Krwawe morze

Książki Paszyńskiej zaczynają coraz bardziej przypominać mi prozę Falconesa. Obsadza bohaterów z krwi i kości w historycznym, misternie utkanym tle, a mimo to nadal ma się do czynienia z ludźmi prawdziwymi i nie do końca idealnymi. Każdy bohater ma jakąś mniejszą lub większą skazę i to lubię.
"Krwawe morze" to drugi tom z trylogii Osmańskiej. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie, do tego historia Imperium Osmańskiego, którą szczerze mówiąc trochę przespałam w szkole.
Akcja porywa, choć robi się już trochę przewidywalna - autorka ma tendencję do happy endów, choć potrafi po drodze uśmiercić bohaterów z pierwszego szeregu.
Jelena trochę mnie irytowała swoim postępowaniem, z drugiej strony to typowe zachowania dla dojrzewającej nastolatki.
Niezmiennie natomiast pałam jakąś sympatią do Sokoła - ta postać bardzo się autorce udała.

Co jeszcze warto wspomnieć to to, że język autorki jest bogaty, subtelny, plastyczny, zdania składa zgrabnie i naprawdę czyta się z przyjemnością.

Polecam naprawdę każdemu!

"Krwawe morze" to drugi tom z trylogii Osmańskiej. Wartka akcja, ciekawi...

Druga część sagi sułtańskiej, z pewnością sięgnę po tom trzeci

Druga część sagi sułtańskiej, z pewnością sięgnę po tom trzeci

Imperium Osmańskie pogrąża się w coraz większym chaosie. Pogrążony w alkoholizmie sułtan Selim II coraz częściej odżegnuje się od podejmowania ważnych dla państwa decyzji i oddaje się zabawie. Jego żona Nurbanu oraz wielki wezyr Mehmet Sokollu podejmują próby opanowania napiętej sytuacji politycznej. Jednocześnie ten ostatni musi mierzyć się ze spiskami zawiązywanymi przez jego wrogów.

Tymczasem Jelena zakochuje się w jednym z dworzan Özgunie i zaczynają razem wspólnie spędzać czas. Jednocześnie dziewczyna zyskuje zaufanie Nurbanu i zaczyna wiernie jej służyć. Niebawem jednak ich relacja zostaje nadwyrężona, gdy Jelena otrzymuje od sułtanki zaskakującą propozycję.

Akcja drugiego tomu "Serii Sułtańskiej" rozgrywa się w latach 1570-1571. Rozpoczyna się ona w momencie, gdy Stambuł nawiedza ogromny pożar, zaś kończy podczas klęski osmańskiej floty pod Lepanto. Był to okres pogłębiania się kryzysu w Imperium, które dotykane jest korupcją oraz niepokojami społecznymi. Selim okazuje się władcą niekompetentnym i pozbawionym ambicji, podatnym na manipulacje ze strony ludzi mu nieprzychylnych. Na Nurbanu i Mehmecie Sokollu zaczyna spoczywać odpowiedzialność za reformy, gospodarkę oraz dyplomację. Władza Selima okazuje się krucha.

W tym tomie poznajemy bliżej również Jelenę, córkę bana chorwackiego oraz obrońcy Szigetvaru Nikoli Šubicia Zrinskiego. Dziewczyna mierzy się z niechęcią ze strony służących, którym nie podoba się to, że jest faworytą Nurbanu. Ponadto dziewczyna zakochuje się w dworzaninie Özgünie, z którym spędza miło swój wolny czas. Jednocześnie następca tronu Murad chce pojąć dziewczynę za żonę. Propozycja jaką otrzymuje od Nurbanu sprawia, iż Jelena decyduje się uciec z pałacu.

"Krwawe morze" jest to powieść historyczna pełna emocji, knowań, spisków i namiętności. Maria Paszyńska ponownie zabiera nas do świata, którym rządzą brutalność i brak skrupułów. Ukazuje ona obraz Imperium Osmańskiego jako z jednej strony jako upadającego mocarstwa targanego buntami, zaś z drugiej jako potęgi militarnej skupiającej się podbojach, w której wyznacznikiem polityki jest religia islamska.

Moim zdaniem drugi tom jest tak samo dobry jak pierwszy. Duża w tym zasługa wiernie odtworzonych realiów historycznych oraz barwnego stylu w jakim został on napisany.

„Krwawe morze” czyli drugi tom serii sułtańskiej spod pióra Marii Paszyńskiej. Jest to kontynuacja losów Mehmeda Paszy Sokollu oraz porwanej przy oblężeniu Szigetvaru Jeleny, która została wcielona do haremu w pałacu Topkapı. W życiu Paszy nigdy nie brakowało ciągłych wyzwań i kolejnych kłopotów, a wrogowie czaili się na każdym kroku, tak było i tym razem, kiedy postanowił podjąć walkę z jego największym przeciwnikiem. W tym czasie Jelena, nazywana w haremie Birgul, nawiązała bardzo zażyłą relację z sułtanką Nurbanu, matką panującego sułtana Selima. Ten z pozoru przywilej, może lada chwila, wprowadzić ja w tarapaty. Czające się wokoło intrygi, a także wyprawy wojenne, tworzą ogólną zawieruchę w państwie Osmanów.
„Krwawe morze” to powieść historyczna, pełna intryg i zapachu krwi. Wzbudza cały wachlarz emocji, nie pozwala o sobie zapomnieć. Autorka bardzo zręcznie łączy fikcję literacką z faktami historycznymi, tworząc wspaniale skomponowaną i dopracowaną w każdym aspekcie historię, zaskakującą i trzymającą w napięciu do ostatniej strony. To w jaki sposób autorka opisała nam świat przedstawiony w powieści wymagało dużej wiedzy i sięgnięcia do źródeł, aby z taką dokładnością i skrupulatnością oddać, znacznie różniącą się od naszej, tamtejszą kulturę i historię.
Praktycznie, od samego początku książka wprawiła mnie w zachwyt i nie mogła się oderwać od lektury! Serdecznie polecam fanom powieści historycznych!

Intryga? Zdrada? Wielka miłość? Poświęcenie? Do tego szarża Imperium Osmańskiego, którego janczarzy nie cofną się przed niczym. To wszystko znajdziecie w drugim tomie Serii Sułtańskiej Marii Paszyńskiej „Krwawe morze”, wydanej nakładem wyd. Książnica.

Sokollu już wie, jaka jest cena zwycięstwa, ale nie jest gotowy na okrucieństwa swoich ludzi. Imperium Osmańskie rośnie w siłę, a jego ekspansja jest nieunikniona. Wie o tym Bragadin, który usilnie stara się zawalczyć o Cypr, nawet kosztem swoich ludzi. Natomiast na dworze sułtana Selima dochodzi do rozłamu - Lala Mustafa zrobi wszystko, aby zniszczyć Mehmeda. Chaos u władzy destabilizuje potęgę turecką. Już ktoś wyciąga rękę ze sztyletem i wywołuje pożary, by zmniejszyć morale i siać ferment. Tylko sułtanka Nurbanu zdaje się ostoją spokoju. To u ukochanej Sokollu mała Jelena znajdzie ukojenie i zrozumienie.

W książce świat kobiet stanowi jakby alternatywną rzeczywistość. Mimo że same uczestniczą w małych wojenkach i gierkach, niektóre z nich są bezwględne i pozbawione emocji, to te, które pamiętają swoje dawne życie, odnajdują w sobie okruchy dobroci, to jednak wielka historia toczy się obok, poza murami sułtańskiego haremu. Konsekwencje jednak dotkną ich wszystkich.

W powieści znajdziemy dużo opisów działań wojennych Osmanów oraz rozgrywki polityczne. Sprawia to, że książka jest wciągająca i nie sposób się od niej oderwać. Wiele tu nawiązań do kultury Wschodu, jest też sporo informacji historycznych, które autorka sprawnie wplotła w fabułę. Polecam, zwłaszcza że finałowy trzeci tom pt. „Córka gniewu” będzie miał premierę już 7 września.

Liczba stron: 400
Wyd. Książnica

Po śmierci sułtana Sulejmana rządy w państwie przejmuje jego syn Sellim II. Niestety nie ma on cech przywódczych, woli spędzać czas na hulankach i pijaństwie. Kiedy miasto płonie, mieszkańcy zaczynają ratować swój dobytek, wierząc, że całe to zamieszanie jest karą za nieudolność ich władcy. Tymczasem Sokollu zmaga się z wypełnieniem obietnicy, jaką złożył zmarłemu Sulejmanowi. Wszelkimi siłami stara się utrzymać świetność Imperium Osmańskiego i zachować je w niezmienionej formie. Jednak ktoś zdecydowanie chce udaremnić jego plany. Kim jest ta osoba, do czego jeszcze jest zdolna i co planuje osiągnąć?
W pałacowym haramie młodziutka, chorwacka księżniczka Jelena jest dobrze traktowana przez sułtankę Nurbanu i szybko zostaje jej faworytką. Niestety splot pewnych wydarzeń sprawia, że Jelena chce, a nawet musi uciekać ze Stambułu...

(cd recenzji na fb)

WICHRY DZIEJÓW

„Do annałów historii przechodzą ci, którzy nie mają złudzeń. Ludzie się nie zmieniają. Po każdym pokoju przychodzi wojna, dobrobyt zawsze rodzi lenistwo, które w końcu doprowadza do rozpasania moralnego, upadku kultury, wartości i obyczajów: wówczas znów wybucha wojna. Historia nieustannie wiruje, unosząc w swych niewidzialnych kręgach ludzkie losy”.

Serial „Wspaniałe stulecie” przyciągał przed telewizory tłumy widzów i tam, gdzie kończy się serial, zaczyna się powieść Marii Paszyńskiej. Serialu co prawda nie oglądałam, ale jestem pod wielkim wrażeniem napisanej z wielkim rozmachem, niezwykle plastycznej, porywającej i pięknej opowieści, w której Maria Paszyńska po raz drugi zabrała mnie, nie tylko w fascynującą podróż do Imperium Osmańskiego, ale także w podróż po meandrach ludzkiej natury. Niezależnie od kultury i wyznania ludziom nie jest obca, pycha, zawiść, żądza zemsty, a także miłość. Zamknięty krąg zależności między poddanymi pracującymi na rzecz państwa a władcą, który musiał zapewnić im bezpieczeństwo, jaki autorka przedstawiła w swojej powieści, bardzo przypomina współczesne czasy. Żeby ludzie chcieli gorliwie pracować, muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo i stabilizację, jeśli tego nie ma, zachwiana zostaje równowaga, która podkopuje fundamenty państwa.

Autorka płynnie przechodzi od poprzednich zdarzeń do następnego tomu. Ta seria jest niczym kolorowy, egzotyczny ptak, na którego patrzy się z ogromną przyjemnością i chce się go dotknąć, doświadczyć nieznanego. Jest pięknie, przerażająco, ale zarazem fascynująco. Maria Paszyńska kolejny raz udowodniła, że jest mistrzynią w łączeniu faktów historycznych z fikcją literacką, tak by czytający książkę, był przekonany, że wszystko, co w niej zawarła, jest prawdą. Nie jest, to łatwe zadanie, jak wspomina sama autorka. „Fikcyjna fabuła musi się bowiem mieścić w ścisłych ramach wyznaczonych przez prawdziwe wydarzenia, życiorysy postaci czy realia epoki. Niekiedy jednak, by uzyskać zadowalający efekt końcowy i nie zadać uszczerbku historii, owe ramy trzeba nieco uelastycznić”. Ta seria, jak już wspominałam przy okazji recenzji pierwszego tomu, nie jest nowością, bo miała swoją premierę kilka lat temu, ale dzięki Wydawnictwu Książnica ponownie cieszy czytelników, tym bardziej że zyskała nową piękną oprawę. Saga, która w tłumie pojawiających się nowości, poszła zapewne już w zapomnienie, dlatego tym bardziej warto o niej mówić, a jeszcze bardziej warto ją przeczytać.

„Nawet gdyby serce miało ci pęknąć z żalu czy rozpaczy, musisz zawsze wybierać to, co jest najlepsze dla ludu Imperium Osmańskiego”, te słowa zmarłego sułtana Sulejmana Wspaniałego wciąż brzmią w uszach wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokollu, bo im dłużej na tronie zasiada Selim, lekkoduch lubujący się w uciechach fizycznych, który nie radzi sobie z zarządzaniem państwa, tym coraz częściej te słowa do niego wracają. Zwłaszcza że wszelkie jego starania, by nie dopuścić do rozpadu Imperium, spełzają na niczym, gdyż władcy ani jego doradcom, nie zależy na pokoju, ani na dobru Imperium. Pojawił się także cichy wróg ogarnięty żądzą zemsty, podsycający nienawiść. W Stambule wrze, coraz trudniej ukryć nieudolność sułtana i jego świty, a niewidzialny wróg utrudnia coraz bardziej Sokolllu działania, który chce za wszelką cenę ocalić Imperium Osmańskie.
Mądry władca, któremu zależy na dobru ludzi i świetności kraju, jest skarbem, natomiast pieniacz, skupiony na przyjemnościach, który poza własnymi korzyściami nie dostrzega nic innego, to prawdziwa katastrofa, która nieuchronnie nadejdzie. Jak świat światem, ludzie nieustannie dążą do władzy, nawet po trupach. Nie ma znaczenia, że są to trupy przyjaciół czy nawet rodziny, bo władza i nienawiść oślepia równie mocno niczym blask słońca.
Czym są intrygi polityczne wkrótce przekona się piętnastoletnia Jelena, oddana pod opiekę przez Sokollu ukochanej sułtance Nubaru. Dziewczyna sądzi, że wszelkie dobra i przywileje zawdzięcza temu, że sułtanka obdarzyła ją matczynym uczuciem. Osierocona dziewczyna przylgnęła do niej całym sercem, więc długo nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest jedynie narzędziem w ręku pałającej nienawiścią do swego męża sułtanki.
Zaślepiona nienawiścią i chęcią zemsty kobieta, nie docenia jednak charakteru i silnej woli dziewczyny, która będąc dzieckiem, poprzysięgła Turkom zemstę za śmierć swojej rodziny. Mimo wielkiego przywiązania do sułtanki Jelena dostrzega w końcu, że była jedynie pionkiem w misternej intrydze, tak dalece, że pozwolono jej nawet na tajemne schadzki z ukochanym, by można było potem nią swobodnie manipulować. Zrozpaczona dziewczyna już wie, że nigdy nie będzie jej dane być z ukochanym, bo Nubaru wyznaczyła dla niej inną rolę. Nie pozostaje więc jej nic innego, jak uciekać, ale Jelena jeszcze nie wie, że upragniona wolność, tej wolności jej jednak nie przyniesie.

Kolejny raz Maria Paszyńska pokazała, że w łączeniu fikcji literackiej i faktów historycznych nie ma sobie równych. Stworzyła fascynującą powieść, barwną, intrygującą, porywającą i egzotyczną zarazem o walce o władzę, w której każdy będzie musiał zapłacić swoją cenę. Opowieść o skomplikowanych relacjach ludzkich, politycznych knowaniach i rywalizacji pomiędzy światem muzułmańskim, chrześcijańskim i żydowskim, gdzie nieodłącznym elementem są spiski i ciągłe wojny.

To także opowieść o ludzkich losach, ich dramatach, jakie przyszło im przeżywać. Wplątani w intrygi i rywalizację o władzę, często są zmuszeni wybierać pomiędzy swoimi uczuciami a powinnością. Te wybory powodują, że nie są szczęśliwi. Każde z bohaterów na swój sposób cierpi. Jelena, bo sądziła, że w tym obcym kraju znalazła namiastkę rodziny i miłość, a przekonała się, że była to tylko ułuda i nie pozostało jej nic innego, jak tylko ucieczka. Cierpi Sokollu, bo poświęcił całe swoje życie dla narodu, z którego się nie wywodzi, chcąc im zapewnić pokój i dostatek, a teraz musi się przyglądać, że z powodu intryg i niezdrowej rywalizacji, wszystkie jego wysiłki poszły na marne, cierpi Nubaru, od lat zakochana w innym mężczyźnie, która przeceniła swoją rolę na dworze i została w brutalny sposób upokorzona przez swojego męża, w końcu cierpi także sam Selim, który nie potrafi już zapanować na wszechogarniającym jego kraj chaosem.

Maria Paszyńska musi doskonale znać historię Imperium, skoro tak niesamowicie odmalowała odległy dla mnie świat. Przedstawiła jego niezwykłą egzotykę, która chwilami jawi się niczym opowieść z Krainy Tysiąca Baśni, a zarazem pokazała brutalność tamtego świata. Piękne kobiety będące ozdobą dworu sułtana, skazane na samotność i brutalne traktowanie przez mężczyzn. Świat Imperium, to męski świat, gdzie kobiety w haremie tylko pozornie miały wspaniałe życie, bo były całkowicie zdane na łaskę i niełaskę mężczyzn. Przekonała się o tym nawet sułtanka Nubaru, ukochana, uwielbiana i wywyższona ponad inne kobiety, gdy pijany sułtan, próbując rozładować swoje frustracje, wymusił na niej siłą spełnienie obowiązków małżeńskich. W żaden sposób nie mogła mu się sprzeciwić ani nikomu poskarżyć, ponieważ była mu winna bezwzględne posłuszeństwo.
Ciekawa fabuła, interesujące zwroty akcji, miłość, nienawiść, intrygi i wspaniałe tło historyczne, wszystko to razem tworzy niesamowitą, pełną pasji historię, która pochłonęła mnie od samego początku, aż do ostatniej strony. Wszystko napisane z niebywałą starannością i dbałością o każdy szczegół, autorka zręcznie przeplata fikcję z rzeczywistością. Jeśli nawet Maria Paszyńska nagięła niektóre fakty, a nie da się tego zweryfikować w materiałach źródłowych, to kto wie, czy właśnie tak nie było, jak napisała.

Autorka stwierdza na koniec, że kiedyś ktoś powiedział, że historia to baśń, która wydarzyła się naprawdę i pewnie dlatego ją tak bardzo kocha.

„Wojna to zło! To topiel wciągająca wszystko i wszystkich, jako pierwszą nieodmienne połykająca ludzką moralność. Wojna zawsze oznacza koniec człowieczeństwa, bez względu na to, czyje sztandary będą łopotały na polu zwycięstwa”

Książkę przeczytałam, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Książnica.

WICHRY DZIEJÓW

Serial...

Bardzo ciekawie opisane losy bohaterów. Dobrze spędzony czas przy tej lekturze.

Bardzo ciekawie opisane losy bohaterów. Dobrze spędzony czas przy tej lekturze.

„Przetrwa ten, kto potrafi sam ukształtować swój los."

Płynnie przechodzimy z tomu pierwszego w drugi, jest lato 1571 roku. Dalsze losy Jeleny i Paszy Sokollu, którzy zostają rozdzieleni. Pożar, który wybuchł w Stambule w zastraszającym tempie rozprzestrzenia się, ludzie próbują ratować dobytek życia. Są przekonani, że to kara za okrucieństwo i nieudolność sułtana Selima, dla którego najważniejsza jest własna wygoda. Wkraczające do miasta wojska, zamiast zaprowadzić porządek, dopuszcza się niecnych czynów. Niebawem wychodzi na jaw kto jest sprawcą pożaru.

Wojska osmańskie od prawie roku oblegają wenecką Famagustę. Bohaterska obrona zaczyna upadać, ludzie za murami mają dość, panuje głód, a epidemia zbiera swoje żniwo. Wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu, dla którego najważniejsze jest ocalenie Imperium, ma wielu wrogów. Intrygi, knowania i spiski szerzą się na każdym kroku. Młodziutka, chorwacka księżniczka Jelena trafia do haremu, staje się zaufaną sułtanki. Nie czuje się tam dobrze, a bezwzględna decyzja sułtanki całkowicie burzy jej spokój. Stanie przed trudnymi decyzjami. Już wkrótce dochodzi do krwawej bitwy morskiej.

Wielowątkowa, porywająca opowieść, szeroka perspektywa. Akcja toczy się dynamicznie, nieustannie zaskakuje i wywołuje ogromne emocje. Pani Maria pisze z pasją i ogromną energią, czuć zaangażowanie i ogromną wiedzę historyczną. To było niesamowite i mocne! Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie. Skomplikowane, rewelacyjnie wykreowane osobowości, wzbudzają w czytelniku wiele sprzecznych emocji, razem z nimi przemierzamy ich życiowe ścieżki.

Klimatyczna, intrygująca, nietuzinkowa opowieść, Autorka wiernie oddaje ducha i realia tamtych, dawno minionych czasów. Tyle się dzieje, wielka polityka, intrygi, spiski, zamachy, nieustająca walka o władzę, o przywództwo. Krwawe, bardzo realne bitwy. Mroczne, głęboko skrywane tajemnice. Bogactwo, przepych siedziby sułtana, zupełnie inna kultura, zwyczaje, codzienność. Bezwzględne posłuszeństwo i poddaństwo. Na tle tego wszystkiego rozgrywają się prawdziwe ludzkie dramaty, wielkie namiętności, dylematy moralne, zwykłe codzienne życie. Piękno i okrucieństwo ówczesnego świata. Chrześcijaństwo, a muzułmanizm.

Genialna, bardzo klimatyczna, pełna pasji i namiętności, napisana z rozmachem opowieść, rewelacyjna kontynuacja, w której prawda historyczna idealnie współgra z obyczajowością. Była to piękna przygoda, której całkowicie dałam się porwać. Z niecierpliwością czekam na kontynuację. Serdecznie polecam.

„Przetrwa ten, kto potrafi sam ukształtować swój los."

Książki Marii Paszyńskiej mogę kupować w ciemno, jeszcze na żadnej się nie zawiodłam, a kiedy zobaczyłam cudne wznowienie serii sułtańskiej, wiedziałam że książki mnie oczarują. :-)
„Krwawe morze” to drugi tom serii sułtańskiej, która po raz kolejny przedstawia zapierający dech w piersiach świat Orientu, czyniąc z nas mimowolnych obserwatorów ekspansji Imperium Osmańskiego na kolejne europejskie terytoria.
Po śmierci sułtana Sulejmana Prawodawcy rządy przejmuje jego syn Sellim, który niestety nie ma takich zdolności przywódczych i ambicji jak ojciec, woli zatracanie się w uciechach cielesnych i pijaństwie. Wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu musi mierzyć się nie tylko z głodem, pożarami i epidemią szerzącymi się za murami pałacu, ale też z coraz większą nieprzychylnością sułtańskich doradców, w tym swego zaciekłego wroga i krewniaka, paszy Lalli Mustafy. Mustafa niespodziewanie urasta w siłę, kiedy to udaje mu się przełamać wielomiesięczny opór obrońców Famagusty -najbogatszej kolonii weneckiej i w 1571 roku zdobywa miasto. Wezyr Sokollu zaczyna sobie zdawać sprawę, że komuś bardzo zależy na osłabieniu jego pozycji ale też wywołaniu wojny pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami.
Tymczasem Jelena Zrinska, chorwacka księżniczka ocalona z oblężenia zamku Szigetvár przez wezyra Sokollu, zostaje wplątana w intrygę żony sułtana, której wielkie polityczne ambicje zdecydują o losie dziewczyny. Jelena będzie musiała wybierać pomiędzy miłością do ukochanego a lojalnością do sułtanki, stając się narzędziem zemsty w bitwie pod Lepanto, nazywanej jedną z największych i najkrwawszych bitew morskich. Po czyjej stronie opowie się Jelena i czy zdoła ochronić najbliższych przed zemstą doradcy papieża? Czy wezyr Sokollu odkryje, kto stoi za intrygami mającymi na celu upadek Imperium Osmańskiego?
„Krwawe morze” to świetne połączenie historycznych wydarzeń z fikcją literacką na tle których rozgrywają się polityczne intrygi oraz miłosne dramaty. Maria Paszyńska napisała emocjonującą, pełną namiętności i rozmachu powieść, która przybliża nam egzotyczny świat Imperium Osmańskiego, w którym nie brakowało odważnych kobiet i wielkich wojowników.
Serce mi pękło kiedy pojawił się wątek Sellima i Nurbanu i tragiczne wydarzenia do jakich doszło w jego komnacie…
Zakończenie książki jest tak emocjonujące, że mam nadzieję, iż kolejny tom tego cudownego wznowienia, ukaże się na rynku lada moment.