Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna

Cykl: Kwiat paproci (tom 3.5)
Wydawnictwo: W.A.B.
Szeptucha

Gratka dla fanek cyku "Kwiat paproci"! Oto niespodzianka dla fanek cyklu "Kwiat paproci", sekretnik dla każdej szeptuchy, a w nim: zabawne psychotesty, przepisy na słowiańskie smakołyki i ziołowe nalewki, porady i cytaty na każdy dzień roku. Nie przegap Nocy Kupały i innych ważnych świąt z Sekretnikiem Szeptuchy! Fanki serii znajdą tu także coś ekstra: niepublikowane dotąd fragmenty czwartej...

Gratka dla fanek cyku "Kwiat paproci"!

Oto niespodzianka dla fanek cyklu "Kwiat paproci", sekretnik dla każdej szeptuchy, a w nim: zabawne psychotesty, przepisy na słowiańskie smakołyki i ziołowe nalewki, porady i cytaty na każdy dzień roku. Nie przegap Nocy Kupały i innych ważnych świąt z Sekretnikiem Szeptuchy! Fanki serii znajdą tu także coś ekstra: niepublikowane dotąd fragmenty czwartej części przygód Gosi oraz premierowe opowiadanie o Babie Jadze. A osoby, które kochają kolorowanie, będą mogły spróbować swych sił dodając życia ilustracjom!

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B, 2017

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B, 2017

DomowaKsięgarnia | 2017-09-18

Spodziewałam się większego WOW, znając serię Kwiat paproci. A wyszło coś, co niestety budzi moje zastrzeżenia w niektórych fragmentach.

Pod kątem graficznym oraz planowania jest naprawdę świetnie. Część nazwijmy to, kalendarzowa, mimo, że utrzymana w tonacji czarno-białej, przyciąga wzrok, jest interesująca i odmienna od kalendarzy dostępnych na rynku.
Dla mnie dodatkowym atutem jest to, że kalendarz mogę użyć, kiedy tylko zechcę. Przykładowo od początku stycznia kolejnego roku. Mam masę miejsca na zapiski notatki, wlepianie karteczek, czyli na to wszystko, co lubię i robię w swoim kalendarzu przez cały rok. Osobiście, lubię też, gdy kalendarz ma w pakiecie długopis lub ołówek. To bardzo ułatwia mi używanie plannera, kiedy zabieram go ze sobą w torebce.

Jeśli chodzi o część poradnikową, to została ona, niestety, dla mnie sprowadzona do rangi poradnika dla gospodyń domowych.

Z szacunkiem dla Pań, które zajmują się domem. Sama robiłam to jakiś czas i rozumiem doskonale, to co jest...

Katarzyna Berenika Miszczuk tym projektem chciała zrobić przyjemność swoim czytelnikom, by ci mogli dowiedzieć się trochę więcej o słowiańskim świecie Szeptuchy, który poznajemy w trylogii Kwiat paproci. Jak ja odebrałam to wydanie?

Zmora_czytelnicza | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Polskie przysłowie mówi, że bieda nie po lesie, a po ludziach chodzi. Kolejny raz zawitała do mnie pod postacią książki pani Miszczuk, a może nigdy nie odeszła. Wiedzieliście, że demony słowiańskie mogą przybierać postać książek? Właśnie się dowiedziałam, że owszem, mogą.

„Sekretnik Szeptuchy” to poradnik, który w pewien sposób uzupełnia cykl „Kwiat Paproci” autorstwa pani Katarzyny Bereniki Miszczuk. Jeśli spodziewacie się prawie 400-stronicowej cegły z kolejnymi przygodami Mieszka i Gosi to możecie się ciut zawieść. Czym wobec tego jest owa pozycja?

Sekretnik to połączenie naprawdę wpadającej w oko okładki (na Peruna, kocham ten warkocz), kalendarza, notatnika, fragmentów z poprzednich książek z cyklu oraz z "Przesilenia", dwóch opowiadań o latach młodości Baby Jagi, kilku ciekawych rysunków, interesujących wzmianek na temat roślin oraz magicznych zaklęć i lekarstw szeptuchy, informacji o bogach słowiańskich i dawnych zwyczajach ludu polskiego oraz dość sporej ilości bzdur na...

werka777 | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Publikacja, którą chciałam Wam dzisiaj przedstawić, to coś o wiele więcej, aniżeli zwykły kalendarz. Bo jeśli chodzi o tworzenie rubryk poświęconych kolejnym dniom, autorka postawiła na minimalizm po to, by skupić się na pokładach słowiańskiej wiedzy niesionej przez dodatki. „Sekretnik Szeptuchy” to pod tym względem chyba jeden z najbardziej bogatych oraz atrakcyjnych plannerów, jaki miałam w rękach i nie mam na myśli wyłącznie oprawy graficznej.

Oprócz wspomnianych charakterystyk bóstw czy demonów oraz przepisów wyjętych rodem z dziennika babci szeptuchy, znajdziecie tutaj różnego rodzaju porady i cytaty. Są ważne daty słowiańskich świąt, stąd już nie będziecie mieć wątpliwości, kiedy ma miejsce Noc Kupały, Święto Peruna czy Dziady. Są zabawne psychotesty, lekcja rozpoznawania ziół i przysłowia, w których doszukacie się echa dawnych tradycji. Jeszcze Wam mało?

Prawdziwą wisienką na torcie okazują się przygotowane przez Milenę Młynarską ilustracje do pokolorowania oraz, uwaga,...

Co znajdziemy w środku? Oczywiście kalendarz, jednak bez przypisanych dni tygodnia - co może być utrudnieniem, lub szansą na wieloletniość użytkowania. Co prawda, wolałabym by każdy dzień był na oddzielnej stronie, by było więcej miejsca na notatki, nawet kosztem grubości kalendarza, jednak i tak jest go sporo.

Co jeszcze znajdziemy w kalendarzu? Wszystko co prawdziwa Szeptucha wiedzieć powinna:

ważne daty kalendarza słowiańskiego,
spis nazw miesięcy słowiańskich i kalendarz zbiorów,
opisy roślin, oraz zasady zbierania i sposób działania ziół,
fragmenty powieści cyklu Kwiat paproci,
sposoby na ból gardła i chrypę oraz wszelkie bóle,
miejsca na podsumowania,
rysunki do ozdabiania,
psychotesty,
przepisy na syrop z sosny, oraz nalewkę z czarnego bzu,
opis słowiańskich istot.

Do tego na końcu roczne kalendarze do 2019 roku, miejsce na adresy i notatki. Także coś, do czytania na przykład w poczekalniach u lekarza, dwa przedpremierowe...

Justyna | 2017-12-30
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Kalendarz ten dostałam w prezencie na święta wraz z 1 tomem serii Kwiat Paproci- ,,Szeptucha”, którą obecnie czytam. Jest to uniwersalny kalendarz. Co to znaczy? Ano to że nie posiada dokładnego roku ani wypisanych dni, czyli możemy go wypełniać nie koniecznie w 2018 roku. Ale powiem szczerze że jest tak pięknie oprawiony jak najlepsza powieść że aż żal po nim pisać. Dlatego stwierdziłam że nie będzie mi służył jako kalendarz tylko notes z ciekawymi cytatami. Możemy znależć tutaj także charakterystyki bóstw i demonów słowiańskich, przepisy szeptuchy oraz porady i cytaty. Są ważne daty słowiańskich świąt, dlatego wiadomo kiedy ma miejsce Noc Kupały, Święto Peruna czy Dziady. Są zabawne psychotesty, ilustracje do pokolorowania, lekcja rozpoznawania ziół i przysłowia, w których znajdziemy ówczesne tradycje. Po prostu cudo!

Han | 2017-09-12

Jedna z oceniających w swej recenzji była zbyt delikatna. Książka demon? Obraza dla porządnego demona. Ta książka to dno.
Po prostu autorka w zwykły kalendarz (nieokreślonego roku - bez sobót i niedziel) wcisnęła śmieci, które zostały z pisania książki. Śmieci bo jak inaczej potraktować informację, że symbolem jednego ze Słowiańskich bóstw był indyk!Ja rozumiem, ze autorka usiłuje dostosować wiarę słowiańską do realiów XXI wieku ale co za dużo to niezdrowo. Fragmenty "nauk" szeptuny także nie są wysokiego lotu. A jeśli potrzebuję kolorowankę to kupię ją osobno. Rysunki mogły przynajmniej przedstawiać słowiański panteon a nie.... eh.
Jeśli ktoś naprawdę pokochał serię o Szeptunce to może i ta pozycja jest ok, ale nie za tak wygórowana cenę.Reszta kupując książkę podejmuje własną decyzję. Ja swojej żałuję. Można było pieniądze wydać na coś ciekawszego.

patusia_dorota | 2017-09-15
Na półkach: 2017, Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 14 września 2017

Co nieco z tajemnic Szeptuch

Od dawna jestem fanką książek Katarzyny Bereniki Miszczuk. Jej powieści lubię, choć nie wszystkie spodobały mi się w pełni. Z ciekawością więc sięgałam po jej nową pozycję, która miała być jednocześnie kalendarzem i dodatkiem do serii Kwiat paproci. Nie zawiodłam się, pozycja jest naprawdę ciekawa i zawiera wszystko to, co każda słowianka wiedzieć powinna - tekst na okładce nie kłamie.

Zwykły - niezwykły kalendarz. Nie jest to typowy kalendarz na jeden rok, ale kalendarz z nieokreślonym rokiem, w którym spokojnie można wpisać rocznice, urodziny i zawsze o nich pamiętać. Sama już tak zrobiłam. Klasyczny kalendarz na 3 lata znajduje się z tyłu, dzięki niemu można się dowiedzieć, w który dzień tygodnia wypadnie interesująca nas data. Koniec miesiąca to też miejsce na podsumowanie miesiąca.

W ogromnej mierze stawia się w tym kalendarzu na słowiańską kulturę. Wypisane są tu święta słowiańskie, opisane najważniejsze bóstwa, za to odpowiadały... Z...

kinga1711 | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Kto zna serię "Kwiat paproci" zapewne czekał na "Sekretnik Szeptuchy". Mi niestety nie dane było czytać żadnej z książek "Kwiatu paproci", co w przypadku "Sekretnika" wyszło na dobre. Bowiem w książce znajdują się fragmenty, znaczące dla kultury Słowiańskiej, z książek "Szeptucha", "Noc Kupały" oraz "Żerca".
"Sekretnik" ma formę kalendarza, który nie zawiera ani roku, ani dni tygodnia. Jest więc bardzo uniwersalny. Przypomina mi on kalendarze, czy sekretniki nastolatek o danej tematyce. Autorka opierając się na bestiariuszu słowiańskim, przedstawia nam wybrane potwory, ich pochodzenie i ewentualny sposób radzenia sobie z nimi. Mamy również kilka przepisów, odrobinę wiedzy z zakresu zielarstwa, oraz testy. Dla fanów Szeptuchy, jest to na pewno świetny dodatek i uzupełnienie książek. Dzięki Sekretnikowi, można cały rok spędzić z mitologią Słowiańską, a jeśli komuś się spodoba, może kupić sobie dokładnie ten sam, w dowolnym...

Jak wiecie - albo i nie - jestem ogromną fanką cyklu Kwiat paproci, Katarzyny Bereniki Miszczuk. Nie mogę doczekać się już ostatniego tomu serii, który pojawić ma się już w maju. 🎉 Postanowiłam więc w końcu zaopatrzyć się w Sekretnik Szeptuchy, który jest małym dodatkiem. Nie da się ukryć, że jest to przede wszystkim kalendarz, zawierający testy, fragmenty Szeptuchy, Nocy Kupały i Żercy, kilka stron do pokolorowania i szeptuchowe porady na temat ziół, bogów i obyczajów. Mnie osobiście zaintrygowały raczej opowiadania, które autorka zamieściła na końcu Sekretnika Szeptuchy.

Graficznie ten kalendarz - jak powinno się go nazywać - jest przepiękny. Już sama okładka przyciągnęła mój wzrok, a kiedy zaczęłam przeglądać pozostałe ilustracje zakochałam się całkowicie. Gdyby nie fakt, że mam swój planner to od stycznia zaczęłabym używać właśnie Sekretnika Szeptuchy. Widać, że autorka i wydawnictwo pomyśleli, gdyż nie ma tutaj żadnych ograniczeń jeśli chodzi o rok, w którym się zaopatrzycie...