Negroland. Zapiski z życia afroamerykańskich elit

Tłumaczenie: Anna Nowakowska
Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
Negroland a Memoir
Mariolka

Jedna z najlepszych książek roku według "The Washington Post", "Los Angeles Times", "Time" i "Vanity Fair". Fascynująca opowieść o przełomowych dla walki o prawa człowieka latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku, widzianych z niecodziennej perspektywy ciemnoskórej przedstawicielki amerykańskiej wyższej klasy średniej. Pamiętnik Margo Jefferson, córki renomowanego i dobrze sytuowanego pediatry,...

Fascynująca opowieść o przełomowych dla walki o prawa człowieka latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku, widzianych z niecodziennej perspektywy ciemnoskórej przedstawicielki amerykańskiej wyższej klasy średniej. Pamiętnik Margo Jefferson, córki renomowanego i dobrze sytuowanego pediatry, daje czytelnikom wgląd w zamknięty świat czarnych elit. Jego mieszkańcy musieli przez wiele lat ukrywać swoją pozycję oraz poglądy zarówno przed białymi elitami, dla których zamożny czarny był wręcz aberracją, jak i przed współbraćmi, którzy w Afroamerykanach przynależących do "czarnej arystokracji" widzieli zdrajców swojej społeczności.

Informacje o nagrodach:

2016 Nagroda National Book Critics Circle Award w dziedzinie autobiografii za wspomnienia "Negroland".

źródło opisu: W.A.B

źródło okładki: https://www.facebook.com/wydawnictwo.wab/

Hipek | 2017-09-09
Na półkach: EBook
Przeczytana: wrzesień 2017

Autorka w Negrolandzie dotyka zmieniających się na przestrzeni XX wieku relacji białych i czarnych ludzi. Opisuje znane z historii trudy podejmowane przez Murzynów dla pozyskania szacunku społecznego w Ameryce Północnej. Autorka robi to z perspektywy losów swojej rodziny, co pozwala oglądać ten proces z ciekawej, wewnętrznej perspektywy. Autorka bowiem ukazuje, jak bardzo niekonsystentne było (i jest) postępowanie Murzynów. Co może zaskakiwać, w wielu miejscach autorka wywyższa niejako działania swojej rodziny dla zrównania roli społecznej Murzynów na tle działań swoich rasowych pobratyńców. Co ciekawe, emanuje dumą ze swojego pochodzenia ale jednocześnie pokazuje jak silnie Murzyni dążą do naśladowania białych, przez co mieliby być lepsi.

Książka jest także swoistym rozprawieniem się autorki ze swoim pochodzeniem. W tej warstwie książka sprawiła mi mniej przyjemności. I ze względu na bardzo osobisty wymiar, ale także z powodu na pewną nierówność pisarską. No ale to tylko moja...

margoz | 2017-10-16
Na półkach: Terra Incognita
Przeczytana: 16 października 2017

Negroland dla Margo Jefferson jest niewielkim skrawkiem Murzyńskiej Ameryki, którego mieszkańców cechowała zamożność i spora doza uprzywilejowania. To właśnie w jednej z takich rodzin przyszła na świat autorka. Obserwujemy ją w różnych okresach życia: od rezolutnej i szczęśliwej - bo nieświadomej społecznej sytuacji dziewczynki w kolorowych sukienkach, przez pełen rozterek i wewnętrznego buntu okres dojrzewania po pełną akceptacji i spokoju dojrzałość.

Jeśli spojrzymy na tę książkę pod kątem autobiografii, okaże się ona historią o dziewczynie z Środkowego Zachodu oraz o cieniach i blaskach jej życia w połowie ubiegłego stulecia. Margo Jefferson przyszła na świat w 1947 w Chicago. Jej ojciec był szanowanym pediatrą - wieloletnim ordynatorem oddziału; matka zaś pracowała w opiece socjalnej, pełniąc przy tym także rolę pełnoetatowej pani domu, żony, matki i realizującej się towarzysko działaczki społecznej. Podobnego życia oczekiwała również od swoich córek, które musiały od...

Anna | 2017-10-09
Przeczytana: 25 września 2017