Zgłosuj na książki roku 2017

Klucz Kłamcy

Cykl: Wojna Czerwonej Królowej (tom 2)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
The Liar’s Key
raven

Autor bestselerowej trylogii "Rozbite imperium" przedstawia kolejną część cyklu "Wojna Czerwonej Królowej". Trylogia Wojna Czerwonej Królowej jest osadzona w tych samych realiach, które znamy z poprzednich powieści tego autora: Książę Cierni, Król Cierni i Cesarz Cierni. Tym razem staje przed nami bohater inny niż Jorg Ancrath, ale nie mniej wyrazisty, dzięki czemu nowa trylogia Marka...

Tym razem staje przed nami bohater inny niż Jorg Ancrath, ale nie mniej wyrazisty, dzięki czemu nowa trylogia Marka Lawrence'a jest z jednej strony powrotem w dobrze znane strony, ale z drugiej zupełnie nową wyprawą, która udowodni, że Mark Lawrence nie bez powodu uznawany jest za jedno z największych objawień gatunku fantasy ostatnich lat.

Po straszliwych przygodach, których o mało nie przypłacili życiem, Książę Jalan Kendeth i wiking Snorri ver Snagason znaleźli się w posiadaniu klucza Lokiego, zdolnego otworzyć każde drzwi, artefaktu poszukiwanego przez najniebezpieczniejsze istoty zamieszkujące Rozbite Imperium, łącznie z Martwym Królem.
Jal pragnie jedynie wrócić do domu, do wina, kobiet i śpiewu, ale Snorri ma zamysł, jak wykorzystać klucz - zamierza odnaleźć drzwi do śmierci, otworzyć je na oścież i sprowadzić z powrotem do świata żywych swoją rodzinę.

Gdy Snorri przygotowuje się na poszukiwania drzwi śmierci, babka Jala, Czerwona Królowa, nie przestaje manipulować królami i pionkami, aby zakończyć grę wedle jej planu...

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: google

książek: 2005
Janusz Szewczyk | 2018-02-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki ILL
Przeczytana: 12 lutego 2018

Drugi tom serii nie oferuje niczego nowego pod względem stylu i poziomu intelektualnego postaci. Główny bohater, książę Jalan, pozostał niemiłym indywiduum, którego bohaterskie czyny wynikały głównie z przypadku i konieczności ratowania własnego tyłka. Nie zniknęła też jego skłonność do ciągłego lania w gacie, którą naprawdę trudno uznać za atrakcję. Czasami humor ratował nieco tę postać, ale generalnie był to raczej bohater odpychający i żałosny.

Na plus trzeba policzyć to, że autor nie bawi się w żadne wstępy i akcja rusza ostro do przodu od pierwszego akapitu. Co prawda, początkowo składa się ona nieomal wyłącznie z chlania i bójek, więc nie jest specjalnie atrakcyjna dla czytelnika. Lawrence chyba jest zwolennikiem postmodernizmu, bo łączy uparcie nieprzystające do siebie zbyt dobrze elementy: technologiczną przeszłość cywilizacji Budowniczych (roboty, cyklotrony i manipulacje czasem na poziomie kwantowym) z przaśną rzeczywistością świata Wikingów, Lokiego, czarów,...

Filon | 2016-07-15

Troszkę zwalnia na początku, w porównaniu z pierwszym tomem, ale jak już się rozpędza to idzie na całość.
Zaryzykuje stwierdzenie że jest lepiej niż w pierwszym tomie. Poprzednio była książka drogi, teraz jest bardziej zróżnicowanie, a co za tym idzie ciekawiej. Może trochę bardziej poważnie, może ciut mniej akcji, ale nadal jest świetnie.
Mamy też sporo retrospekcji z życia Czerwonej Królowej w stylu assassins creed ;)
Generalnie jest bardzo dobrze i trzeci tom ląduje na górze mojej kupki "do przeczytania" :P

blazej | 2018-02-01
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane, Posiadam