O panowaniu Karola XII króla Szwecji

Tłumaczenie: Wojciech Krawczuk
Wydawnictwo: Eternum
On the reign of Charles XII, king of Sweden
historyczna

Ze wstępu: W rozważaniach nad tą epoką, jako postać najbardziej tajemnicza jawi się młody szwedzki król, Karol XII. Liczne opisy i analizy przedstawiają go jako osobę skrytą, małomówną, bardzo upartą. To władca, który traktował wszystkich z wielką uprzejmością - zdejmował zawsze nakrycie głowy podczas rozmowy z każdym, nawet nisko urodzonym, co budziło zdumienie w ówczesnej Europie. Z drugiej strony wiemy o jego mściwości, która ujawniła się gdy skazał zdrajcę, Johana Reinholda Patkula, na ciężkie tortury, choć przy odrobinie dobrej woli mógł przecież zdobyć się na wielkoduszność. Karol XII - świetny żołnierz, genialny dowódca, kierujący się zawsze poczuciem honoru – to opinia części historyków. Inni zwracają uwagę na brak pragmatyzmu w działaniach króla, wikłanie się w beznadziejne pomysły jak próbę narzucenia Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski, czy nieprzemyślany atak na Rosję. Gdybyśmy jednak mieli spytać dzisiejszych Szwedów o władcę, który jeszcze coś dla nich znaczy, którego losy wzbudzają emocje, który nie jest tylko lekcją do wyuczenia – na pierwszym miejscu będzie to dla większości z nich właśnie Karol XII.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-eternum.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-eternum.pl