PRL na pochylni (1975–1980)

Wydawnictwo: IPN
literatura faktu

Druga połowa lat siedemdziesiątych XX w. to w dziejach PRL okres pogłębiającego się kryzysu społeczno-gospodarczego. Załamanie ekonomiczne odczuwane szczególnie dotkliwie po kilku latach względnej poprawy jakości życia Polaków z początku dekady doprowadziło do wzrostu niezadowolenia społecznego, którego apogeum przypadło na sierpień 1980 r. Towarzyszyło mu powstawanie zorganizowanych ruchów opozycyjnych, które jawnie wyrażały swój sprzeciw wobec poczynań władz partyjnych i państwowych.

Książka jest pierwszą próbą kompleksowej analizy polskiej rzeczywistości przed rewolucją „Solidarności”. Opisania zachodzących wtedy procesów podjęło się kilkudziesięciu autorów reprezentujących różne specjalizacje i ośrodki naukowe z Polski oraz Niemiec.

źródło opisu: https://ipn.gov.pl

źródło okładki: https://ipn.gov.pl