Tako rzecze Zaratustra

Okładka książki Tako rzecze Zaratustra
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Wolne Lektury
Tytuł oryginału:
Also sprach Zarathustra. Ein Buch für Alle und Keinene
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788328815704
Tłumacz:
Wacław Berent
Tagi:
Nietzsche Zaratustra filozofia
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
744
698

Na półkach: ,

Zejściu Zaratustry z gór wcale nie musi towarzyszyć atmosfera triumfującego i napuszonego nadejścia nowej filozofii. Chociaż historia nam pokazuje, że jego ideały poprzez ich częste wypaczanie prowadziły do tragedii, nie może to oznaczać konieczności chowania teorii Friedricha Nietzschego do lamusa, jako wstydliwych objawów naszych burzliwych czasów. Nadinterpretacja jest bardzo szkodliwa w sytuacji, kiedy musimy połączyć wartość naukową filozoficznego dzieła z barwnie przedstawionym zabytkiem poetyki. Wielu z nas chciałoby wzorem niemieckiego myśliciela skruszyć stare tablice wartości i zastąpić je nowymi katedrami nauki, opartymi na zupełnie innych podstawach, niż wyobrażał je sobie Nietzsche. Jednak wystarczy tylko zmienić sposób postrzegania tego wspaniałego dzieła, jakim jest "To rzekł Zaratustra", aby mosty rozwieszone pomiędzy człowiekiem a nadczłowiekiem nabrały nowego i bardziej przyjaznego wymiaru.

Mógłbym odczuć, że zgłębiłem tajemnicę życia, że ważyłem świat okiem filozofa kręcącego wiecznym kołem bytu. Rzeczywiście, pojęcia przestrzeni i czasu zatraciły dla mnie swoje pierwotne znaczenie i zatarły się gdzieś w głębokich metaforach, wprzęgniętych w filozoficzny dyskurs. W grach słownych, tak licznie towarzyszących wizjonerskiemu Zaratustrze, odkryłem pozy wielkiego maga, stojącego przed setkami zagadek. Straszne, wstrząsające, upojone samotnością. To w takiej atmosferze następuje przezwyciężanie człowieka, obdarzonego swoją własną i silną wolą. "Wstań, przepastna myśli, z mojej głębi!". Chciałbym posiąść w sobie umiejętność takiego przeżywania własnych wątpliwości, aby wszelkie związane z tym odczucia mogły się odrywać od ziemi z lekkością ptaków.

Czy "najszpetniejszy człowiek" Nietzschego zamordował Boga? A może Boga już dawno przedtem nie było? Może dopiero pod wpływem wydostania się naszych myśli z ciasnych umysłów, dojrzeliśmy do rzucania tak ciężkich oskarżeń wobec własnej niewiedzy? Jedno jest pewne. Niemiecki filozof okiem Zaratustry zagląda w głąb wszechrzeczy, surowymi przypowiastkami szepcze o rzeczach nieprzemijalnych. A do swoich czytelników mówi: "Kto ma uszy, niechaj słucha". Spróbujcie rozwikłać węzły gordyjskie zawiązane przez najsamotniejszego pustelnika. To on będzie rzucał do środka waszych umysłów pytania, aby zobaczyć jak bardzo są one głębokie. To ten nowy obrazoburca pozwoli Wam rozróżnić "powinienem" od "chcę".

Friedrich Nietzsche napisał, że "najgorzej dręczą nas i gną niewidzialne ręce". Oczywiście możemy tak jak jego bohater umknąć w samotność i płodzić nowe idee. Jednak większość z nas musi stanąć oko w oko z trudnościami przyziemnej rzeczywistości. Nie dla wszystkich z nas przewidziano posiadanie duszy głodnej wyższych wartości. Jednak nawet jeśli po przeczytaniu "To rzekł Zaratustra" nie zajrzymy w siebie tak głęboko jak chciałby tego niemiecki myśliciel, to i tak na nasz sposób postrzegania świata padnie inne światło. Mam tylko nadzieję, że będzie to jasność nieoślepiająca nas, ale wyznaczająca drogę do swojego osobistego rozwoju.

Zejściu Zaratustry z gór wcale nie musi towarzyszyć atmosfera triumfującego i napuszonego nadejścia nowej filozofii. Chociaż historia nam pokazuje, że jego ideały poprzez ich częste wypaczanie prowadziły do tragedii, nie może to oznaczać konieczności chowania teorii Friedricha Nietzschego do lamusa, jako wstydliwych objawów naszych burzliwych czasów. Nadinterpretacja jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 972
  • Przeczytane
    3 544
  • Posiadam
    1 285
  • Teraz czytam
    443
  • Ulubione
    157
  • Filozofia
    135
  • Chcę w prezencie
    35
  • Klasyka
    29
  • Literatura niemiecka
    18
  • 2018
    13

Cytaty

Więcej
Friedrich Nietzsche Tako rzecze Zaratustra Zobacz więcej
Friedrich Nietzsche Tako rzecze Zaratustra Zobacz więcej
Friedrich Nietzsche Tako rzecze Zaratustra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także