Zgłosuj na książki roku 2017

Wyklęte imperium. Irańskie opowieści

Wydawnictwo: Bezdroża
podróż, Iran
Mała-Mi

Jeszcze do niedawna pomysł wyjazdu do kraju ajatollahów spotykał się z wielkim zdumieniem. Iran – potępiany przez całe lata, obłożony wszelkimi restrykcjami gospodarczymi i finansowymi — powoli jednak wraca na polityczne i podróżnicze salony świata. Po podpisaniu porozumienia atomowego i zniesieniu sankcji odkrycie skarbów dawnej Persji na nowo stało się więc możliwe. Podróż po Iranie ma wiele wymiarów i odcieni. Stojąc przy elamickim zikkuracie sprzed trzech tysięcy lat, niewątpliwie dotyka się najdawniejszej historii. Podobnie w starożytnym Persepolis – zachowały się tam pozostałości po potędze wielkiego imperium, a także ślady niemalże zapomnianego zoroastryzmu, wyznawanego niegdyś przez mieszkających tam ludzi.

Iran, pomimo swego wyznaniowego charakteru, jest krajem przyjaznym i, co najważniejsze, bezpiecznym. Irańczycy to niezwykle życzliwi ludzie. Każdego przybysza zachęcają do rozmowy i zapraszają na poczęstunek do swoich domów. Mimo że na gruncie obyczajowym dzieli nas rzeczywiście wiele, na Irańczyków można liczyć w trudnych sytuacjach i mieć pewność, że nikogo nie zostawią w potrzebie. Chociaż w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować obowiązujących w kraju ograniczeń oraz publicznie łamać społecznych zasad, władza potrafi przymknąć oczy na wiele rzeczy i toleruje niektóre „grzeszki” swoich obywateli

źródło opisu: http://bezdroza.pl/ksiazki/wyklete-imperium-iransk...(?)

źródło okładki: https://static01.helion.com.pl/global/okladki/326x466/beirop.jpg

Northman | 2017-08-27
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Iran - miejsce do odkrycia... na nowo.

Oczywisty i zrozumiały niepokój może budzić sam pomysł wybrania się na wojaże w ten akurat zakątek świata... Jednak, na to wygląda, Iran jest jak dotąd spokojną częścią Bliskiego Wschodu (choć czy akurat stricte Bliskiego Wschodu... z tym można by polemizować, ale według mnie Iran należy do tego właśnie kręgu kręgu kulturowego - mimo wszystko; więcej przemawia tu - moim prywatnym zdaniem - za takim, a nie innym, zaklasyfikowaniem, niż mniej). A więc - ruszajmy w tę podróż :)

Iran, zarówno po treści tej książeczki (celowo używam słowa "książeczki", bowiem nie ukrywam, że chciałbym poczytać na ten temat, w tej pozycji, nieco więcej niż tylko to, co zawarto na 160 stronach...), jak i po weryfikacji tej treści w ogólnodostępnych mediach, jawi się jako kraj względnie, a nawet dość otwarcie, ustosunkowany do (i na) turystów. Wybaczcie te dygresje z domieszką niewypowiedzianych obaw... myślę, że są (obecnie) zrozumiałe. To dobrze ... :) Znaczy się,...

eR_ | 2017-08-05
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Iran po rewolucji, zmienił się z państwa otwartego na inne narody, w kraj w którym dosłownie wszystko podporządkowane jest religii. Najprostsze czynności muszą być wykonywane w zgodzie z prawami zawartymi w Koranie.

Autorka w swej podróży po tym kraju, który od niedawna"bardziej ulgowo" traktuje nie tylko swoich obywateli, stara się nam przybliżyć imponującą historię, obyczaje, życie zwykłych ludzi. Przedstawia nam najstarsze zachowane budynki, najważniejsze religie. Bo wbrew pozorom nie tylko islam ma znaczenie w Iranie i o wiele więcej.

Podsumowując-całkiem ciekawa lektura, jednak podróżniczka zbyt wiele miejsca poświęca religii. Rozumiem, że to wiodący temat w tym kraju, jednak ja przeczytałbym więcej o chociażby obyczajach. Książka trochę zbyt cienka, jak dla mnie, ale ciekawa. Plusem i to dużym są bajeczne zdjęcia zabytków i nie tylko. Pozostaje mi polecić.

Pan_Wielka_Litera | 2018-01-26

Wykreowany przez media obraz Iranu i jego obywateli jest jednoznaczny. Kojarzy się z niebezpieczeństwem, agresją i izolacją, a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Irańczycy są otwarci, przyjaźni i pomocni turystom odwiedzającym ich ojczyznę.

W Iranie można liczyć na pomoc miejscowej ludności, oczywiście, pod warunkiem, że postępuje się zgodnie z ich normami kulturowymi. Najmniej do powiedzenia mają kobiety, które ograniczane są na każdym kroku, podporządkowane mężczyznom, a do tego policja obyczajowa pilnuje, aby wszystkie osoby płci żeńskiej miały na głowach szale lub chusty.

Autorka, Aleksandra Lisewska, wraz z mężem do tej pory zwiedziła niemal całą Azję, a także wiele państw w Afryce i Ameryce Południowej. Z zawodu jest lektorką języka rosyjskiego na Politechnice Wrocławskiej. Podczas podróży zawsze musi mieć przy sobie dyktafon, notatnik i aparat fotograficzny.

„Wyklęte imperium. Irańskie opowieści” to interesująca wyprawa w głąb kraju Persów. Iran powoli wraca na...

SKR | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Książka zaskoczyła mnie objętością. Liczy zaledwie 160 stron i zawiera wiele kolorowych zdjęć, przez co czytanie jest ciekawsze i milsze. Możemy śledzić podróż autorki razem z nią. Książa jest nieduża i do tego lekka, co nie zdarza się często przy podróżniczych książkach. Dla mnie to zaleta bez problemu można ją zmieścić do torebki i zabrać ze sobą.

Jeśli natomiast chodzi o treść, to pani Aleksandra Lisewska wybrała się w podróż do Iranu, do niedawna owianego złą sławą kraju. Dzieli się z nami nie tylko wrażeniami, ale i historią odwiedzanych miejsc.

Pomimo niewielkich rozmiarów książki autorce udało się umieścić sporo informacji o historii, religii, kulturze, zwyczajach i zwyczajnym codziennym życiu ludzi z dawnej Persji.

Mogę „Wyklęte imperium. Irańskie opowieści” polecić chcącym przybliżyć sobie historię, jak i czasy współczesne tak mało znanego, a przecież interesującego kraju, jakim jest Iran.
MJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

RZia | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Ciekawa pozycja. Obcy, odmienny, intrygujący kraj, kawałek historii, inne niż u nas życie kobiet... Opowieść przeplatana rewelacyjnymi zdjęciami! Czuję tylko lekki niedosyt objętości - 159 stron, z czego prawie na każdej zdjęcie, format A5. Poczytałabym jeszcze...

rozmyslania | 2018-01-25
cypiszzz | 2017-11-27