Stanisław Mikołajczyk w dokumentach aparatu bezpieczeństwa, t. 3: Działalność w latach 1959–1966.

Cykl: Stanisław Mikołajczyk w dokumentach Aparatu Bezpieczeństwa. (tom 3)
Wydawnictwo: IPN
9788376292090
historia
SperoLux

Stanisław Mikołajczyk był przywódcą jedynego masowego ruchu sprzeciwu wobec komunistycznej dyktatury w Polsce w latach, które nastąpiły bezpośrednio po zakończeniu wojny. Polskie Stronnictwo Ludowe i jego prezes dawali Polakom nadzieję na zbudowanie trwałej demokracji, odpowiadającej aspiracjom i dążeniom większości obywateli. Przekazywany czytelnikom wybór dokumentów ma oddawać w zamyśle...

Przekazywany czytelnikom wybór dokumentów ma oddawać w zamyśle autorów – mimo fragmentarycznego zachowania źródeł – stan wiedzy aparatu bezpieczeństwa o planach i działaniach Stanisława Mikołajczyka w okresie od 1959 do 1966 roku. Publikowane materiały zostały wytworzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, głównie przez departamenty I i III. Pochodzą one z akt sprawy o kryptonimie „Bartek”, dotyczącej Stanisława Mikołajczyka, akt spraw prowadzonych przez wywiad o kryptonimach „Tarń” i „Zorza”, dotyczących emigracyjnego PSL, oraz akt spraw o kryptonimach „Wirus” i „Rozłam”, dotyczących kontaktów ludowców z kraju z działaczami PSL na Uchodźstwie. Wykorzystano także dokumenty pochodzące ze spraw zakładanych na poszczególne osoby, m.in. Stanisława Kota, Franciszka Wilka, Michała Jagłę, Stanisława Wójcika, Jana Kukiełę i Waldemara Sobczyka.

źródło opisu: ipn.gov.pl

źródło okładki: ipn.gov.pl