Druga wojna światowa: Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek

Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 20)
Wydawnictwo: IPN

Stanisław Wincenty Kasznica, Druga wojna światowa. Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek, wstęp i opracowanie Marta Szczesiak-Ślusarek, Warszawa–Poznań 2013, 272 s. (seria „Relacje i wspomnienia", t. 20) Wspomnienia prof. Stanisława Wincentego Kasznicy (1874–1958), dwukrotnego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, to interesujący przyczynek do dziejów inteligencji polskiej w...

Wspomnienia prof. Stanisława Wincentego Kasznicy (1874–1958), dwukrotnego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, to interesujący przyczynek do dziejów inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. Ukazują skomplikowane losy rodziny zasłużonego prawnika i wychowawcy. Czytelnik podąża za Kasznicami tułaczym szlakiem, począwszy od 1939 r. aż do ich powrotu do Poznania w 1945 r. Jest świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się w Generalnym Gubernatorstwie. Poznaje konspiracyjną działalność profesora i jego dzieci – uczestników powstania warszawskiego. We wspomnieniach pojawia się plejada znamienitych, zasłużonych dla Polski postaci: działaczy społecznych, naukowców, duchownych i ziemian.

SPIS TREŚCI

Wstęp – Marta Szczesiak-Ślusarek
Marta Szczesiak-Ślusarek
Historia rodu Kaszniców
Stanisław Wincenty Kasznica
Druga wojna światowa. Wspomnienia spisane a podstawie codziennych notatek
Aneks
Eleonora Kasznica, Wspomnienia od 1 września 1939 r. do wybuchu powstania warszawskiego
Eleonora Kasznica, Wspomnienia spisane w okresie pomiędzy 15 września a 23 października 1944 r. w Boryszewie k. Sochaczewa
Andrzej Kasznica (o. Krzysztof), Wspomnienia żołnierza „Baszty"
Wykaz skrótów
Indeks osób