Śmierć w chmurach

Okładka książki Śmierć w chmurach Agatha Christie
Okładka książki Śmierć w chmurach
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 12)
Death in the Clouds
Wydawnictwo Dolnośląskie
2017-06-01
1990-01-01
2011-06-14
Irena Ciechanowska-Sudymont, Jan Stanisław Zaus

Herkules Poirot nigdy mnie nie zawodzi – to moim zdaniem jedna z lepiej stworzonych postaci w literaturze. W tej części jego przygód żałowałam jedynie, że nie było większej ilości dialogów z jego udziałem. Wielka inteligencja i elokwencja w połączeniu z lekko zawadiackim poczuciem humoru, to coś, co musi się podobać.

W tej części przygód słynnego detektywa miejsce zbrodni jest dosyć nietypowe, bo akcja dzieje się na pokładzie lecącego samolotu. Jest to o tyle ciekawe, że zawęża pole do popisu dla mordercy. Do ostatniej chwili nie wiadomo, kto jest sprawcą i naprawdę ciężko jest się domyślić, za co bardzo lubię kryminały pani Christie.

Jak zwykle dobrze napisana zagadka. Porcja ciekawej rozrywki. Polecam.

W tej części przygód słynnego detektywa miejsce zbrodni...

W sdamolocie lecącym nad kanałem La Manche zostaje zamordowana starsza kobieta. Mamy 11 podejrzanych , w tym Herkulesa Poirot. Po obu stronach kanału toczy się śledztwo.
W czasach Agathy Christie o zwykłych przestępstwach można sobie było poczytać w prasie - autorka dostarcza extramorderstwa :
- nietypowe miejsce zbrodni
- egzotyczne narzędzie zbrodni
- podejrzani to w większości przedstawiciela wyższych sfer
- jest niepokonany Herkules Poirot
- są miłości od pierwszego wejrzenia i nie tylko
- jest dość zaskakujące zakończenie.
czego chcieć więcej ?
No może przydałoby się trochę mniej zbiegów okoliczności i żeby winny na koniec nie stracił głowy , bo to niezgodne z jego charakterem.
Miałam dodatkową zabawę , ponieważ znowu ktoś jadł na śniadanie cynaderki. Już dawno zwróciłam uwagę na to , że występuje to w prawie każdej książce Agathy Christie. Zupełnie jakby ta mało popularna w Polsce potrawa była w tamtych czasach narodowym daniem Anglików. Gdybym chciała wnieść coś do opracowań o twórczości królowej kryminału - zrobiłabym spis jej książek z podaniem strony na której ktoś je nereczki.
Dosyć o podrobach - namawiam na powrót do Herkulesa Poirot.

- nietypowe miejsce zbrodni
- egzotyczne narzędzie zbrodni
- podejrzani to w...

Kolejna część przygód Herkulesa Poirot nie różni się zbytnio od pozostałych, jest tu pewien schemat ale to nie przeszkadza a wręcz przeciwnie, to cechuje cały cykl. Tym razem akcja dzieje się w powietrzu i naprawdę autorka zawiązała spisek fenomenalnie, nie mamy najmniejszej szansy na rozwiązanie zagadki kto i dlaczego zamordował. I oczywiście postać samego Herkulesa, jak go nie lubić, jego charakteru i przede wszystkim jego małych dziwactw. Zakończenie jak to u Agathy fenomenalne.

Uwielbiam Poirota, posiadam wszystkie powieści jak i ekranizacje z Dawidem Suchetem, i dlatego dla mnie Poirot ma jego twarz. Tym razem morderstwo zostaje popełnione w samolocie którym podróżuje sławny detektyw. Winny jest wśród pasażerów, ale przed Herkulesem trudna sprawa, bo morderstwo było popełnione w sposób niezwykły. Choć dawno temu czytałem i oglądałem film nie domyślałem się kto zabił, i jak zwykle autorka na końcu zaskakuje.

Zdecydowanie godna polecenia. Choć wiem, że kiedyś ją czytałam.... Miałam wrażenie, że jednak jest to pierwszy raz. Plus za ciekawe miejsce zbrodni - samolot. Brzmi nieźle..... Drugi plus - Poirot jest od początku powieści.

Gdy morderstwa dokonano w samolocie, gdzie liczba pasażerów była ograniczona, oczywistym jest, że jako czytelnik podejrzewałam każdego z samolotu. Poirot powiedział nawet w innej części - ,,Hastings, jesteś jak czytelnik kryminału, który podejrzewa wszystkich po kolei nie kierując się przy tym żadną logiką". Czy coś podobnego. W każdym razie z tego powodu rozwiązanie nie było dla mnie takim zaskoczeniem jakim mogłoby być przy innej historii. Nie mniej jednak podobało mi się poprowadzenie fabuły przez Agathę. Dla mnie takie 7/10. Jeśli zaczynasz przygodę z Christie, to polecam na początek sięgnąć po coś innego z jej twórczości.

Kiedy zobaczyłam tą pozycję w bibliotece od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać ponieważ idealnie wpisuje się w gust pisarski Agathy Christie - ograniczone grono podejrzanych osób zamkniętych na małej przestrzeni. Nie spodziewałam się, że większość akcji rozegra się poza samolotem, ale nie stanowiło to problemu. Morderstwo wydało mi się tajemnicze, a morderca wśród pasażerów samolotu na tyle nieprawdopodobne, że do samego końca nie miałam nawet cienia podejrzeń co do tego, kto mógł się nim okazać. Dzięki dodatkowi Jane Grey, Normana Gale i komisarza Jappa książkę czytało się dużo przyjemniej i mogłam wraz z nimi obserwować bardzo dziwne zachowanie Poriota, który zamiast oskarżeń nasuwało mi same pytania. Czytało się ją bardzo szybko i niezwykle przyjemnie, z zaciekawieniem do ostatniej strony. Przewijało się też wiele mniej lub bardziej powiązanych z morderstwem wątków które urozmaicały całość i również powodowały podejrzenia i pytania. Niesamowicie polecam tą książkę, mimo że jest to 11 powieść Christe którą czytam, bawiłam się wspaniale a zakończenie mnie bardzo zaskoczyło (a może nawet trochę zasmuciło, ponieważ ani trochę nie pokrywało się z moim własnym).

Świetna fabuła, ciekawa zagadka, interesujący bohaterowie i sam Herkules Poirot który po raz kolejny musi wykazać się swoją wiedzą. Uwielbiam książki kryminalnę, zawsze ciekawi mnie kto jest zabójcą. Agatha Christie, świetnie buduje napięcie a na koniec idealnie pokazuje jak wszystko było przemyślane. Gorąco polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Morderstwo podczas lotu, a Hercules Poirot obecny na pokładzie. Taki zabieg okoliczności pozbawia winnego możliwości ucieczki. Książkę czyta się przyjemnie, choć moim zdaniem wynik śledztwa jest odrobinę naciągany. Jedno jest pewne, ciężko odgadnąć kto zabił.

Lubiany przez Christie schemat w którym podejrzane jest tylko ograniczone grono osób, bez możliwości kogoś z zewnątrz, powodujące napięcie i duże natężenie domysłów.

• Agatha Christie
  • Kryminały