Tajemnice bieszczadzkich roślin. Wczoraj i dziś - z atlasem 634 gatunków.

Wydawnictwo: Carpathia
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788362076963
Nemerle

Książka ma charakter etnobotaniczny, jest więc połączeniem wiedzy o roślinach z różnymi aspektami kultury i tradycji w gospodarstwie domowym. Przystępnie i na konkretnych przykładach opisuje związki człowieka ze światem dzikich roślin, ogniskując się na ludach zamieszkujących Karpaty i Podkarpacie - w szczególny sposób uwzględniając tradycję bieszczadzkich Łemków i Bojków. W pierwszej części...

Książka ma charakter etnobotaniczny, jest więc połączeniem wiedzy
W pierwszej części przedstawiono ogólną problematykę znaczenia dzikich roślin dla człowieka. Opisano tu historię czerpania z "zielonych" zasobów natury w zakresie odniesień magicznych, religijnych i symbolicznych. Wyszczególniono też lecznicze, konsumpcyjne i gospodarcze funkcje flory.
Drugą część stanowi opis alfabetycznie uporządkowanych roślin w liczbie ponad 600 gatunków. Przy każdym z nich wydzielono informacje w zakresie: jadalności, toksyczności, leczniczego i magicznego zastosowania, obecności rośliny
w gospodarstwie oraz jej funkcjonowania w literaturze, poezji i sztuce. Prawie każdy gatunek zilustrowano fotografią z Bieszczadów, opisując jego główne cechy, a także określając siedlisko i częstotliwość występowania.

źródło opisu: http://www.carpathia.net.pl/

źródło okładki: http://www.carpathia.net.pl/

Regent | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Bardzo dobra, ale zdjęcia ilustrujące opisywane rośliny powinny być lepsze.

joanka90 | 2017-08-06