Drunk Dial

Wydawnictwo: Kindle Edition
angielski
mclena

It seemed like a good idea at the time. Look up Landon Roderick, that boy from childhood whom I’d never been able to forget—even though he so easily forgot about me—and call him. Then again, anything sounds like a good idea when you’ve had a little too much wine before bed, right? It was supposed to be just a quick, meaningless, prank call. Instead, I went off on him—unloading thirteen years...

Then again, anything sounds like a good idea when you’ve had a little too much wine before bed, right? It was supposed to be just a quick, meaningless, prank call. Instead, I went off on him—unloading thirteen years of pent-up emotions.

I didn’t think he’d call me back.

I certainly could never have anticipated the weeks of sexually tense phone conversations that followed as I got to know the man he’d become.

Turned out, Landon had never really forgotten me, either. That special connection we had was still there. I opened up to him, but there were also things about me he didn’t know. And he had his own secrets.

Over the countless hours we talked on the phone, I wondered what would happen if we actually saw each other. One night, I did something impulsive again. Only this time, I went to the airport and booked a ticket to California. We were about to find out if one phone call could bring two lost souls together or if my drunk dial really was all just a big mistake.

źródło opisu: https://www.facebook.com/penelopewardauthor/?fref=nf

źródło okładki: https://www.facebook.com/penelopewardauthor/?fref=nf

mclena | 2017-08-21
Na półkach: 2017 ✔
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

"It's funny how the things we once looked at as tragic are exactly what needed to happen, in retrospect."

Nowość spod palców fantastycznej autorki Penelope Ward, to kolejna genialna książka, którą od razu chce się pochłonąć w całości. Tak jest z praktycznie każdą jej powieścią dlatego absolutnie mnie to nie dziwi. Jej postacie za każdym razem są na swój sposób wyjątkowe, z poczuciem humoru dokładnie w jej stylu, często można przeczytać naprawdę masę absurdalnych sytuacji i nie sposób sie nie uśmiechnąć. I "Drunk Dial" jest dokladnie tym wszystkim. Ward wprowadziła troszkę nowości, które wyróżniają ja spośród pozostałych jej propozycji, ale to wciąż cała ona.

Penelope Ward jest lekarstwem na nudę, smutek i wszelkie bolączki. Jednak kiedy zaczynałam dopiero zapoznawać sie z jej twórczością, jej książki były na swój sposób wyjątkowe, a juz od jakiegoś czasu brakuje mi w nich czegoś magicznego. To są dobre powieści i nie zamierzam kiedykolwiek rezygnować z ich kupowania. Szkoda...

Magdalena | 2017-10-16
Na półkach: 2017