Historia nieznana na Archipelagu

Historia nieznana na Archipelagu
Ridero
2017-08-02
2017-08-02

Krótka, dobrze skonstruowana i wciągająca fabuła.
Historia świat i wydarzeń bardzo dobrze przedstawiona, mimo że jest to krótka książka.
Bardzo niewiele opisów, dzięki czemu tempo rozwoju fabuły jest bardzo szybkie co jednak nie psuje odbioru.
Większość wiadomości i opisów świata dowiadujemy się z bardzo rozbudowanych dialogów, które są bardzo dobrze poprowadzone i nie nużą czytelnika,

Bardzo dobre i zaskakujące zwroty wydarzeń, które dają efekt w stylu: co tu się właśnie wydarzyło - genialne.

Jedyne na co można zwrócić uwagę, to że tylko główny bohaterem i Isel są jedynymi, których się pamięta, (chociaż tego drugiego pamięta się tylko przez jego lekceważące zachowanie i żarciki).

Polecam.

Krótka, dobrze skonstruowana i wciągająca fabuła.

Historia, która wciąga i zaskakuje. Pomimo szybkiego tempa opowieści czyta się ją świetne. Świat ciekawie skonstruowany. Przeszkadzało mi trochę zachowanie bohaterów, jednak całość oceniam bardzo pozytywnie. Z chęcią przeczytam kolejne książki autora ;)

Mam wrażenie, że fabuła toczyła się za szybko. Mało rozbudowane opisy są plusem. Postacie, oprócz przyjaciela głównego bohatera nie zapadają w pamięć. Brak mi tu efektu wow. Bohater przechodzi zmianę aż za szybką. Często gubiłem wątki. Motyw elfiego wyuzdanego miasta wyglądał jak niespełniony sen nastolatka. Rozumiem pokazać kulturę silniejszych elfów nad elfkami, lecz to raziło w oczy nawet mnie który lubił czytać paranormalne romanse. Pomysł na fabułę oryginalny.

Książka pełna obrzydliwie długich monologów. W wielu momentach czułem, że postaci sztucznie decydują się na jakiś słowotok wobec narratora-głównego bohatera, żeby tylko przedstawić czytelnikowi pełniejszy obraz sytuacji/świata.

Śmiesznie poprowadzone niektóre postaci i wątki. Pojawienie się znikąd oblubienicy Wybrańca i absurdalnie szybkie uśmiercenie może i było dziwne, ale tu przynajmniej autor starał się odwoływać potem do straty ukochanej - chociaż, umówmy się, trochę na siłę (np. Wybraniec widzi jak jego kolega ślini się do elfki i robi się smutny, bo przypomina sobie śmierć ukochanej, no niezbyt duży polot twórcy w opisywaniu bólu),wątek do wyrzucenia jak dla mnie - ale już bezsensowne wstawki o jakimś sklepikarzu, który potem nie odgrywa żadnej roli były zupełnie niepotrzebne.

Wątek fabularny trochę już wyświechtany - świat, w którym żyje bohater to jedno wielkie kłamstwo, ale oczywiście gdzieś tam jest nowy świat, którego problemy może rozwiązać tylko nasz bohater. Mimo to w dobrych momentach były plot twisty, parę rzeczy mnie urzekło, kilka niewiadomych fajnie zostało rozwiązanych, sama fabuła miała trochę potencjału, stąd też nie daję 1/10.

Bardzo moralizatorska, wiele dowiadujemy się o tym, jak to strasznie na nasz umysł ma wpływać otoczenie, w którym wzrastamy i jaka to tragedia dla jednostki. Tego typu filozofowanie nie jest dobre dla lekkich powiastek fantasy (szczególnie, że nie pasuje do bardzo frywolnego dowcipkowania autora).

Masa niedorzecznych zachowań niektórych postaci (np. rada magów pozwala wybrańcowi pójść do elfów, chociaż wiedzą, że najprawdopodobniej ich zdradzi, ale liczą, że może jednak nie - no WSPANIALE).

Najbardziej jednak drażniły mnie głupie erotyczne żarciki, które musiały padać od momentu pobytu u otwartych seksualnie elfów już do końca książki. Kolega Wybrańca nawet, jak umierał, to zastanawiał się tylko "jakby tu jeszcze jakiś erotyczny żarcik strzelić".

Całości nie pomaga słaba korekta tekstu, chociaż szło to jeszcze jakoś znieść. Ogólnie nie polecam, po książkę sięgnąłem tylko dlatego, że była za darmo w sekcji "bestsellery Ridero".

Całkiem fajne i lekkie proste fantasy. W sam raz na przerwę pomiędzy cięższymi fabułami.

Osobiście uważam, że powieść jest wspaniała, ale na pewno niektórym może nie przypaść do gustu.

Z jednej strony widać, że to debiut tego autora i rzuca się w oczy masa niedociągnięć, jak choćby braki opisów wydawałoby się koniecznych dla właściwego klimatu (o ile sam brak opisów można uznać za celowy, w koncu to krótka książka, to jednak znajdziemy opisy rzeczy w ogóle nie wpływających na klimat czy fabułę - jak np. zachowań sklepikarza w mieście seminaryjnym) czy ewidentne przerysowanie niektórych postaci (głowa kultu obecnego na Archipelagu jest tu chyba przykładem najlepszym, ale też Isel w niektórych momentach wydaje się zbyt swawolny jak na osobę, która mocno pragnie wyruszyć w podróż z wybrańcem i chyba powinna kierować się czymś więcej niż dobrą zabawą).

Z drugiej strony historia wbija w fotel, plot-twisty zaskakują czytelnika w najmniej spodziewanym momencie i nie są na pewno wyssane z palca, jak to bywa w wielu przypadkach. Historia przedstawionego w książce świata jest bardzo interesującą i ja osobiście spędził bym chętnie więcej czasu na poznawaniu losów Nomhlaby, choć jeśli ktoś nie lubi długich monologów (bo najczęściej przez nie autor uchyla nam rąbka tajemnicy o swym świecie) to wstawki na jej temat mogą go męczyć. Ogólnie wątek fabularny jak dla mnie 10/10, a zakończenie uważam za idealne.

Jeżeli ktoś lubi filozofowanie, to na pewno doszuka się też w tej krótkiej historii jakiegoś przesłania, jak choćby ostrzeżenia przed ślepą wiarą otoczeniu, które nas kształtuje czy też roli, jaką sprawuje w kształtowaniu zachowań i sposobow myślenia ludzi propaganda. Ja jednak czytam książki dla rozrywki :)

Podsumowując: jeżeli razi cię spore tempo i nie jesteś gotowy na czytanie lekko za długich monologów o historii poznawanego świata, a w dodatku jesteś uczulony na przerysowania postaci i swoistą niedbałość stylistyczną, to nie sięgaj po tę książkę - dla ciebie będzie to maks 4/10.

Jeżeli jednak najważniejsza jest dla ciebie dobrze skonstruowana i wciągająca fabuła i jesteś w stanie dla niej przymknąć oko na niedociągnięcia, to spokojnie możesz dać Historii nieznanej na Archipelagu nawet 10/10.

Reasumując daję 7/10, z przyjemnością przeczytałbym drugą książkę pana Wiecha.

Krótka, ale pełna szybkich i zaskakujących zwrotów akcji. Moim zdaniem idealna na początek przygody z gatunkiem fantasy.

Przede wszystkim krótka i narzucająca spore tempo. Autor raczej nie przywiązuje większej wagi do opisów, za to bardzo sprawnie przedstawia historię świata, w którym przyszło niespodziewanie znaleźć się głównemu bohaterowi. Mi czytało się dość przyjemnie, ale polecam raczej jedynie fanom klasycznego fantasy gotowym na wstawki trochę seksistowskiego humoru.

Krótka, pozbawiona rozbudowanych opisów i narzucająca bardzo szybkie tempo. Niemniej jednak wątek główny bardzo przyjemny, w sam raz na jeden wieczór.

• E-booki
  • Fantastyka 🏰