W środku Krakowa. Rozmowy z Jackiem Purchlą o jego pasji i jego mieście

Cykl: Syndrom Krakowa (tom 2)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Inne
Elevander

W środku Krakowa. Rozmowy z Jackiem Purchlą o jego pasji i jego mieście jest kolejną propozycją wydawniczą w dialogu o Krakowie z serii "Syndrom Krakowa". Jacek Purchla, historyk sztuki, profesor, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, animator wielu wydarzeń kulturalnych jest osobą powszechnie znaną w krakowskim grodzie. Wydawnictwo zebrało 33 wywiady, których udzielił prasie w latach...

Jacek Purchla, historyk sztuki, profesor, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, animator wielu wydarzeń kulturalnych jest osobą powszechnie znaną w krakowskim grodzie. Wydawnictwo zebrało 33 wywiady, których udzielił prasie w latach 1990-2006, i w takim układzie chronologicznym zostały one w książce zamieszczone. Nić łącząca je to wydarzenia społeczno kulturalne, których Profesor jest współtwórcą lub czynnym uczestnikiem. Czytelnik otrzymuje znakomity komentarz do zdarzeń, którymi żyli w owym czasie krakowianie. Poznaje koncepcje Profesora dotyczące rozwoju i funkcjonowania miasta w wielu jego aspektach.
Ma możliwość prześledzenia ewolucji, jaką przeszedł Kraków w ciągu tych kilkunastu lat. Dla przykładu, w książce zamieszczono symboliczną fotografię z 1992 roku z flagą Wspólnoty Europejskiej na tle kościoła Mariackiego. Dzisiaj jest to obrazek oczywisty i powszechny; wtedy ową flagę sprowadzono drogą dyplomatyczną.

Zebrany materiał jest przez nasze wydawnictwo przedstawiony w formie "archeologicznej", choć niektóre wywiady poddane zostały kosmetycznej korekcie. Redakcja ujednoliciła formy pewnych zapisów (np. dat, nazw niektórych wydarzeń). W przypadku wywiadu udzielonego "Tygodnikowi Powszechnemu" w 2006 roku, za zgodą Profesora i Autorki, wydawnictwo zamieściło fragmenty, które nie ukazały się w edycji numeru.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=14217

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=14217