Rachmaninow - symfonik nieznany. Związki intertekstualne w twórczości symfonicznej Sergiusza Rachmaninowa

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
muzyka

Niniejsza publikacja jest pierwszą obszerną pracą w języku polskim poświęconą Sergiuszowi Rachmaninowowi. Iwona Świdnicka opisuje w niej utwory na orkiestrę, zajmujące w twórczości Rachmaninowa niezwykle ważne miejsce, będące znakomitym materiałem do prześledzenia ewolucji stylu rosyjskiego kompozytora oraz przedstawienia intertekstualnych związków - relacji łączących te kompozycje z muzyką romantyczną, rosyjską kulturą ludową i religijną, z literaturą, malarstwem, historią i polityką.

Autorka ma nadzieję przywrócić pamięci czytelnika utwory orkiestrowe "bohatera" swej książki, stanowiące dzieła wysokiej rangi, i rozpocząć tym samym proces rewaloryzacji kompozytora niesłusznie obarczanego dotąd zarzutami epigona i eklektyka.

Tom opatrzony jest przedmową prof. Mieczysława Tomaszewskiego.

źródło opisu: http://wydawnictwa.chopin.edu.pl

źródło okładki: http://wydawnictwa.chopin.edu.pl