Star Wars Legendy. Darth Vader i zaginiony oddział

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Star Wars Legendy (tom 12) | Seria: Star Wars Legendy
Wydawnictwo: Egmont Polska

Wydarzenia, które ukazano w filmie Zemsta Sithów, wciąż prześladują Dartha Vadera. Mroczny Lord musi jednak zapomnieć o swojej przeszłości i skupić się na tym, co niesie przyszłość. W ramach nowej misji ma udać się do tajemniczej Mgławicy Duchów i odnaleźć – a w miarę możliwości także uratować – zaginione imperialne siły ekspedycyjne. Zadanie okazuje się trudniejsze, niż się z początku...

Zadanie okazuje się trudniejsze, niż się z początku zdawało, a w dodatku Vader musi się dzielić zwierzchnością nad własnymi jednostkami z upartym, choć kompetentnym oficerem.
W kolekcji STAR WARS LEGENDY prezentujemy najciekawsze pozycje z dorobku wydawnictwa Dark Horse Comics, które przez ćwierć wieku publikowało komiksy osadzone w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

źródło opisu: www.egmont.pl

źródło okładki: www.egmont.pl

Marek Adamkiewicz | 2017-09-12

Darth Vader jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w całej historii „Gwiezdnych Wojen”. Nieważne czy mamy do czynienia ze starym kanonem, czy z nowym, mroczny lord Sithów nieodmiennie przyciąga uwagę odbiorców. Nijak nie może dziwić w tym kontekście fakt, że twórcy, dostrzegając tę popularność, co i rusz serwują nam kolejne tytuły, w których ojciec Luke’a i Lei gra pierwsze skrzypce. Także w ramach wydawanej obecnie przez Egmont komiksowej serii „Star Wars Legendy” mieliśmy już okazję poznać solowe przygody pierwszego miecza Imperium. „Darth Vader i zaginiony oddział” to kolejna z nich.

Vader zostaje wysłany z misją ratunkową. W Mgławicy Duchów ma odnaleźć zaginionego syna moffa Tarkina i, jeśli będzie to możliwe, sprowadzić go przed oblicze Imperatora. Lord Sithów nie jest jednak głównodowodzącym, władzą musi się podzielić z imperialnym oficerem, który dobrze zna poszukiwanego oficjela. Dla ambitnego Sitha konieczność współpracy z imperialnym jest...

Przemek | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Syn Tarkina zaginął w układzie Atoan. Vader ma go odnaleźć, żeby moff mógł dalej w spokoju siać strach wśród podwładnych imperium. Vader z kapitanem Shale udaje się na poszukiwania. W międzyczasie Vader wpada na pomysł, że może Tarkin będzie silniejszy jeśli jego syn zginie. Poznają Lady Saro, która ma im wskazać drogę. Kobieta jak to często bywa, coś ukrywa. Romansuje z synem Tarkina, odciąga go od imperium. A syn Tarkina podobnie odciąga od służby imperium kapitana Shalę. W efekcie na Vadera spadają kłopoty.

Historia jak historia. Ciekawe w tym komiksie jest to, że pokazano Vadera w kontekście jego cierpień, związanych z protezami (które znamy dobrze z książki "Darth Vader: narodziny mrocznego lorda"). Mamy też szkicowe studium jego psychiki po śmierci Padme. Tego, jak staje mu przed oczami gdy tylko je zamyka i jak prowadzi go do obłędu.

Hari_Seldon | 2018-03-04
Na półkach: 2018 - komiksy, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2018

Rozterki mrocznego lorda Sith. Lord Vader zostaje wysłany razem z grupą żołnierzy na tajemniczą planetę, by odnaleźć zaginiony imperialny oddział. Na miejscu będzie musiał nawiązać współpracę z tamtejszą kapłanką.

Tom ten w zamierzeniu miał ukazać, że przemiana rycerza jedi w mrocznego lorda sith była stopniowa. Dostajemy przy tym pewne krótkie urywki alternatywnej rzeczywistości, gdzie ten antybohater szczęśliwie żyje ze swoją ukochaną. Szkoda, że wątek ten nie został bardziej rozbudowany, przez co pewne dosyć nieoczekiwane reakcja lorda Vadera w finale wypadają nieprzekonująco, a on sam wychodzi na strasznego fajtłapę. Przez większość czasu jest też swoją typową wersję i czytelnik nie dostaje żadnego sensownego podprowadzenia pod pewne moralne rozterki.

Jeżeli chodzi o fabułę, to jest ona na początku intrygująca. Tajemnica wciąga, a atmosfera ciągłej nieufności między bohaterami sprawia, że przez pewien czas jest dosyć interesująco. Jednakże finał dosyć rozczarowuje, a sama...

Zajcew | 2017-08-03

Recenzja video komiksu wraz z wytłumaczeniem czym jest stary kanon i skąd seria legendy:

Oleanderek | 2018-01-04
Na półkach: 2018, Komiksy, Przeczytane