Słowotwórstwo w myśli językoznawczej starożytnej Grecji. Od Homera do Dionizjusza Traka

Cykl: Prace Komisji Filologii Klasycznej (tom 24)
Wydawnictwo: Polska Akademia Umiejętności
Elevander

Świadomość, że jedną z istotnych właściwości języka jest tworzenie wyrazów na podstawie wyrazów już w nim istniejących, stanowi cały i ważny element europejskiej tradycji językoznawczej i gramatycznej. Jej przejawem jest zadomowienie się w tradycyjnej gramatyce takich terminów, jak polskie słowotwórstwo, angielskie word-formation, niemieckie Wortbildung, francuskie formation des mots, włoskie formazione di parole itd. Ale chociaż tradycyjna, europejska gramatyka wywodzi się - bezpośrednio lub poprzez Rzym - z greckiej myśli językoznawczej, nie powstało dotychczas opracowanie, które postawiłoby sobie za cel dokonanie kompleksowej charakterystyki tego, w jaki sposób właśnie w greckim językoznawstwie ujęte zostały poszczególne fakty i zjawiska językowe związane z funkcjonowaniem słowotwórczego mechanizmu języka.

źródło opisu: Fragment wstępu