Zgłosuj na książki roku 2017

Donald Trump. Jak on to zrobił?

Tłumaczenie: Aleksandra Paszkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
The Making of Donald Trump
Dokument, reportaż, Donald Trump
literatura faktu

Kim jest Donald Trump? W jaki sposób stał się prawdopodobnie najbardziej wpływowym człowiekiem na świecie? Donald Trump. Jak on to zrobił? to efekt ponad trzydziestoletniego śledztwa dziennikarskiego, fascynujący obraz wpływów i metod działania kontrowersyjnego przedsiębiorcy i celebryty. Czego nauczył się od dziadka, nielegalnego imigranta z Niemiec, który wzbogacił się na budowaniu burdeli...

Czego nauczył się od dziadka, nielegalnego imigranta z Niemiec, który wzbogacił się na budowaniu burdeli w czasach gorączki złota? Czy zostałby potentatem na rynku nieruchomości, gdyby nie współpraca z mafią i zatrudniani na czarno Polacy? Dlaczego dzwonił do magazynów plotkarskich, opowiadając o swoim nieistniejącym romansie z Carlą Bruni? Czemu hodował kozy na polu golfowym? Czy naprawdę jest miliarderem?

David Cay Johnston próbuje znaleźć odpowiedzi na te oraz liczne inne niewygodne pytania, pokazując często małe znane fakty z życia i kariery obecnego prezydenta USA.

Gwiazda mediów, urodzony inwestor, a może błyskotliwy polityk? Można go kochać albo nienawidzić, ale z pewnością warto wiedzieć, w jaki sposób, pomimo licznych skandali i kłopotów z prawem, Donald Trump stał się tym, kim jest.

Miażdżący atak
„The Independent”

Palące oskarżenie jego praktyk biznesowych i kreatywnej księgowości
„New York Times”

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

czytankianki | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 października 2017

Książka Davida Caya Johnstona ukazała się w Stanach Zjednoczonych latem ubiegłego roku, a więc jeszcze w czasie trwania kampanii wyborczej. Zakładam, że prezentując ten udokumentowany i wyważony zarys kariery Donalda Trumpa, dziennikarz chciał uświadomić potencjalnym wyborcom, co tak naprawdę kryje się za sukcesem milionera poważanego przez miliony Amerykanów (i nie tylko Amerykanów).

Johnston materiału miał w bród, jako że poczynania Trumpa śledzi od blisko 30 lat. Gdyby na podstawie zebranych informacji powstała powieść, głównego bohatera uznałabym za postać papierową – to przecież niemożliwe, żeby jedna osoba miała na koncie tyle niechlubnych spraw. Malwersacje finansowe, powiązania z mafią, dyskryminacja rasowa, oszukiwanie pracowników oraz kontrahentów to tylko niektóre z nich, nagłaśniane również w Polsce. Dla mnie najciekawszy był wątek notorycznego mijania się z prawdą – od chwalenia się wymyślonymi przyjaciółmi i kochankami przez przypisywanie sobie rzekomych zasług aż...

MyOwnSelf | 2017-12-04

Sam nie wiem co skłoniło mnie do sięgnięcia po ten tytuł. Polityką się nie interesuję, tym co się dzieje w USA jakoś też nieszczególnie. Wszędzie jednak krążą opinie o człowieku zwanym Donaldem Trumpem i są to zazwyczaj opinie skrajne. Od wielkiej miłości po wielką nienawiść. Postanowiłem więc, pod wpływem impulsu czy innej mistycznej siły, przybliżyć sobie nieco jego osobę.

Książkę czyta się szybko, informacje są podane w przystępny sposób i dość ciekawe, aczkolwiek miałem cały czas wrażenie, że autor patrzy na postać Donalda Trumpa bardzo subiektywnie. Oczywiście cała książka uchodzi za owoc śledztwa dziennikarskiego, niemniej komentarze autora co do osoby głównego bohatera: sposób w jaki go cytuje, jakie "tytuły" mu dodaje, wskazują na to, że za nim nie przepada.

Cały obraz Donalda wydaje mi się niepełny. Pewne fakty zdają się forsowane na siłę. Tak czy inaczej jest to pozycja w moim odczuciu dobra i dająca do myślenia. Co prawda temat mnie nie interesuje na tyle żeby...

Paweł | 2018-02-18
Sido | 2018-02-13