Kołysanka

Wydawnictwo: Sonia Draga
Chanson douce
Agnieszka Rasińska-Bóbr
Ag2S

Gdy Myriam, matka dwójki małych dzieci, postanawia mimo oporów męża wrócić do zawodu i rozpocząć pracę w kancelarii adwokackiej, para zaczyna szukać niani. Po surowym castingu zatrudniają Louise, do której dzieci bardzo szybko się przywiązują, a która stopniowo staje się centralną postacią w rodzinie. Powoli bohaterowie wpadają w pułapkę wzajemnej zależności, aż wreszcie dochodzi do tragedii…
Poprzez szczegółowy opis młodego małżeństwa oraz fascynującej i tajemniczej postaci niani czytelnik odkrywa naszą epokę i obowiązujące w niej podejście do miłości i wychowania, relacje opierające się na dominacji i pieniądzu, a także przesądy klasowe i kulturowe. Suchy i bezlitosny styl Leïli Slimani, w którym pobrzmiewają mroczne poetyckie nuty, wciąga i intryguje już od pierwszych stron.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2638/proza.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2638/proza.html

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1877

Opowiem Wam ich historię...

Młode małżeństwo postanawia zatrudnić opiekunkę dla dwójki swoich dzieci. Przychodzi odpowiednia kandydatka, maluchy przywiązują się do niej, a ich rodzice ze spokojem zajmują się zawodowymi obowiązkami. Sytuacja trwa do czasu, kiedy zapadnie decyzja o posłaniu dzieci do przedszkola – wówczas niania nie jest już potrzebna rodzinie, i tym samym jej praca dobiega końca. Obecnie jest to znany schemat działania nawet w polskich rodzinach, i nikogo już nie dziwi wiadomość, że rodzina zatrudnia kogoś do pomocy w opiece nad dziećmi . Dla Leïlii Slimani, współczesnej francuskiej pisarki, właśnie ta sytuacja stała się podstawą fabuły jej najnowszej powieści, czyli „Kołysanki”.

Bohaterowie książki, Myriam i Paul Massé, są kochającym się małżeństwem z dwójką dzieci: Milą i Adamem. Kobieta postanawia wrócić do pracy w zawodzie, i razem z mężem postanawiają zatrudnić nianię. Wybór pada na tajemniczą, ale niesłychanie kompetentną Louise – kobieta nie tylko opiekuje się córką i synem państwa Massé, ale też sprząta w ich mieszkaniu, gotuje, pierze ubrania... Dla młodych małżonków obecność Louise w życiu staje się koniecznością, podobnie w przypadku opiekunki, która powoli nie wyobraża sobie życia bez Myriam, Paula, Mili i Adama. Wzajemna zależność, w jaką popadają wszyscy bohaterowie, staje się zalążkiem późniejszych, tragicznych wydarzeń w „Kołysance”...

Leïla Slimani napisała powieść obyczajową, w której wraz z rozwojem fabuły dostrzega się elementy thrillera psychologicznego. Pojawienie się Louise w życiu Myriam, Paula i ich dzieci najpierw przypomina sielankę, gdzie wszyscy są zachwyceni perfekcyjną nianią, ale później odczuwają dziwny niepokój z powodu zmiany zachowania i gry słów idealnej opiekunki. Tym samym w powieści następuje całkowita zmiana w relacji pracodawca-pracownik, gdzie warunki zaczyna dyktować Louise. Właśnie ta bohaterka staje się najważniejszą osobą w rodzinie Massé, a próby izolowania jej od życia nie należącego do niej kończą się tragicznym fiaskiem.

Co najciekawsze, schemat „Kołysanki” przypomina odwrócony kryminał, gdzie najpierw mamy pokazany czyn, jakiego dopuścił się sprawca, a wraz z dalszymi rozdziałami poznajemy motywy działania oraz przyczyny, dla który dana osoba postanawia zrobić to, co zrobiła. Dzięki temu czytelnik śledzi akcję nawet z większym zainteresowaniem niż wtedy, gdy dopiero na końcu dowiaduje się, kim jest winowajca. Wyjątkowa konstrukcja „Kołysanki”nie nudzi podczas lektury, za to doskonale pokazuje współczesny świat, gdzie wychowaniem dzieci obecnie zajmują się zupełnie obcy ludzie, a rodzice znajdują się na drugim planie.

Narracja powieści przypomina chłodne, analityczne wręcz rozumowanie. Język, powiedziałabym wręcz, że bezlitosny i bez jakichkolwiek emocji, podkreśla tragizm sytuacji oraz powolną zamianę sielankowego życia w groteskę. To „zimne” podejście narratora do całej sprawy dodaje książce mroku, idealnego dla thrillera psychologicznego.

„Kołysanka” to powieść, która trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Nietuzinkowi bohaterowie oraz fabuła, gdzie każdy element pasuje do siebie jak kawałki puzzli, nie pozwalają na moment oderwać się od książki. Warto tutaj wspomnieć, że właśnie za tę pozycję Leïla Slimani została laureatką prestiżowej we Francji Nagrody Goncourtów 2016. Mogę śmiało napisać, że to było zasłużone wyróżnienie.

Anna Wolak

Joanna | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 listopada 2017

Leila Slimani to francuska pisarka pochodzenia marokańskiego laureatka Nagrody Goncourtów za rok 2016 , najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego w świecie francuskojęzycznym. Jak udało mi się przeczytać w internecie nagroda ta rzadko trafia w ręce kobiet. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zaledwie cztery kobiety zostały nią uhonorowane.
"Kołysanka" to wstrząsający dramat społeczny , którego bohaterką jest Louise , opiekunka do dzieci, biała niania - krucha delikatna blondynka o porcelanowej cerze starannie wybrana przez małżeństwo prawników spośród wielu kandydatek różnych nacji kulturowych .
Już na początku czytelnik poznaje tragedię jaka wydarzy się w rodzinie, stopniowo poznaje tajemnice i dramaty skrywane przez Louise .
Ta powieść to ostra krytyka współczesnego społeczeństwa , kształtowania się systemu współzależności pomiędzy osobami średniej klasy mieszczańskiej a warstwą społeczną stanowiącą tanią siłę roboczą.
Dla mnie była to pełna emocji powieść o...

Nina | 2017-12-15
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Świetny dramat, dramat społeczny, dramat rodzinny, dramat kulturowy. Króciutka książka, a zawiera niewyobrażalny ładunek emocjonalny. Już na początku poznajemy zakończenie całej historii, potem pomału poznajemy fakty, które do tego tragicznego końca doprowadziły. Język - suchy, beznamiętny, jakby się czytało reportaż, wbrew pozorom dodaje te opowieści autentyczności i jeszcze bardziej porusza wrażliwe struny.
Warto!

Jeżynka | 2018-03-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 marca 2018

To prosta historia: krótka, napisana oszczędnym stylem, z wyjawieniem tragicznego finału już w pierwszym rozdziale. I właśnie to sprawia że "Kołysanka" porusza czytelnika do głębi, mrożąc krew w żyłach bardziej niż thrillery z pierwszych miejsc "top 10" na empikowych półkach.
To nie jest opowieść o zbrodni choć pierwsza scena której się przyglądamy to miejsce morderstwa którego ofiarami jest dwójka małych dzieci.
To historia o potwornej samotności, o przegranym życiu i pustce w relacjach z najbliższymi.

W "Kołysance" Leïlii Slimani poznajemy historię współczesnego młodego małżeństwa które stara się nadążyć za pędem życia godząc pracę z wychowaniem dwójki dzieci. Tłem tej opowieści jest Paryż ale równie dobrze mogłaby być to Warszawa czy Berlin bo Myriam i Paul to para która mierzy się z problemami bliskimi młodym rodzicom gdziekolwiek by nie mieszkali.
Ona po urodzeniu dwójki dzieci zostaje z nimi w domu odkładając na bok dobrze zapowiadającą się karierę prawniczą. On zarabia...

Mariolka | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Szalenie przygnębiająca historia. Portret współczesnej obojętności społecznej. Ludzie żyją obok siebie, niby widzą znaki nadciągających kłopotów, a nic z nimi nie robią. Ignorują. Przeczekują. Są bierni. Liczą, że samo się rozwiąże, albo pomyślimy o tym później. Bohaterowie nie chwytają żadnego z sygnałów, żadnej z szans. Patrzymy jak tocząc się po równi pochyłej zdarzenia, nabierają rozpędu. To dobry portret. Bardzo trafny opis wielu współczesnych odrętwień i bierności.

IwonaGa | 2018-01-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Niezwykła, świetnie napisana książka. To trochę obraz psychologiczny współczesnej młodej rodziny, oraz samotnej kobiety po przejściach. Każdy z nich ma swoje pragnienia i lęki, i nie zawsze widzą siebie nawzajem. Bardzo ludzka.

Slimani potraktowała fabułę swojej powieści, jak rekonstrukcję biegu wydarzeń dokonywaną przez policję, co wpasowuje się idealnie w całą historię, która mogła zdarzyć się wszędzie i dowolnej rodzinie. Dobór komponentów i uniwersalność opowieści rzeczywiście zasługują na wyróżnienie. Zastosowana konwencja podkreśla jej cierpki charakter, a jednocześnie pozbawia czytelnika wynurzeń bohaterów. Dostajemy czysty zapis wypadków bez wikłania się w motywy, bez oceniania przez autorkę kogokolwiek przez pryzmat jakichkolwiek wartości. Podsuwając treść "Kołysanki", pozostawia możliwość rozważań na istotne dziś społeczne tematy samemu czytelnikowi.

Powieść z pozoru wydaje się być łatwą i szybką do przeczytania, a jednak gdy zaczynamy się wkradać w świat młodej rodziny czas spowalnia, momentami zatrzymuje się. I choć pozornie wygląda tak, jakby nic się nie działo zachodzą zmiany, a całość snuje się w kierunku nieuniknionego finału. Cały czas wiemy, że nadejdzie ta chwila, zdarzy się...

Agata76 | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Przeczytana na raz. Pełne zaskoczenie, które wciąż się utrzymuje ....... od początku wiemy, że coś z opiekunką jest mocno nie tak, to napięcie i ciekawość tylko narasta i autorka doskonale je stopniuje, w swoim reporterskim stylu zabiera nas poza historię główną i w sumie nam, czytelnikom zostawia pełną swobodę w interpretacji tego co czytamy i później gdy zastanawiamy się dlaczego ? po co ? Nosz kurcze naprawdę kawał dobrej książki choć styl pisania bardzo oszczędny i może właśnie dlatego tak to w nas uderza.

Ania | 2018-02-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2018

Mam mieszane uczucia. Jeszcze wczoraj, zaraz po przeczytaniu moja ocena byłaby niższa. Dziś daję siedem gwiazdek.
Dużo pytań bez odpowiedzi, wiele miejsca na domysły i własne przemyślenia. Wracam, analizuję i powoli zaczyna do mnie docierać złożoność dramatu ukazanego w "Kołysance"

Bzibzioh | 2018-02-07
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2018

Początek dramatu zaciekawia, ale potem jest już tylko gorzej. Nagrodzona książka, wychwalona przez czytelników LC, a dla mnie niestety nużąca. Sucha rekonstrukcja faktów, które prowadziły do dramatycznego końca przedstawionego na początku. Autorka zapewne chciała nakłonić czytelnika do refleksji o współczesnym świecie, jednak mogła to osiągnąć w jakiś ciekawszy sposób. Rozczarowana jestem.

Rybana | 2018-06-20

Kołysankę" kupiłam ponieważ skusił mnie opis na okładce. Spodziewałam się dużej dawki emocji i wciąż rosnącego napięcia. Czy tak było? cóż... już kiedyś pisałam, że francuskie książki to czerstwy kawałek chlebka. Mają to do siebie, że ani je skrytykować, ani pochwalić, ani zostać pośrodku.
Tu spodziewałam się historii, która będzie targała czytelnikiem i szarpała jego emocjami, bo w końcu cała rzecz dotyczyła małych dzieci i co? ...i doopa.
Dramat rozegrał się już samym początku, potem jest tylko powolna retrospekcja prowadząca czytelnika do finału tragedii. Jak dla mnie zbyt powolna i beznamiętna. Z tyłu okładki mamy między innymi taką rekomendację, cytuję- "Mistrzostwo polega tu w równiej mierze na stylu, na jego zimnej, stłumionej, pełnej napięcia sile, jak i na konstrukcji, poprowadzonej równiutko prosto do celu". Dla mnie napięcia tutaj zabrakło, nie było go nawet odrobinę, za to było nadmierne analizowanie stanów emocjonalnych każdego z bohaterów.
I druga rekomendacja,...