Bieszczadzkie motywy roślinne - między światem żywych a krainą zmarłych.

Wydawnictwo: Carpathia
9788362076376
Nemerle

Pozycja o tematyce etnobotanicznej dotycząca materialnej i niematerialnej symboliki roślin na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego.Temat odniesiono do szerszego aspektu kulturowego, który tworzą dawne podania, mity,teksty biblijne, a także symbole zaczerpnięte z literatury, poezji, sztuki czy ludowej obyczajowości. Podjęto też próbę odnalezienia znaczeniowej warstwy symbolu w oodniesieniu do roślin dzikich i nasadzanych.

Spis treści

Wymowa roślin w dawnych Bieszczadach - magiczne i symboliczne znaczenie roślin w życiu codziennym i uroczystościach rodzinnych
Florystyczne motywy religijne w grecko- i rzymskokatolickiej obrzędowości Podkarpacia - przegląd wierzeń i zwyczajów „roślinnych"
Roślinna symbolika życia i śmierci - gdy obrzędy, podania i wierzenia krystalizują się w obecności znaków
Flora, życie i śmierć - w strofach poezji złączone
Mentalne zakorzenienie drzew i krzewów w przestrzeni sacrum
Drzewa i krzewy na bieszczadzkich cmentarzach
Pień i łodyga w wymowie religijnej - jako symbol życia i śmierci
Korzeń jako motyw biblijny i sepulkralny
Cierń w odniesieniu do cierpienia i śmierci
Obecność symboliki pnia, korzenia i ciernia na bieszczadzkich cmentarzach
Wymowa kwiatu w symbolice biblijnej
Kwiaty w bieszczadzkich ornamentach nagrobnych
Żywe kwiaty i rośliny zielne na bojkowskich i łemkowskich grobach
Kwiaty i ozdobne byliny na współczesnych grobach katolickich
Owoc w nagrobnej sztuce kamieniarskiej
Od sakralnego uwielbienia ku męczeństwu i świętości - palma jako wielowarstwowy symbol religijny
Mądrość, sprawiedliwość i odwaga - droga ku wiecznej chwale: dawna wymowa wieńców i laurów
Wawrzyn czyli laur - zwycięstwo w wymiarze ciała i ducha
Spełnienie i błogosławieństwo - starożytny symbol oliwki
Winorośl jako krzew szczególnie uświęcony: źródło życia i nowego Przymierza - znaczenie biblijne i nagrobne
Kłos w Biblii - w kontekście metaloplastyki i sztuki kamieniarskiej - od materialnego dobrobytu do mistycznej jedności
Bluszcz i barwinek - zawiłe szlaki dwóch symboli życia wiecznego
Znaczenie pnączy, paproci, mszaków i porostów w kształtowaniu emocjonalnej aury cmentarza
Od ukojenia do cichej i słodkiej śmierci - pradawna i dzisiejsza symbolika maku
Kalia i lilia - znaki duchowej czystości
Miłość jak róża - piękna i bolesna
Tulipan jako symbol vanitas: piękno tak szybko przemijające
Cmentarne „chwasty" - dzikie rośliny również do nas mówią
Zatrzymanie nad istotą symbolu w kontekście lęku przed śmiercią
Encyklopedyczny przegląd gatunków związanych ze śmiercią i cmentarzami
Wykaz roślin i pojęć
Literatura