Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Being a Beast: Adventures Across the Species Divide
przyroda,

Charles Foster chciał wiedzieć, jak naprawdę wygląda życie z perspektywy borsuka, wydry, jelenia, lisa i jerzyka. Postanowił doświadczyć na własnej skórze. Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części hrabstwa Devon. Wzorem żyjącego w mieście lisa szukał jedzenia w kontenerach na śmieci londyńskiego East...

Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części hrabstwa Devon. Wzorem żyjącego w mieście lisa szukał jedzenia w kontenerach na śmieci londyńskiego East Endu, a jako jeleń szlachetny stał się przedmiotem polowania, jakie mogłoby się odbyć w górzystej części Szkocji. Podążając trasą migracyjną jerzyka, odbył podróż z Oksfordu do Afryki Zachodniej.

Jak zwierzę to nowe podejście do literatury przyrodniczej i kameralne spojrzenie na życie dzikich zwierząt. Książka łączy wiedzę z neurobiologii, psychologii i przyrodoznawstwa z konwencją pamiętnika, przemawiając do zwierzęcia tkwiącego w każdym z nas.

źródło opisu: wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: wydawnictwopoznanskie.com

liaguszka | 2019-01-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Nie tego się spodziewałam, co dostałam. Jestem zwierzolubem, ale autor jakoś w roli zwierzęcia mnie nie bawił.

MegaAlicja | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Ta książka jest jakimś nieporozumieniem. Autor może i ma dużą wiedzę o zwierzętach, jednak zamiast pisać o nich, woli dzielić się swoim dzieciństwem, dziwnymi sytuacjami z życia... W rozdziale o jeleniu szlachetnym ponad 10 stron poświęca temu, jak jeździł na polowania i w tweedowych spodniach ocierał sobie genitalia. Nie podoba mi się również wykorzystywanie własnych dzieci do tych "badań". Reasumując, uważam, że całą wiedzę jaką autor przekazuje o zwierzętach i ich postrzeganiu świata, można by zawrzeć w 10 stronach, natomiast reszta jest jednym wielkim narzekaniem i filozofowaniem, kompletnie nie interesującym ani nie mającym sensu. Plus za ładną okładkę ;)

Madame Booklet | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

„Miałem nadzieję stworzyć pracę w dużej mierze albo całkowicie wyzutą z mojej osoby. Jakże to było naiwne! Książka okazała się (w zbyt wielkim stopniu) poświęcona mojemu własnemu udziczeniu, odkrywaniu niedostrzeganej przez mnie uprzednio dzikości w samym sobie oraz rozżaleniu nad jej utratą. Przepraszam.

Oksford, październik 2015”

Te kilka zdań autora chyba najlepiej podsumowują jego książkę i, co ciekawe, pochodzą z jej pierwszych stron, w których autor od razu zdradza wszystko co w niej znajdziemy.

Poważnie.

Jeszcze przed przeczytaniem tej książki uważałam, że autor prędzej sam zdziczeje, aniżeli stanie się zwierzęciem – są ludzie, są zwierzęta i nijak nie da się przekroczyć tej granicy. Autor mógł jedynie doświadczyć w pewnym stopniu życia zwierzęcia jako człowiek.

Stać się nim? To nie ta bajka. A przynajmniej autor mnie do tego nie przekonał.

Muszę to powiedzieć: zostałam zmiażdżona filozofią Charlesa Fostera. Kompletnie mnie nią przytłoczył. Na dodatek nie mogłam...

Jadwiga | 2018-04-16

Dałam radę przeczytać tylko 38 stron. Porażka.
Autor jak w markecie zawarł wszystko ,mydło i powidło.
Niedawno przeczytałam dwie książki niemieckiego leśnika,Petra Wohllebena.
Ideologicznie rozmijamy się ale jego "Nieznane wiezy natury" i "Duchowe życie zwierząt" to wartościowe pozycje.
Licząc na podobną pozycję sięgnęłam po tę książkę.
Niestety,to nie to,o czym chcę czytać.
A męczennice z siebie więcej robić nie będę.Dopiero co rozstałam się z książką,przeczytana do końca "z musu".

joosowa | 2018-03-29
Przeczytana: 29 marca 2018

Wydanie pierwsze? Z 2017 ma tyle literówek i błędów gramatycznych, że nie da się tego spokojnie czytać. ...

zdarta | 2018-07-22

Ciekawy pomysł, lecz nudne wykonanie. Proza bardzo męcząca, po rozdziale poświęconym lisom zrezygnowałam z dalszej lektury.

asfen | 2019-03-19
ephrem_noire | 2019-03-11