Pułki Ułanów Księstwa Warszawskiego

Wydawnictwo: Napoleon V
historyczna
privilegio

Niniejsza publikacja powstała po pięciu latach żmudnych badań i weryfikacji faktów. Prezentuje historię trzech najstarszych pułków ułanów od jesieni 1806 r. do wiosny 1812 r. Autor jako pierwszy w kraju zadał sobie trud wyjaśnienia zagadnień dotąd pomijanych, w tym procesu przekształcania grup powstańczych, chorągwi pospolitego ruszenia i pułków regionalnych w regularne jednostki armii Księstwa Warszawskiego – przedstawił ich faktyczny szlak bojowy w kampaniach, 1807 i 1809 r.
Publikacja porządkuje wiedzę nie tylko o ówczesnej polskiej kawalerii, ale i o innych polskich formacjach ówczesnego wojska. Praca została napisana w formie opowieści, zaś fakty udokumentowane archiwaliami oraz fragmentami wspomnień i relacji.
Andrzej Ziółkowski – ur. w 1956 r. w Warszawie; wieloletni pracownik działu historii najnowszej Muzeum WP, od 2006 r. szef oddziału historycznego WAT. Autor kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych publikacji głównie o wojsku polskim z początków XIX w., w tym opracowań poświęconych Szwoleżerom Gwardii i Lansjerom Nadwiślańskim; militarny konsultant przekładów rosyjskich, hiszpańskich i włoskich oraz wydawnictw specjalistycznych, m.in. pierwszej w Polsce Encyklopedii Wojen Napoleońskich. Epoce poświęcił ponad trzydzieści lat pracy, penetrował archiwa, wędrował po świecie szlakami polskich Legionistów, Gwardzistów i żołnierzy Księstwa Warszawskiego.

źródło opisu: tezeusz.pl