Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego

Wydawnictwo: Carpathia
historia
Nemerle

Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wydało publikację „Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego” zawierającą charakterystykę 256 zachowanych w naszym regionie obiektów sakralnych. zbudowanych do ok. roku 1950 r. Książka o objętości 408 stron prezentuje 149 cerkwi, 96 kościołów i kaplic, 11 dzwonnic i jeden dawny zbór protestancki. Ich opisy zilustrowano w sumie 1200...

Książka o objętości 408 stron prezentuje 149 cerkwi, 96 kościołów i kaplic, 11 dzwonnic i jeden dawny zbór protestancki. Ich opisy zilustrowano w sumie 1200 aktualnych, ale także i archiwalnych, zdjęć. Każdy opis posiada krótkie streszczenie w języku angielskim oraz ukraińskim.
Końcowym elementem wydawnictwa jest „Suplement” prezentujący informacje o niezachowanych obiektach sakralnych. Zawiera on krótkie hasła do 467 miejscowości, w których kiedyś istniały drewniane obiekty sakralne: cerkwie, kościoły, zbory, synagogi i dzwonnice. Uległy one zniszczeniu w latach od ok. 1850 do 2007. Udało się odnaleźć i pozyskać 535 archiwalnych zdjęć, które pokazują ich bryłę, a czasami i wnętrze wraz z wyposażeniem.

źródło opisu: www.carpathia.net.pl

źródło okładki: www.carpathia.net.pl