Zgłosuj na książki roku 2017

Koń doskonały. Ratując czempiony z rąk nazistów

Tłumaczenie: Joanna Gilewicz
Seria: Mundus
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
8 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
The Perfect Horse: The Daring U.S. Mission to Rescue the Priceless Stallions Kidnapped by the Nazis
historia
KasiaJulka

Porywający reportaż historyczny Wojna dobiega końca. Amerykański oddział przechwytuje informację o stadninie, w której ukryto najcenniejsze polskie araby z Janowa Podlaskiego i austriackie lipicany z Wiednia. Naziści starają się stworzyć z nich rasę doskonałych koni wojskowych. Tymczasem ze wschodu nadciąga wygłodniała Armia Czerwona, gotowa bez wahania posłać czempiony na rzeź. Pułkownik...

Porywający reportaż historyczny

Wojna dobiega końca. Amerykański oddział przechwytuje informację o stadninie, w której ukryto najcenniejsze polskie araby z Janowa Podlaskiego i austriackie lipicany z Wiednia. Naziści starają się stworzyć z nich rasę doskonałych koni wojskowych. Tymczasem ze wschodu nadciąga wygłodniała Armia Czerwona, gotowa bez wahania posłać czempiony na rzeź. Pułkownik Hank Reed musi zorganizować zuchwałą akcję ratunkową. Walcząc z czasem, jego oddział przedziera się przez linię wroga, by ocalić szlachetne zwierzęta.

Koń doskonały to porywający reportaż historyczny, odsłaniający kulisy jednej z najbardziej spektakularnych misji wojskowych. Elizabeth Letts, łącząc kronikarską skrupulatność z literacką wrażliwością, przybliża czytelnikom nieznane wydarzenia II wojny światowej. Prowadząc czytelnika przez zagrożone spadającymi bombami stajnie, zniszczone walkami osady i amerykańskie sztaby dowodzenia, autorka przedstawia nam galerię niezwykłych postaci – nie tylko opiekunów wierzchowców i kawalerzystów, lecz przede wszystkim konie na czele z Witeziem II - dumą Janowa Podlaskiego.

Książka znalazła się w czołówce listy bestsellerów The New York Times.

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3029,strona...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Tylko koni żal

Elizabeth Letts przybliża czytelnikom mniej znane aspekty II wojny światowej, acz dość pasjonujące. Zwłaszcza dla miłośników koni, bo o nich tu mowa. Autorka opisuje dramatyczne losy stadniny w Janowie Podlaskim, gorącokrwistych lipicanów z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu i niebezpieczne akcje ratunkowe. To opowieść o dążeniu do doskonałości i snach o potędze, które zmieniły się w koszmar. I o niezwykłej więzi zwierzęcia z człowiekiem, która popycha tego drugiego do heroicznych czynów.

Demoniczny Gustav Rau owładnięty teorią czystej rasy postanawia stworzyć doskonałego niemieckiego konia, bez względu na koszty. Alois Podhajsky, dyrektor Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu, darzy konie miłością tak wielką, że nie cofnie się przed niczym, by je ocalić. Hubert Rudolfsky, zarządca stadniny w Hostau, postawiony w dramatycznej sytuacji, musi podjąć decyzję, która okaże się mniejszym złem. Wszyscy oni kochają konie, ale nie każdy bezinteresownie.

Elisabeth Letts pisze bardzo emocjonalnie, skupia się na malowniczych opisach koni i ich niesamowitych umiejętności. Nie sposób uniknąć wrażenia, że książka jest gotowym materiałem na scenariusz filmowy: wartka akcja, jasny podział na dobrych i złych, niezwykła więź między zwierzęciem a jego opiekunem, dramatyczne losy szlachetnych zwierząt – i mamy kasowy przebój. Wręcz niewiarygodne jest poświęcenie ludzi, którym los koni nie był na tyle obojętny, że zdecydowali się zaryzykować wiele, by je ratować.

Dość szczegółowo Letts opisuje...

Dość szczegółowo Letts opisuje lipicany i Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu. Nasze sławne, janowskie araby, wypadają na tym tle dość skromnie. Oczywiście chciałabym poznać ich losy bardziej szczegółowo, ale wtedy książka musiałaby chyba podwoić swoją objętość. Autorka dokładniej opisuje losy Witezia, jednego z najpiękniejszych ogierów, i Lotnika. Oba, choć przeżyły wojenną zawieruchę, zostały przez Polskę bezpowrotnie utracone. Dość interesującym wątkiem są późniejsze losy tych, którzy podjęli się ocalenia koni, jak i samych zwierząt. A sama akcja ratowania jest wprost niewiarygodna i nie jest to literacka fikcja.

„Koń doskonały. Ratując czempiony z rąk nazistów” pozostawia niedosyt choćby z tego powodu, że pobudza w czytelnikach ciekawość. Wojenne losy koni i ich opiekunów uzupełniają archiwalne fotografie. Już samo to jest niesamowite, jak przetrzebiona hodowla w Janowie została odtworzona. A co z innymi, mniej sławnymi końmi? Letts nadmienia, że często były traktowane jak mięso armatnie, po prostu służyły człowiekowi, ich żywot był krótki, bo ginęły na polu walki. Los zwierząt bywał nie mniej tragiczny, niż ludzi.

Magdalena Świtała

Izabela Pycio | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

"Sztuka jeździecka, chyba bardziej niż każda inna, jest ściśle związana z mądrością życia." Alois Podhajsky

Z wielkim zaciekawieniem, a jednocześnie ogromnym wzruszeniem wobec losów koni i podziwem dla niezwykłej odwagi miłośników zwierząt, zapoznałam się z tym reportażem historycznym. Przyjemne zaczytanie, początkowo zaplanowane na trzy dni, zakończyło się zgłębianiem książki w jeden dzień. Plastyczny i barwny język, mistrzowsko oddający emocje, starannie przytaczający historyczne fakty, a przy tym realnie opisujący wojenne klimaty, barbarzyństwo rosyjskich najeźdźców, przerażające czyny hitlerowców. Ale to również spojrzenie na wojnę z innej niż zazwyczaj perspektywy, ukazującej siłę namiętności łączącej ludzi pragnących uratować od bezwzględnej zagłady białe rasowe rumaki. Przyjaciele i hodowcy zwierząt, znajdujący pomoc i wsparcie u tych, u których nawet w marzeniach na nią nie liczyli.

Nadzwyczajne opowieści o koniach, ukazane na przestrzeni osiemdziesięciu lat, obejmujące...

Renax | 2018-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2018

To kolejny z wyśmienitych reportaży Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka ukazała się 25 października 2017 roku. Miałam ją przeczytać premierowo, ale nie zdążyłam, dopiero teraz. Elizabeth Letts zna się i na koniach, i na pisaniu o historii, co przekłada się na jakość książki.
Elisabeth Letts to amerykańska pisarka, urodzona w 1961 roku w Houston w Teksasie. Absolwentka nauk historycznych na Yale Colleage, służyła jako wolontariuszka w Korpusie Pokoju w Maroko. Jest autorką cenionych na amerykańskim rynku książek, m.in. o tematyce historycznej. W młodości uprawiała jeździectwo na poziomie zawodniczym i brała udział w mistrzostwach krajowych jako reprezentantka dwóch stanów (źródło: https://histmag.org/Elizabeth-Letts-Kon-doskonaly.-Ratujac-czempiony-z-rak-nazistow-informacja-15796).
To wspaniale napisana książka o losie lipicanów i arabów w czasie II wojny światowej. Jest to wiec reportaż inny niż wszystkie inne, bo rzadko pisze się książki o koniach. Końmi nikt się...

Agnieszka | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Janów Podlaski, 1939 rok. „Białe stajnie (…) stadniny, założonej w 1817 roku, na kształt podkowy zamykały z trzech stron rozległy dziedziniec; środkowa nosiła nazwę stajni Zegarowej od prostokątnej wieży z zegarem pośrodku budynku”. W boksach szlachetne konie arabskie o imionach tak tajemniczych i eleganckich jak nazwy gwiazdozbiorów: gniady Witeź z białą gwiazdką na szerokim czole, Wielki Szlem, Witraż, Federacja, Najada, Lotnik… Ich dramatyczne, niezwykle wzruszające wojenne losy Elizabeth Letts, amerykańska pisarka i wielka admiratorka koni, odtworzyła w reportażu historycznym „Koń doskonały. Ratując czempiony z rąk nazistów”. Dzięki wspomnieniom, pamiętnikom i listom ludzi, którzy podczas drugiej wojny światowej walczyli o ich przetrwanie, stworzyła porywającą opowieść o wojennej odysei janowskich arabów i wiedeńskich lipicanów, a także o niemal mistycznej więzi między człowiekiem a jego koniem. Więzi ujętej najdoskonalej w przysłowiu: „Dobry jeździec może usłyszeć mowę swojego...

Jacek Zajac | 2017-11-04
LubimyCzytać | 2017-10-23
wisnia | 2018-02-19
Małkinia | 2018-02-17
Anna | 2018-02-08
Videl | 2018-01-31
Amalia | 2018-01-30
Rasowy reportaż historyczny

Temat II wojny światowej można poruszać z różnych perspektyw – rzadko kiedy pojawia się jednak opracowanie, w którym główną rolę odgrywają zwierzęta. A zwłaszcza najbardziej szlachetne europejskie konie.

Patronaty tygodnia

Z pomocą na szare i deszczowe dni, przychodzi lista naszych cotygodniowych patronatów! Przedostatni tydzień października zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ swoją premierę ma kilka przejmujących książek historycznych, biografia tajemniczego świata roślin oraz najnowsze dzieło samego Stephena Kinga, ale tym razem w duecie z synem Owenem. Atrakcji więc nie zabraknie!