Allegro - kampania grudzień kat. romans

Królik w lunaparku

Wydawnictwo: Novae Res
Zaczytana_Panna

Współczesna Warszawa. Troje nieznajomych. Jedna okraszona nutką fantastyki historia, która splata ich losy i wywraca ich życia do góry nogami. Student, licealistka i taksówkarz w średnim wieku mimowolnie znajdują się w centrum wydarzeń, którym bieg nadaje tajemniczy Królik. Czy w obliczu grożącego niebezpieczeństwa wszystkim uda się zachować zimną krew i zdrowe zmysły? „Królik w lunaparku” to debiutancka powieść Michała Biardy – kochającego książki trzydziestolatka, który na co dzień pisze… programy komputerowe. To właśnie ścisły umysł autora pozwolił stworzyć tę wielowątkową historię, w której już na początku dowiadujemy się „kto?”, ale dopiero na końcu – „jak?” i „dlaczego?”

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2017

źródło okładki: Wydawnictwo Novae Res, 2017

DorotaKa | 2018-03-26

Nie mam nic przeciwko debiutom literackim, chociaż ostatnio czytam je coraz rzadziej. Kiedy Królik... w zeszłym roku miał swoją premierę, mówiąc szczerze nie przykuł mojej uwagi. Tytuł, okładka, opis, jakaś nutka fantastyki - wydawało mi się, że to absolutnie nie moje klimaty, więc mimo kilkukrotnej okazji, nie zamówiłam książki do recenzji. Od tamtego czasu przeczytałam sporo pozytywnych opinii o tym tytule, co samo w sobie jeszcze o niczym nie świadczy, jednak były wśród nich głosy osób, których ocenie ufam, a to już zmieniło moje nastawienie. Do tego autor też dał się zauważyć na FB od dobrej strony, dlatego zgłosiłam swoją skromną osobę jako chętną do zmierzenia się z książką, i tak oto dziś mogę się ze swoją opinią do tych wszystkich zadowolonych głosów dołączyć.

Książka ma cztery części i trzech narratorów. Część pierwsza należy do Pawła, studenta z nieprzeciętną pamięcią. Ulega on wypadkowi, po którym ma wyjątkowo realistyczne sny. Nie wie, czy to co dręczy go po nocach to...

Pośredniczka | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Uwielbiam debiuty literackie, głównie za to, że biorąc do rąk książkę autora, którego jeszcze nie poznałam, nigdy nie wiem, czym może mnie zaskoczyć. Kiedy przeczytałam opis "Królika w lunaparku" pomyślałam, że to jest coś dla mnie. Powieść obyczajowa z nutką fantastyki i dziwnych zdarzeń wydawała się lekturą, jakiej mi trzeba. W ostatecznym rozrachunku "Królik w lunaparku " okazał się lekturą, która kompletnie nie wpasowuje się w listę moich ulubionych gatunków literackich. Mimo to, gdy już zaczęłam czytać, nie mogłam się od niej oderwać.

Michał Biarda podzielił swoją powieść na części, w których poznajemy losy trzech różnych osób. Paweł, Kaśka i Zbyszek są osobami, które nie mają ze sobą nic wspólnego, a jednak w jakiś przedziwny sposób ich losy się splatają, a historie uzupełniają wzajemnie. W powieści Michała Biardy na samym początku panuje jeden wielki chaos. Poznajemy Pawła, który może się poszczycić niesamowitą pamięcią. Jego umysł zapisuje wszystko, co zdarzyło się w jego...

Kate1404 | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Znacie to uczucie, kiedy coś co "planowo" nie powinno wam się podobać, jednak wciąga i nie możecie się oderwać? Osobiście uwielbiam to uczucie. Książka ma dziwny tytuł, który zrozumiałam dopiero po przeczytaniu całości. Okładka mi się nie podoba, opis z tyłu hm.... nie zachęcił mnie, gdyż nie lubię fantastyki i tego się najbardziej obawiałam. Ale za to środek? Jestem zachwycona.

Książka dzieli się na IV części, jest trzech narratorów, którzy opowiadają własne życie: Paweł, Kasia i Zbyszek. Osoby całkowicie sobie nieznane, jednak całość ładnie się ze sobą łączy na końcu.

W części I poznajemy Pawła, studenta o fenomenalnej pamięci, który po potrąceniu przez samochód trafia do szpitala MSWiA w Warszawie. Kilka tygodni leży w śpiączce i poznajemy jego losy po przebudzeniu się. Chłopak ma dziwne sny, które są bardzo realistyczne, nie wiadomo co jest jawą, a co snem, co się wydarzyło naprawdę, a co nie. Pawłowi śni się jakaś Kasia, a obok niego na sali leży taksówkarz Zbyszek, z...

Karolina29 | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Jak przypadek może spleść losy trzech obcych sobie osób?
Mówi się, że świat jest mały, ale ta trójka jeszcze nie wie jak bardzo.
Genialny student, licealistka i taksówkarz po czterdziestce mimowolnie wpadają w wir wydarzeń, przez które przemyka się… królik. Jedno wydarzenie zmieni ich dotychczasowe życie a poradzenie sobie w sytuacji, w której się znajdą będzie wymagało od nich dużego wysiłku i zachowania zimnej krwi.
„Królik w lunaparku” to debiut literacki Michała Biardy, który na co dzień zajmuje się pisaniem programów komputerowych. Czyli informatyka z duszą artysty.
Książka podzielona jest na trzy części i z takiej ilości perspektyw poznajemy całą historię.
Na początku było słowo, a ze słowem CHAOS naprawdę, przez pierwsze kilkadziesiąt stron zastanawiałam się o co chodzi i gdzie fabuła zmierza. Opowieść pędziła jak gimnazjalista na longboardzie, słuchający muzyki i nagrywający filmik jednocześnie. Ale nadszedł ten cudowny moment kiedy historia zwalnia. Kartka po kartce...

majeczka241 | 2017-10-03

Czy zdarza się wam mieć przeciwne deja vu? Mi się przytrafia bardzo często. Mam wrażenie, że dana sytuacja miała już kiedyś swoje miejsce we śnie, a teraz dzieje się to w rzeczywistości. To samo miejsce, sytuacja, słowa. Czy sny mogą być prorocze? Czy dzięki nim możemy zobaczyć przyszłość, która niebawem, albo w niedalekim czasie się spełni? Jak działa ludzki umysł? Dlaczego stanowi tak wielką tajemnicę i zagadkę? Jak rozpoznać granicę między snem, a wspomnieniem? Te i inne pytania zadawałam sobie gdy pochłaniałam lekturę z wypiekami na twarzy.

Z jednej strony lubię debiuty literackie, bo mogę odkryć autora, który zaciekawi mnie swoim piórem, pomysłowością na opowieść, a także ogromną wiedzą. Z drugiej natomiast mam obawy czy spełni moje oczekiwania czytelnicze, jaka będzie jego fabuła, czy nie będzie nudna, jak zostanie poprowadzona, czy będzie spójna. Do historii Michała Biardy podeszłam nieco z rezerwą. Rzucająca się w oczy okładka i intrygujący opis już samo przez się...

Hanna | 2017-10-19

__

Królik w lunaparku, to debiutancka powieść Michała Biardy. Ostatnio z ogromnym entuzjazmem sięgam po debiuty. Zawsze jest ciekawa, czy Autorowi uda się mnie zaskoczyć, czymś dotąd jeszcze niepoznanym. Kiedy otrzymałam od Pana Michała, propozycję przeczytania i co za tym idzie, zrecenzowania Jego debiutanckiej powieści, długo się nie zastanawiałam, czy chcę poznać te historię. Mimo iż, opis okładkowy odnoszący się do fabuły, jest minimalistyczny, coś mnie w nim zaintrygowało, zafrapowało i zabsorbowało. A kiedy zaczęłam zagłębiać się w treść tej publikacji, przepadłam na kilka godziny i nie odłożyłam książki, dopóki nie przeczytałam ostatniej strony. Zapraszam do dalszego zapoznania się z moją recenzją.

Cała publikacja została podzielona na cztery części, a już od pierwszych stron zostajemy wciągnięci w wir zaskakujących wydarzeń. W pierwszej części pierwsze skrzypce odgrywa Paweł....

Pisałam Wam już kilka razy o moim wielkim zamiłowaniu do rodzimych autorów. Dziś przedstawiam Wam powieść, która stanie się sztandarowym przykładem na to, że ta moja słabość jest w pełni uzasadniona. Przyznam też, że uwielbiam odkrywać nowych twórców i nawiązywać z nimi czytelnicze relacje. Poznawać ich, śledzić rozwój i podążać w kierunki, w które postanawiają wyruszyć. Za autorem „Królika w lunaparku” wyruszę w te drogi w ciemno. :).

Michał Biarda, do tej pory pisał programy komputerowe, na szczęście dla rodzimej literatury, postanowił sprawdzić się również jako pisarz powieści. Jakich? Chyba do końca trudno to określić, ponieważ jego pierwsza książka nie do końca pasuje do jakiekolwiek kategorii. Przyznam szczerze, że bardzo mi ta niejednoznaczność gatunkowa odpowiada.

W „Króliku w lunaparku”, poznajemy historię, opowiedzianą z perspektywy trzech bohaterów, których na pozór nic ze sobą nie łączy. Pierwszą z tych osób jest Paweł, student z niesamowitą pamięcią. Gdy zostaje...

Pokrecona | 2017-12-12
Przeczytana: 18 listopada 2017

W tej powieści główny prym wiodą trzy osoby, a co za tym idzie, mamy trzech narratorów, każdy z nich przedstawia swoje życie. Paweł, Kaśka i Zbyszek. Są to osoby całkowicie sobie obce, ale ich losy w pewien sposób są ze sobą splecione, a historia ich życia przeplata się niczym warkocz.
Na samym początku poznajemy studenta Pawła, który ma wręcz fenomenalną pamięć. Pamięta każdy szczegół ze swego życia, począwszy od swoich narodzin. Ma też wspaniałą dziewczynę.
Gdy zostaje potrącony przez samochód, zaczynają dziać się w jego umyśle dziwne rzeczy. Widzi to, co nigdy się nie wydarzyło. Dręczą go też złe sny, które wydają się prawdziwe. W tych snach pojawia się Kaśka, dziewczyna ucząca się w Liceum. Sny doprowadzają do tego, że Paweł ma wyrzuty sumienia wobec swojej dziewczyny. Czy istnieje jakaś granica między snem a wspomnieniem?
W szpitalu, na łóżku obok Pawła leży pan Zbyszek — taksówkarz. Wsłuchuje się w całą tę historię i usiłuje pomóc Pawłowi.
Do studenta, nastolatki i...

miedzyliterami | 2017-12-31
Przeczytana: 28 grudnia 2017

" Moja znakomita pamięć i motorek w głowie, pracujący non stop na najwyższych obrotach, często przydawały się w życiu, ale nigdy nie pozwoliłem sobie uważać się za lepszego od innych."

Na pozór trzy zupełnie sobie obce i inne osoby, ale po lepszym zapoznaniu ich losy niespodziewanie splatają się ze sobą w różnych okolicznościach tworząc spójną całość.

Część pierwsza to student Paweł i jego niezawodna pamięć oraz niezwykłe wspomnienia. Oprócz tych dwóch cech, chłopak nie wyróżnia się niczym szczególnym, prowadzi spokojne życie studenta informatyki, ma przyjaciół i wspaniałą dziewczynę. Spokój ten zostaje zburzony, gdy Paweł ląduję pod maską rozpędzonego samochodu. Wybudza się ze śpiączki po kilkunastu dniach i chociaż fizycznie nic już mu nie dolega, jego głowę zaczynają nawiedzać wspomnienia, które chłopak pragnął zapomnieć.

Licealistka Kasia, to kolejna część historii. I chociaż wydawałoby się, że wszystko z nią w porządku, niespodziewanie dostaje od lekarza druzgocącą...

Lady Margot | 2017-10-16

LADYMARGOT.PL

Jak zapewne wiecie, niestraszne mi wyzwania czytelnicze, nowe, niezbadane dotąd gatunki, ani… powieści debiutantów, przed którymi zdarza się nam uciekać. Jestem bardzo ciekawa, co nowego w trawie piszczy, szczególnie w naszej rodzimej, kiedy więc mam możliwość zapoznania się z twórczością debiutanta, zawsze chętnie to robię. W porządku, zdarzają się kiepskie pozycje, jednak jaką radością jest wyłowienie wśród morza amatorskich powieści prawdziwej „perełki”. Ostatnio mam dobrą passę i w moje ręce trafiają naprawdę dobre pozycje. Niewątpliwie jedną z nich jest „Królik w lunaparku” autorstwa młodego programisty z artystyczną duszą, Michała Biardy.

Oj, jakież było moje zaskoczenie, kiedy zamknęłam tę książkę. Więcej takich debiutów, proszę!

A teraz kilka słów o tej wyjątkowej pozycji.

BOHATEROWIE

Troje bohaterów, trzy punkty widzenia – jedna historia.
Paweł – posiadacz pamięci absolutnej. Kiedy jednak ulega wypadkowi samochodowemu, okazuje się, iż to, co...