Rzeczywistość i zmyślenie. Światy przedstawione w literaturze i kulturze XIX–XXI wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
rzeczywistość, fikcja, literatura

W 2015 roku ukazały się w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego dwa związane ze sobą zbiory szkiców poświęcone światom przedstawionym w literaturze i kulturze. Pierwszy z nich mówił o „świecie bliskim i świecie dalekim w staropolskich przestrzeniach”, drugi o „światach oświeconych i romantycznych” (parafrazujemy tu tytuły obu tomów). Zbiór, który właśnie oddajemy do rąk Czytelników, kontynuując badania nad rzeczywistością przedstawioną i fikcją, obejmuje szerokie spektrum czasowe od XIX do XXI wieku. Jest oczywiste, że taka rozpiętość musi się wiązać z wielką różnorodnością przedmiotu badań. Autorzy analizują utwory odmienne gatunkowo (dokument literacki, różne odmiany powieści, narracje autobiograficzne, fantastyka, proza dla dzieci, epistolografia), podejmujące różnorodne tematy, kierowane do różnych odbiorców. Tym, co łączy szkice zgromadzone w zbiorze, jest refleksja nad sposobem istnienia świata realnego w prozie narracyjnej. Wszystkie dotyczą zatem uniwersalnego zagadnienia relacji między prawdą a zmyśleniem i próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób świat rzeczywisty jest wyrażany w języku (zwłaszcza w języku artystycznym). Książka adresowana jest do uczniów szkół licealnych, studentów i nauczycieli akademickich.

źródło opisu: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/15643

źródło okładki: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/15643