliśmy tam, w tłumaczeniu naszych koleżanek i kolegów, zaangażowanych w życie tego bloga, list Marii Węgierskiej do Albrechta Hohenzollerna, listy Karola V do królów Polski, listy Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta do tegoż Albrechta Hohenzollerna, a także spory fragment Ordunku gornego w języku polskim. Materiałem jednak, który utrzymuje cały numer, jest moim zdaniem tekst Piotra Poniewierskiego o obecności Niemców w Chinach. Piotrek, zaczynając od powstania bokserów dochodzi do istoty aktywności politycznej mocarstw w Azji, a szczególnie Niemców, a tą istotą są poszukiwania metali ziem rzadkich. Historia tych poszukiwań sięga początku XVIII wieku i zaczyna się od Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. Liczę więc na to, że uda nam się wyprodukować niebawem numer SN poświęcony Szwecji właśnie. Na razie nie mam zbyt wielu autorów do tego numeru, ale coś się powoli kroi.
Jola Gancarz napisała znakomity szkic biografii Karola Ferdynanda Wazy, ostatniego polskiego biskupa Wrocławia. Poza tym są tam jeszcze inne ciekawostki, których wymieniał nie będę.

źródło opisu: https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-7/

źródło okładki: https://basnjakniedzwiedz.pl/wp-content/uploads/20...»

Tytus | 2018-03-24
Przeczytana: 21 marca 2018

Świetne artykuły w "Niemieckiej" Szkole Nawigatorów. Dwa z nich wstrząsnęły mną dogłębnie. Pierwszy z nich jest autorstwa Jolanty Gancarz, opowiada o życiu królewicza Karola Ferdynanda Wazy syna Polskiego Króla Zygmunta III. Drugim jest tekst Helmutha von Moltke o polskiej szlachcie. Tak doskonałej syntezy struktur Rzeczpospolitej Obojga Narodów nie przeprowadził żaden z polskich historyków. Poza tym w SN jest coś rzeczywiście fenomenalnego. To Ordunek górny z 1528, czyli pierwszej ustawy górniczej wprowadzonej na polskich ziemiach. O innych bardzo ciekawych artykułach nie wspominam, aby nie zanudzić.
Polecam ten numer Szkoły Nawigatorów.

rav2509 | 2017-10-29
Michu | 2017-08-06