Krwawe morze

Cykl: Cień sułtana (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
historyczna
Aksamitt

Parne lato 1571 roku. Oblężenie weneckiej twierdzy Famagusty przez wojska osmańskie trwa już prawie rok. Za murami szerzy się głód i epidemia, ludzie są na skraju szaleństwa. Dowódca twierdzy Marco Antonio Bragadin wydaje rozkaz kapitulacji. Tymczasem w Stambule wrze. Coraz trudniej ukryć nieudolność sułtana i jego świty. Mehmed Pasza Sokollu po raz pierwszy staje do walki z wrogiem, którego...

Tymczasem w Stambule wrze. Coraz trudniej ukryć nieudolność sułtana i jego świty. Mehmed Pasza Sokollu po raz pierwszy staje do walki z wrogiem, którego nie zna i nie rozumie. Rozpoczyna się nierówna rozgrywka a stawką jest ocalenie Imperium Osmańskiego.

W pałacowym haremie piętnastoletnia Birgül zostaje wplątana w wielką politykę. Wkrótce zmuszona będzie wybierać pomiędzy miłością i lojalnością wobec żony sułtana a duchami przeszłości, które domagają się dopełnienia zemsty.

Intrygi doprowadzą do jednej z największych i najkrwawszych bitew morskich. Bitwa pod Lepanto rozstrzygnie o losach świata.

Maria Paszyńska kolejny raz udowadnia swoją doskonałą formę. Krwawe morze to porywająca powieść dopracowana w każdym calu. Imperium Osmańskie fascynuje, zadziwia i przeraża. Historia przeplata się z fikcją literacką, a w cieniu politycznych knowań i walki o władzę rozgrywają się ludzkie dramaty.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Agata76 | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Nie wiedziałam czego spodziewać się po tej pozycji ale wiem, że na pewno nie spodziewałam się aż takiej frajdy z przeżycia przygody. Bardzo fajny styl pisania, lekki i porywający. Uczestniczymy w akcji, której nie brakuje tak naturalnie, że zatapiamy się w tej książce i nie wiemy która to godzina dnia czy nocy, budzik na szczęście przypomina;) Początkowo byłam lekko zniesmaczona opisami uczuć i relacji między bohaterami ( bardzo plastyczne i urzekające) ale potem pomyślałam "Hej, dziewczyno to że jest mowa o historii nie znaczy, że ci ludzie nie żyli tak jak my, nie kochali tak jak my i nie przezywali nienawiści"Te bajkowe opisy uczuć i emocji powodują właśnie, że historia nabiera życia i dynamiki ......fakty, które znamy z historii wydają nam się tutaj zaskakująco bliskie właśnie dzięki tym emocjom .... :) Bardzo polecam, wracam do tomu pierwszego i już wiem, że trzeci tom przeczytam z równie wielką przyjemnością i ciekawością.

WielkiBuk | 2017-11-19
Przeczytana: listopad 2017

„Krwawe morze” Marii Paszyńskiej to pełna pasji i namiętności opowieść, w której wewnętrzne rozgrywki, osobiste emocje i fikcyjne przeżycia spójnie łączą się z wielką historią oraz skomplikowaną międzynarodową polityką, która zmieniła oblicze świata. Widać tu rozmach, widać, że pisarka doskonale odnajduje się w realiach epoki, nie ubarwiając, jedynie uzupełniając luki, w zamian dbając o opracowanie merytoryczne. To jedna z tych książek, która urzeknie wielbicieli opowieści rodem z Imperium Osmańskiego, wciągnie w wir swoich intryg i pozwoli zagłębić się w dalsze dzieje tureckiej ziemi, wielkich wojowników i równie walecznych, nieprzejednanych kobiet.

diff86 | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

10 gwiazdek to ocena, której prawie nigdy nie wystawiam, bo zawsze jest coś, co mnie przed tym powstrzymuje. Tym razem stwierdziłam, że tak należy! Nie ma się do czego doczepić, ta książka jest fantastyczna! Dużo pracy autorki nad zebraniem materiałów źródłowych, świetne kreacje bohaterów, pędząca akcja, przybliżenie mi zwyczajów i ciekawostek z codziennego życia mieszkańców Imperium Osmańskiego, dramatyzm i mnóstwo emocji, które budzi niesprawiedliwość jaka niekiedy kieruje losami ludzi.
Wydaje mi się, że można przeczytać ten tom bez znajomości pierwszego, choć są momenty, gdzie będzie lekkie zagubienie. Serie zawsze lepiej czytać po kolei, aby mieć pełen obraz wydarzeń.

Loren Rarity | 2018-01-06
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Trochę to ironiczne, bo książkę oceniłam na siedem gwiazdek, a jednocześnie dodałam ją do ulubionych. Czemu? Ciężko wyjaśnić. Opowieść jest świetna! Jestem pewna, że oczaruje nie tylko fanów Wspaniałego Stulecia, ale i tych, którzy z serialem nigdy nie obcowali, choć uważam, że ci zaznajomieni szybciej zrozumieją.
Czemu tak niska ocena? Główna bohaterka czasem mnie irytowała, choć, co ciekawe, po przeczytaniu mogę ją dodać do listy ukochanych bohaterów literackich. Ona nawet nie wie do końca jak ma na imię. Jelena, czy Birgul. Odniosłam też wrażenie, że stoi pomiędzy dwoma religiami i sama nie wie w co chce wierzyć. Z jednej strony, jej chorwackie korzenie każą jej być chrześcijanką, jednak jest już związana z światem muzułmańskim, na co wskazuje chwila, gdy wszyscy żołnierze mieli różańce, ona ściskała w dłoni modlitwy od Nurbanu. Są to powody, które czynią ją wyjątkową, za to ją pokochałam.
Książka złamała mnie bardziej przy wątku Selima i Nurbanu. Nie chodzi tylko o to, że...

Myrusia | 2017-11-20
Przeczytana: 12 listopada 2017

Minęły lata odkąd Mehmed Pasza Sokollu zostawił małą Jelenę w rękach Nurbanu. Przez ten czas dziewczyna zasmakował ogromnej samotności, odrębności od pozostałych dziewcząt, które były w tej samej sytuacji, co ona, lęku, koszmarów a także ogromnego przywiązania do sułtanki. Otoczona pięknem i przepychem wschodniego dworu, opieką władczyni, zauroczona nowym miejscem zdawała się chwilami zapominać o swojej niedoli i pragnieniu zemsty za doznane krzywdy. Kształciła się, jako jedyna przebywała sam na sam ze swoją panią i była nie tylko jej ulubienicą, ale nawet kimś na kształt przybranego dziecka. Mimo rad, jakich udzieliła jej niegdyś Nurbanu, że w świecie władzy każdy używa każdego do osiągnięcia swojego celu, a nic nie jest za darmo, Birgül zdawała się przy niej rozluźniać. Zmęczona codziennymi niesnaskami, wszechobecnymi oczami i szpiegami śledzącymi wszystkich, dziewczyna pozwalała sobie na uśpienie naprężonej czujności. Wierzyła, że może czuć się bezpieczna. Mijał czas a ona...

Kasiek m | 2018-02-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2018

Ewa_mk | 2018-02-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2018

Książka jest kontynuacją innej powieści, której niestety nie czytałam wcześniej. Opowieść jest ciekawa i wciągająca jednak zapewnie byłoby jeszcze ciekawiej gdybym znała poprzednią część.

Pupolsakal | 2018-09-08
Rega | 2018-08-29