Rok 1920. Zwiastun szalonej dekady

Wydawnictwo: Czytelnik
1920: The Year That Made The Decade Roar
historia
Bożena

W Stanach Zjednoczonych rok 1920 stanowił według autora książki zapowiedź nowej epoki w historii tego państwa. Zwiastował procesy, które będą typowe nie tylko dla dekady „szalonych lat dwudziestych”, ale i dla całego stulecia. Czas po pierwszej wojnie światowej to m.in. nowe tendencje w modzie i muzyce, wywrotowa działalność anarchistów, recesja, konflikty pracownicze, eksplozja korupcji, także na najwyższych szczeblach władzy.
W 1920 r. weszły w życie aż dwie poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych: 18. – wprowadzająca prohibicję, czyli zakaz produkcji, importu i sprzedaży alkoholu; oraz 19. – przyznająca kobietom prawo do głosowania w wyborach.
W połowie roku runęła pierwsza w XX wieku typowa piramida finansowa.
Szesnastego września 1920 r. na Wall Street doszło do pierwszego wielkiego zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 38 osób.
Wyniki odbywających się 2 października wyborów prezydenckich były po raz pierwszy w historii przekazywane na bieżąco przez radio – przez pierwszą komercyjną radiostację. Dzięki tej transmisji „gadające skrzynki” stały się w ciągu kilku miesięcy niezwykle popularne w całym kraju.
O tych i o wielu innych wydarzeniach – obyczajowych, społecznych, kulturalnych i politycznych – pisze Eric Burns, nie ograniczając się do relacjonowania ich przebiegu, ale także śledząc, jak do nich doszło, i wskazując ich następstwa. Tworzy przed oczami czytelnika panoramiczny obraz społeczeństwa amerykańskiego na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku.

źródło opisu: SW "Czytelnik"

źródło okładki: SW Czytelnik

1414 | 2017-10-28