Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
przyroda,

Charles Foster chciał wiedzieć, jak naprawdę wygląda życie z perspektywy borsuka, wydry, jelenia, lisa i jerzyka. Postanowił doświadczyć na własnej skórze. Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części hrabstwa Devon. Wzorem żyjącego w mieście lisa szukał jedzenia w kontenerach na śmieci londyńskiego East...

Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części hrabstwa Devon. Wzorem żyjącego w mieście lisa szukał jedzenia w kontenerach na śmieci londyńskiego East Endu, a jako jeleń szlachetny stał się przedmiotem polowania, jakie mogłoby się odbyć w górzystej części Szkocji. Podążając trasą migracyjną jerzyka, odbył podróż z Oksfordu do Afryki Zachodniej.

Jak zwierzę to nowe podejście do literatury przyrodniczej i kameralne spojrzenie na życie dzikich zwierząt. Książka łączy wiedzę z neurobiologii, psychologii i przyrodoznawstwa z konwencją pamiętnika, przemawiając do zwierzęcia tkwiącego w każdym z nas.

„Ta pouczająca i wciągająca od pierwszej do ostatniej strony książka jest majstersztykiem współczesnej literatury przyrodniczej. Uczy, że poza nami istnieje ogromny świat wart pokochania”, Guardian

„Foster postawił na autentyzm, zamieniając się w dzikie zwierzęta, i przy okazji odkrył zupełnie nowy świat”, Economist

„Szalony i dziwaczny pamiętnik”, The Times

„Niezwykła… bardzo śmieszna… Foster jest oczytany i sam pięknie pisze”, Sunday Times

„Szokująca, porażająca, zdumiewająca, błyskotliwa książka”, Jay Griffiths

„Nowa ekscentryczna pozycja w kanonie literatury przyrodoznawczej”, The New York Times

„Wyjątkowa, cudowna książka. Foster posługuje się eleganckim stylem i co rusz daje przykłady wybornego poczucia humoru… Z każdym kolejnym krokiem mamy przyjemność obserwować w działaniu ten wysoce nietypowy i dość niepoprawny umysł”, Mark Rowlands, Times Literary Supplement

„Emocjonująca, błyskotliwa, zwariowana… zaskakujące arcydzieło: coś na kształt pieśni satyra albo potraktowania przyrodoznawstwa jako sportu ekstremalnego”, Financial Times

„Głęboka refleksja nad naszymi związkami ze światem przyrody”, Observer

„Bardzo zabawna… wyostrza nieużywane od dawna zmysły… Foster postawił na autentyzm, zamieniając się w dzikie zwierzęta i przy okazji odkrywając zupełnie nowy świat. To nie kryzys wieku średniego, ale pasja trwająca przez całe życie”, Economist

„Przedziwna, często przekomiczna kronika… Śmiała, intrygująca próba zrozumienia innych istot zamieszkujących Ziemię”, Nature

„Bogata, wesoła, inspirująca książka, która przypomina, że istoty, z którymi wspólnie zamieszkujemy tę planetę, są co najmniej równie ważne i niezwykłe jak my”, Independent

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com