Estetyka stosowności (decorum) w literaturze rzymskiej

Cykl: Prace Komisji Filologii Klasycznej (tom 26)
Wydawnictwo: Polska Akademia Umiejętności
Elevander

Zagadnienie stosowności (prepon, decorum) należy do najbardziej istotnych problemów antycznej filozofii w jej wymiarze estetycznym i etycznym. Jako pojęcie stosowność kształtowała się na przestrzeni stuleci rozszerzając coraz bardziej swój zakres znaczeniowy. Rozważania nad istotą prepon podjęli już sofiści greccy, Sokratesowi zawdzięczamy pierwszą definicję stosowności jako analogii piękna opartego na zgodności przedmiotu z jego naturą i celem. Pojęcie to znajduje odzwierciedlenie w estetycznych rozważaniach Platona, a zwłaszcza Arystotelesa, który wyraźnie powiązał teorię stosowności z teorią sztuki, w szczególności retorycznej i poetyckiej.

źródło opisu: Fragment wprowadzenia

źródło okładki: własne