Książka Roku 2018

Pocałunek Żelaza

Tłumaczenie: Dominika Schimscheiner
Cykl: Mercedes Thompson (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Iron Kissed
L_Settembrini

Nasze iluzje działają najlepiej na wzrok i dotyk, nieźle na smak i słuch, ale znacznie gorzej w przypadku węchu. Większość ludzi ma kiepski węch, więc w zasadzie to bez znaczenia. A ty już przy pierwszym spotkaniu wyczułaś, że jestem nieczłowiekiem. Nos na wiatr Mercy! Uroczysko to nie mi … zysko to nie miejsce dla grzecznych dziewczynek. Pradawni stronią od ludzi. Wolą swoje rezerwaty,...

Pradawni stronią od ludzi. Wolą swoje rezerwaty, ludzkość nie jest jeszcze gotowa na ich poznanie. Rządzą się własnymi regułami, ich prawo jest twarde i szybkie… ale nie zawsze sprawiedliwe.
Mercy spłaca dług zaciągnięty u swojego mentora, Mrocznego Kowala. Pośród istot, które od wieków żyją w cieniu tajemnicy musi wytropić bestialskiego mordercę, ale sekrety Uroczyska i Pradawnych powinna zostawić w spokoju. Dla własnego dobra.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 956

Kojot na tropie morderstw

W trzecim tomie fantastycznej serii o Mercedes Thompson jest jeszcze mocniej, niebezpieczniej i dramatyczniej. Niektóre sprawy powinny być poza zasięgiem kojotów. Konsekwencje mogą być naprawdę straszne i tragiczne. Mercedes jest mechanikiem, która wychowała się wśród wilkołaków, obecnie zmaga się z miłością do dwóch dominujących samców alfa oraz problemami pradawnych istot, które mieszkają wśród zwykłych ludzi. Nagle musi spłacić dług zaciągnięty u swojego przyjaciela i pcha się w kolejne, wielkie kłopoty. Do wytropienia ma sprytnego mordercę, co wiążę się z poznaniem sekretów Uroczyska i Pradawnych. A czasami im więcej wiemy, tym gorzej dla nas...

Jestem pod wrażeniem – spodziewałam się kolejnej części pełnej przygód i miłosnych zawiłości, oczywiście ją dostałam, ale razem z przejmującą historią, która w niektórych momentach dosłownie mną wstrząsnęła. Mercedes wcześniej przyciągała kłopoty niczym magnes, tym razem tak też się stało, jednak nie wszystko poszło po jej myśli. Autorka zbudowała bohaterkę, która nie jest idealna, tylko popełnia błędy, źle ocenia sytuację i ludzi. Mercedes w „Pocałunku żelaza” musiała zmierzyć się z czymś okropnym, czymś, co pamiętać będzie do końca życia. Briggs idealnie ukazała psychologię postaci, analizując reakcję Mercedes, jej sposób myślenia oraz skomplikowaną politykę wilkołaków, która w większość kierowana jest przez instynkty i stare prawa. Może wydawać się Wam to nieco tajemnicze, ale jeśli przeczytacie końcówkę tej pozycji, to pewnie zgodzicie się ze mną w stu procentach.

Dla tych, którzy byli trochę zniecierpliwieni brakiem zdecydowania Mercedes, jeśli chodzi o Adama i Samuela, to w tej części ten miłosny trójkąt trochę się rozplątał. To duży krok naprzód i jestem bardzo ciekawa, jak Briggs poprowadzi romantyczne relacje w następnych tomach. Tym bardziej że w „Pocałunku żelaza” były one niczym sinusoida, a zakończenie całkowicie mnie zamurowało.

Briggs cały czas poprawia się pod względem stylu – jest lepiej, dialogi czyta się lekko, są naturalne, w szybkich momentach nie ma już chaosu, a akcja jest ładnie uporządkowana. „Pocałunek żelaza” wciąż ma niesamowity klimat, który tak bardzo uwielbiam w tej serii. Kocham to, jak Briggs ukazuje wilkołaków, ich życie i zasady funkcjonowania sfory. Poznajemy coraz więcej postaci, a przedstawiony świat rozszerza się również na inne stworzenia prosto z legend.

Mechanik zmieniająca się w kojota nie zawsze poradzi sobie sama, czasem musi zrzucić maskę niezależności i poprosić o pomoc. Ale jeśli tego nie zrobi, to może później nie udźwignąć konsekwencji. Mercedes cały czas się zmienia, dlatego kolejnym plusem jest obserwowanie metamorfozy bohaterki i jej psychiki. Lubię ten tom, jest bardziej dojrzały i ukazuje świat fantasty w nieco czarniejszych barwach.

Jeśli przeczytaliście poprzednie części, to koniecznie sięgnijcie po „Pocałunek żelaza”! Briggs trzyma poziom i jeszcze bardziej podnosi sobie poprzeczkę. Mroczne momenty, pradawne stworzenia, które wywołają u Was ciarki i wojownicza kobieta, mająca za broń klucz francuski – „Pocałunek żelaza” niesamowicie wciąga i nie chce wypuścić!

Gabriela Rutana

Paulina | 2018-01-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-Book
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Z serią o Mercedes Thompson, miałam przyjemność zapoznania się dopiero po jej wznowieniu. Wcześniej nie wydawała mi się zbyt interesująca, gdy widziałam ją na półkach w mojej bibliotece. Po przeczytaniu pierwszych dwóch tomów okazało się, że moje zdanie zmieniło się diametralnie, a ja pokochałam tą krnąbrną zmiennokształtną. Pech chciał, że trzeci tom wpadł w moje ręce dopiero teraz i to w postaci e-booka… nie żebym coś do nich miała, ale odzwyczaiłam się od czytania elektronicznych książek, a przed powrotem do tej wersji, cały czas się wzbraniałam. Czy Mercy była warta, bym po raz kolejny zmienić swoje zdanie?

Niespłacone długi, szybko przypominają o swoim istnieniu. Tym razem Nieludzie zwracają się o pomoc Mercy, która chcąc nie chcąc zgadza się i idzie w ciemno na prośbę Zee. Sprawa wydaje się być prosta – wystarczy jej kojoci węch i wywęszenie sprawcy, a dług zostanie spłacony. Wszystko zaczyna się komplikować w momencie, kiedy Mercy wskazuje podejrzanego, a później Zee trafia...

Marta Zagrajek | 2017-12-26

Świetna część przygód Mercedes Thompson z kilku powodów.
Po pierwsze, dzięki tej części poznajemy lepiej nieludzi oraz wilkołaki, a także samą Mercedes.
Po drugie, nie ma w niej wampirów, co dla niektórych może być bardzo pozytywne ;)
Po trzecie, w tym tomie widać jak bardzo Mercy różni się od Anity Blake, bohaterki książek Laurell K. Hamilton. Anita jest w stanie być w związku z wampirem. Mercy mimo najszczerszych chęci raczej nie byłaby do tego zdolna.
Po czwarte, mamy bardzo dużo napięcia między bohaterami, poznajemy wiele zwyczajów, które nie są zauważalne dla zwykłych śmiertelników, a bardzo ważne dla nieludzi i wilkołaków.
Czyta się jednym tchem!

Karolina Balejko | 2018-12-12
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Polubiłam serię o Mercedes Thompson,a po tej części się po prostu zakochałam!

Tutaj poznajemy bardziej gatunek nieludzi, Mercy pomaga swojemu przyjacielowi, a zarazem byłemu szefowi -Zee, który jest nieczłowiekiem rozwiązać zagadkę dziwnych morderstw na nieludziach i oczywiście wpada przez to w kłopoty.

Końcówka ścisnęła mnie za serducho, kompletnie nie spodziewałam się poruszania tak ciężko tematu w tej książce. Pięknie opisana sytuacja, cierpienie, lęk, ból, ukojenie bliskich osób.. przeżywałam emocje razem z bohaterami i na długo mi zostało w pamięci.

Przepadłam po tej części i chcę więcej, WIĘCEJ!

Malwina | 2017-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 września 2017

Uwielbiam Mercy.

Właściwie tak mogłabym już zakończyć ten post i mielibyście zupełną jasność, co sądzę o trzecim tomie przygód Mercedes Thompson. Pokuszę się jednak o napisanie czegoś więcej, no bo w sumie czemu nie, bo przecież mogę ;)

"Pocałunek żelaza" przedstawia czytelnikom w sposób dość szczegółowy kolejny wyrywek rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć naszej głównej bohaterce - tym razem mamy do czynienia z Pradawnymi - istotami, które żyją już wiele lat, stronią od ludzi, posiadają magiczne moce i skupione są w rezerwatach (jak wiecie - Szarzy Panowie kilka lat wstecz kazali wielu nadnaturalnym istotom wyjść z ukrycia). Pradawni mają wiele tajemnic i pilnie ich strzegą przed ludźmi, a te rezerwaty im w tym pomagają. Mercy ma do spłaty dług względem swojego mentora - Mrocznego Kowala, a okazja nadarza się właściwie natychmiast. Wśród Pradawnych dochodzi do serii morderstw. Mercy jako zmiennokształtna ma pewne umiejętności, które są niezwykle przydatne w tropieniu...

Joanna | 2019-01-26
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Główna bohaterka Mercy jest mechanikiem i ...czasami zmienia się w kojota. Tą rzadką umiejętność wykorzystują jej znajomi prosząc ją o pomoc. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie a potem okazuje się być bardzo niebezpiecznie.
Tak jest i tym razem. Zee, jej mentor w mechanice, prosi o przyjazd do rezerwatu nieludzi aby zbadać miejsca morderstw. Mercy ma tam tylko "powęszyć". Niestety w wyniku splotu zdarzeń Zee zostaje aresztowany a Mercy czuje się zobowiązana do wyjaśnienia sprawy. Następstwa śledztwa są dla niej bardzo nieprzyjemne i krwawe.
Na równorzędnym planie rozgrywa się dylemat miłosny. Mercy nie może zdecydować się którego wilkołaka wybrać. Jeden i drugi jest atrakcyjny ale obaj próbują ją dominować i okazują, przesadną według niej, troskę.
To nie jest literatura wysokich lotów, to przyjemne urban fantasy z elementami romansu. Szybko się czta, świetnie się bawiłam i szybko wywietrzeje z głowy. Następny tom chętnie przeczytam :)

MocnoSubiektywna | 2017-10-03

Nie da się ukryć- jestem fanką serii. Patricia Briggs jest po prostu mistrzynią urban fantasy. Mimo kiepskich początków i pierwszej książki ponoć tak złej, że prawie rzuciła pisanie, to dzięki serii o Mercedes Thomson zyskała wiernych fanów na całym świecie.

Pradawni bardzo wytrwale chronią swojej prywatności. Twarz którą pokazali jest tylko iluzją. Jeżeli wetkniesz nos w nie swoje sprawy możesz tego bardzo pożałować. Nawet gdy jesteś kojotem. Mercy, by spłacić swój dług, decyduje się pomóc nieludziom w śledztwie. Ktoś zabił w rezerwacie kilka istot, w tym jednego naprawdę potężnego. Mercy musi nie tylko wytropić mordercę, ale i oczyścić swego mentora z podejrzeń. Szczególnie, że pradawni nie przywiązują szczególnej uwagi do uczciwego procesu. By zataić tajemnice, których żaden człowiek nie może poznać, są gotowi na naprawdę wiele.

Odnoszę wrażenie, że seria z tomu na tom robi się coraz bardziej mroczna. Oczywiście lekki humor dalej jest nieodłączną częścią powieści, jednak pewne...

AdaJa | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Ta część była dla mnie znacznie mniej emocjonująca niż poprzednia, miałam wrażenie, że została napisana tylko po to, żeby napisać i zarobić. Okej działo się w niej trochę, ale te wydarzenia nie porywały.
Wkurzały mnie miłosne rozterki Mercedes, bo ciągnęły się niemiłosiernie i ona nie mogła podjąć decyzji. Typowo. A na dodatek rozwiązanie spadło jej z nieba, co jak dla mnie jest bardzo nudnym rozwiązaniem sytuacji. Nie ukrywam, że zawiódł mnie fakt iż w tej części nie pojawił się Stefan i był tylko wspomniany, może ze 3 razy. Liczę, że autorka bardziej rozwinie tą postać, w szczególności, że jak dla mnie zarówno Samuel jak i Adam nie są odpowiednimi partnerami dla Mercy.
Przez wydarzenia, które działy się w tej części miałam wrażenie, że bardziej czytam kryminał o zabarwieniu fantastycznym, niż typową fantastykę. Ogólnie może mi taki gatunek nie przeszkadza, ale nie do końca na to się pisałam, kiedy zaczynałam czytać tą serię.
Muszę jednak przyznać, że pokazanie postaci Bena w...

Tali | 2017-09-08
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Trzeci tom o niezwykłej mechanik zapowiadał się tak samo intrygująco, jak dwa poprzednie tomy. Dlatego też z niecierpliwością wypatrywałam kolejnych przygód Mercy i spółki. Nie da się ukryć, że już po samym opisie widać, iż za każdym razem autorka wykorzystuje inne społeczeństwo magiczne, na którym w danym tomie się skupia. Z tego powodu jeszcze bardziej wyczekiwałam premiery trzeciego tomu, aby móc lepiej poznać jej przyjaciela Zee oraz nieludzi.

Po wydarzeniach z wampirami Mercy ma chwilę oddechu. Nie trwa jednak on długo, gdyż jej stary przyjaciel oraz mentor prosi ją o pomoc. Nie mogąc zostawić Zee na lodzie (nie wspominając, że chce spłacić dług wdzięczności), pani mechanik zgadza się bez wahania. W taki oto sposób Mercedes wplątuje się w kolejną aferę. Jednak te kłopoty mogą być jeszcze znacznie bardziej niebezpieczne. Dowiadując się o problemach nieludzi w rezerwacie Mercy postanawia na własną rękę szukać sprawcy całego zamieszania. Niestety ta wiedza może przynieść jej...

Monika Szulc | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

W rezerwacie nieludzi dochodzi do serii brutalnych morderstw. O pomoc w rozwiązaniu zagadki zostaje poproszona Mercedes Thompson. Kobieta z pozoru jest tylko mechanikiem, ale ma waleczną i lojalną duszę, nie tylko człowieczą, ale i zwierzęcą. Sprawy zaczynają się komplikować, a Mercedes jest w niebezpieczeństwie. Czy i tym razem Mercy wyjdzie cało z opresji?

Seria o Mercedes Thompson bezsprzecznie wpisała się w kanon literatury fantastycznej. Klasyk Urban Fantasy, który mimo upływu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ja książki Pani Briggs kocham ze względu na wilkołaki, wampiry i przeróżne magiczne stworzenia. Obecnie gatunek u schyłku swojej popularności, jednak cieszę się, że fani tej nietuzinkowej kojotki nadal pragną czytać o jej przygodach.

Ludzkość odkrywa prawdę o otaczającym ich świecie. Nieludzie żyją w rezerwatach i postępują zgodnie z wytycznymi Szarych Panów. Wilkołaki powoli się ujawniają, a wampiry nadal pozostają tajemnicą. Uwielbiam takie klimaty i...

Proteus | 2017-10-17
Na półkach: Przeczytane, POSIADAM

W trzecim tomie nasza urocza Mercy "Volkswagen" Thompson bawi się w kojocie CSI.
Takie detektywistyczne klimaty i to nie o byle jaką stawkę, bo sprawa się rozchodzi o "gremlinią" głowę Siebolda "Zee" Adelbertsmitera.

Fajne ? Ano raczej tak, bo choć z jednej strony mamy ulubione przez Autorkę, przydługawe opisy wilkołaczych tzw. "spojrzeń hierarchicznych", ich skamleń, języka ciała w różnej formie, które po czasie mogą okazać się nieco nudne (patrz dwa poprzednie tomy), ale z drugiej strony mamy kolejne rozszerzenie Uniwersum i to na duży plus.
Bo może nie ma w tej odsłonie Zębatych (Wampirów zawsze więcej !), ale o to przed Szanownymi Czytelnikami wreszcie pokazują się sami Szarzy Panowie ! (i to nawet więcej niż w jednej sztuce).
Wchodzimy też w ciekawe zależności w środowisku rezerwatu "zlegalizowanych" nieludzi, widzimy reakcje społeczne i podejście ludzkiej społeczności do tych "innych".
To jest okay.

Intryga ? Ano jak intryga. Wiadomo było, że od dłuższego momentu będzie...