Sounds of Mind

Wydawnictwo: Hanami
9788365520128
muzyka

“Sounds of Mind” to projekt artystyczny cenionej w kraju i zagranicą pianistki Magdaleny Hirsz, Polki o azjatyckich korzeniach, mieszkającej obecnie w Szwajcarii. Jak pisze we wstępie do albumu, początkiem tej idei stało się spotkanie wyjątkowej w jej życiu postać Davida Waltersa. Zetknięcie się z tym niezwykłym przewodnikiem duchowym i pisarzem bardzo ją poruszyło i wkrótce została jego uczennicą. W tym czasie była także zainspirowana sztuką buddyjską zgromadzoną w muzeum Tybetu, mieszczącym się w urokliwej starej kaplicy w alpejskim miasteczku Gruyéres w Szwajcarii. Postanowiła wykorzystać swoją muzykę jako punkt wyjścia do „synkretycznego doświadczenia kontemplacji”. „Pomyślałam także, że może być to świetny sposób dla początkujących adeptów medytacji, aby poszerzyć swoje zdolności skupienia, poprzez praktykę interaktywną”
Książka Sounds of Mind (Dźwięki umysłu) łączy muzykę, poezję i fotografię. Wśród utworów wybranych i wykonanych przez Magdalenę Hirsz znalazły się dzieła najwybitniejszych kompozytorów zachodnioeuropejskich: Debussy’ego, Chopina, Bacha, Rachmaninowa, Scriabina, Prokofieva, Schuberta i Brahmsa. Dla artystki “muzyka jest najbardziej bezpośrednią i doskonałą drogą do głębokiej wewnętrznej przemiany. Poprzez dźwięk łączymy się z naszym wrodzonym poczuciem świadomości"
Poezja Davida Waltersa ma formę koanów, czyli paradoksalnych pytań i opowieści oraz pozornie nierozwiązywalnych problemów, które w buddyzmie zen są jedną z praktyk, zalecanych uczniowi przez mistrza. To szczególne ćwiczenie dla umysłu ma pomagać w wychodzeniu poza przywiązania i utarte logiczne schematy myślenia.
Zawarte w książce fotografie autorstwa Davida Sypniewskiego stanowią swoistą dokumentację uważnej kontemplacji sztuki buddyjskiej z muzeum w Gruyéres. Artysta uchwycił w nich subtelne ale bogate w symbolikę detale z posążków najważniejszych w buddyzmie tybetańskim form buddów i dakiń oraz doskonałych atrybutów przedstawionych w mandalach, na płaskorzeźbach i tankach.
Jak podkreśla pomysłodawczyni projektu „nasz umysł chce porównywać i klasyfikować rzeczy, jednak ta publikacja ma szerszy kontekst. Trzy rodzaje sztuki prezentowane w tym albumie są tylko zaproszeniem do medytacji, a wyjątkowe połączenie sztuki Wschodu i muzyki zachodnioeuropejskiej nadaje cechy nowatorskiego dialogu między kulturami. Medytacyjna muzyka fortepianowa i poezja zen ma wiele mocy duchowej, natomiast połączenie ich czyni tę publikację wyjątkową” (Madgalena Hirsz, Wstęp do książki).

Książka z CD, wstęp w języku polskim, wiersze w języku angielskim

Magdalena Hirsz - polska pianistka z azjatyckimi korzeniami, która zachwyca publiczność swoja wrażliwością muzyczną oraz bogatą skalą dynamiczną. Ma na koncie dwa albumy i koncertowała m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Izraelu, Włoszech, Brazylii czy Kubie. Jest założycielką i prezesem Instytutu Fryderyka Chopina w Szwajcarii.

David Walters - od wielu lat pisuje opowiadania, artykuły i poezję.Jego twórczość została zebrana w takich antologiach jak "Two Minds", "A Reverent Sceptic's Treasury of Quotes" oraz "Matters of Importance". Był tłumaczem, nauczycielem translatoryki oraz trenerem rozwoju osobistego. Obecnie mieszka w Szwajcarii i zawodowo poświęcił się pisaniu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.hanami.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl