Donald Trump. Jak on to zrobił?

Okładka książki Donald Trump. Jak on to zrobił? David Cay Johnston
Okładka książki Donald Trump. Jak on to zrobił?
David Cay Johnston Wydawnictwo: Krytyka Polityczna reportaż
reportaż
The Making of Donald Trump
Krytyka Polityczna
2017-08-18
2017-08-18
Aleksandra Paszkowska
Dokument reportaż Donald Trump

"...jeśli nie ma zarzutów, to znaczy, że nie powinno się o tym mówić."

Donald Trump to człowiek, którego zna cały świat. Na długo zanim został Prezydentem Stanów Zjednoczonych ludzie widzieli w nim biznesmena z ogromnymi wpływami. Milionera, który nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć swój cel.

Książka Johansona to efekt trzydziestoletniego śledztwa dziennikarskiego. Dla jednych prawdziwa, dla innych zaś bardzo kontrowersyjna. "Jak on to zrobił?" przełamuje stereotypy i zmienia całkowicie obraz człowieka, który dotarł do potężnej władzy.

"Czego nauczył się od dziadka, nielegalnego imigranta z Niemiec, który wzbogacił się na budowaniu burdeli w czasach gorączki złota?
Czy zostałby potentatem na rynku nieruchomości, gdyby nie współpraca z mafią i zatrudniani na czarno Polacy?
Dlaczego dzwonił do magazynów plotkarskich, opowiadając o swoim nieistniejącym romansie z Carlą Bruni?
Czemu hodował kozy na polu golfowym?
Czy naprawdę jest miliarderem?"
Już na wstępie zwracamy uwagę na te słowa znajdujące się na tylnej część okładki. Kontrowersyjna, ale zarazem prawdziwa. Tu nie ma owijania w bawełnę i przekręcania faktów, a już same pytania budują w naszej głowie odpowiedzi.

Książka przedstawia nam tego wielkiego przywódcę jako człowieka bezwzględnego, małostkowego i ogromnego krętacza pod każdym względem. Pokazuje nam jaki nieczuły jest na ludzką krzywdę, oraz w jaki sposób manipuluje ludźmi z każdej możliwej strony. Jest człowiekiem niezwykle aroganckim i mściwym. Kłamie na każdym kroku i przekręca każde niewygodne mu fakty. Oskarżany niejednokrotnie i stawiany przed sądem, z którego wyciągał go rząd.

"Bez pomocy rządu utonąłby w morzu wezwań do zapłaty."

Ogrom wiedzy jaką przekazał nam autor chwilami wręcz poraża, w szczególności kiedy dowiadujemy się w jaki sposób byli wykorzystywani przez niego Polacy. Momentami czytając zastanawiamy się, czy nie mamy przed sobą scenariusza jakiegoś filmu akcji.

"Uratował go rząd, który uznał go za zbyt wielkiego, by upaść."

Efektowne krętactwa, wykorzystywanie ludzi, kłamstwa, kasyna w których gra toczy się o wielomilionowe stawki, to tylko zalążek tego co znajdziecie w tej lekturze.

"Donald Trump. Jak on to zrobił?" to genialna książka ukazująca człowieka sukcesu z całkowicie innej strony. Wciągnie Was już od pierwszej kartki.

Bulwersująca i nieprawdopodobnie prawdziwa :)

Polecam.

Za swój egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Krytyki Politycznej.

"...jeśli nie ma zarzutów, to znaczy, że nie powinno się o tym mówić."

Książka Johansona to efekt trzydziestoletniego śledztwa...

Każdy ma coś do powiedzenia o Trumpie: politycy, aktorzy, wujkowie przy piwie i kuzynki chodzące na manifę. Wyśmiewany, podziwiany, porównywany do wściekłej pomarańczy o dyktatorskch zapędach lub postrzegany jako pełen pewności siebie przywódca, który "mówi, jak jest". Zbywający go parsknięciem komentatorzy polityczni mało nie poschodzili na zawał, gdy został przywódcą jednego z najpotężniejszych krajów na świecie. Do dziś wisi nad nami pytanie: jak on to zrobił?

David Cay Johnston opublikował tę książkę przez wynikami wyborów, więc tego się raczej od niego nie dowiemy. Bo i kandydatura wyborcza nie była impulsem do napisania tego dzieła. Johnston, zaprawiony w bojach reporter doskonale orientujący się w prawie podatkowym i przekrętach biznesowych interesuje się Trumpem od lat, kolekcjonując o nim materiały jak psychofanka grzebiąca w śmietniku hotelu, w którym przebywa jej ukochany zespół. Do książki dobrał kontrastujące się, ale splatające w spójny obraz historie, których meandry biznesowo-prawne dają się łatwo objaśnić niezaznajomionemu z tematem czytelnikowi. Będzie o dziadku i ojcu Trumpa, o wykorzystywaniu polskich robotników pracujących w skandalicznych warunkach, wysyłaniu pustych pudełek, niszczeniu dzieł sztuki, uśmierceniu ligii futbolowej, kolegach z betonowej mafii, podejrzanych nagrodach, pseudouniwersytecie, zmyślonym przyjacielu rozpowiadającym o romansach z włoskimi modelkami...

Autor zachowuje chłodny dystans wobec bohatera swojej książki, gdzieniegdzie pozwalając sobie na złośliwą uwagę. Johnston to profesjonalista: nie rozgaduje się, ale też dba o to, by czytelnik nie zostawał w tyle przy trudniejszych zagadnieniach. Wybiera to, co ważne, wyraźnie mając szerszą wizję, która pozwala mu na dorzucanie cytatów czy drobnych szczegółów uzupełniających obraz, ale nie wciągających w zbędną dygresję. Długoletnie śledztwo pozwala mu też na wskazanie przekłamań i dziwnych powiązań (często prezentowanych pod nosem opinii publicznej w mediach),które rozpływają się w świadomości ogółu wraz z upływem czasu czy schodzą na dalszy plan przy starciu z bezczelną arogancją Trumpa.

Trump przedstawiony przez Johnstona jest przede wszystkim żałosny. Agresywny, małostkowy, nadęty, mściwy krętacz, którego niewiele różni od cwaniaczków sprzedających babciom garnki. W książce Johnstona między wierszami kryje się także niema krytyka amerykańskiej administracji, przede wszystkim prokuratorów i Komisji Kontroli Kasyn. Pytacie, jakim cudem ktoś taki jak Trump jest na topie? Przyjrzyjcie się uważnie ludziom, którzy mieli pilnować porządku i sprawiedliwości, a nie kiwnęli nawet palcem. Mieli setki okazji, by wykluczyć człowieka łamiącego wszelkie zasady, a dla własnych interesów chuchali na niego z przymkniętym okiem. Dobrze jest celować w krzykliwego Trumpa błyszącego jak neonowa tarcza, ale jeżeli chcesz, Ameryko, pozbyć się źródła choroby, musisz wziąć na celownik tych cichych, nieznanych z gazet sługi Temidy.

"Donald Trump. Jak on to zrobił?" to naprawdę solidna lektura zgłębiająca postać, o której zbyt powierzchownie się mówi. Motywy prawa amerykańskiego osłodzone zostają wątkami jak z sensacyjnych powieści: zakładami kasynowymi o astronomiczne sumy, typami spod ciemnej gwiazdy próbującymi wcisnąć się w garnitury czy przekrętami finansowymi. Będziecie się przy tej książce śmiać, płakać, walić głową w stół i dowiadywać przy okazji czegoś o historii nowojorskiej prawa podatkowego. Nic, tylko czytać.

Książka Davida Caya Johnstona ukazała się w Stanach Zjednoczonych latem ubiegłego roku, a więc jeszcze w czasie trwania kampanii wyborczej. Zakładam, że prezentując ten udokumentowany i wyważony zarys kariery Donalda Trumpa, dziennikarz chciał uświadomić potencjalnym wyborcom, co tak naprawdę kryje się za sukcesem milionera poważanego przez miliony Amerykanów (i nie tylko Amerykanów).

Johnston materiału miał w bród, jako że poczynania Trumpa śledzi od blisko 30 lat. Gdyby na podstawie zebranych informacji powstała powieść, głównego bohatera uznałabym za postać papierową – to przecież niemożliwe, żeby jedna osoba miała na koncie tyle niechlubnych spraw. Malwersacje finansowe, powiązania z mafią, dyskryminacja rasowa, oszukiwanie pracowników oraz kontrahentów to tylko niektóre z nich, nagłaśniane również w Polsce. Dla mnie najciekawszy był wątek notorycznego mijania się z prawdą – od chwalenia się wymyślonymi przyjaciółmi i kochankami przez przypisywanie sobie rzekomych zasług aż po kłamstwa dyskredytujące przeciwnika. To śmieszne i zarazem żenujące, że „poważny” biznesmen dzwoni do radia, podszywając się za własnego rzecznika albo szczyci się nagrodami i tytułami, które sam sobie przyznał.

Podobnych historii w publikacji Johnstona jest więcej i choć trupów brak, czyta się je prawie jak kryminał. Pozostaje się dziwić, że mimo tak licznych wykroczeń opisywanych regularnie w amerykańskiej prasie Trump okazał się skuteczny i został w końcu prezydentem supermocarstwa. Człowiek, którego wielu znawców polityki nie traktowało poważnie.

Sam nie wiem co skłoniło mnie do sięgnięcia po ten tytuł. Polityką się nie interesuję, tym co się dzieje w USA jakoś też nieszczególnie. Wszędzie jednak krążą opinie o człowieku zwanym Donaldem Trumpem i są to zazwyczaj opinie skrajne. Od wielkiej miłości po wielką nienawiść. Postanowiłem więc, pod wpływem impulsu czy innej mistycznej siły, przybliżyć sobie nieco jego osobę.

Książkę czyta się szybko, informacje są podane w przystępny sposób i dość ciekawe, aczkolwiek miałem cały czas wrażenie, że autor patrzy na postać Donalda Trumpa bardzo subiektywnie. Oczywiście cała książka uchodzi za owoc śledztwa dziennikarskiego, niemniej komentarze autora co do osoby głównego bohatera: sposób w jaki go cytuje, jakie "tytuły" mu dodaje, wskazują na to, że za nim nie przepada.

Cały obraz Donalda wydaje mi się niepełny. Pewne fakty zdają się forsowane na siłę. Tak czy inaczej jest to pozycja w moim odczuciu dobra i dająca do myślenia. Co prawda temat mnie nie interesuje na tyle żeby weryfikować informacje zawarte w książce, ale jeżeli choć część z nich ma swoje pokrycie w rzeczywistości, to niebawem może wiele się wydarzyć w Stanach.

Książka fajnie napisana, przyjemnie się czyta. Nie ma w niej jakiegoś wielkiego fenomenu, życie Trampa to życia biznesmena pełne nie do końca legalnych praktyk. Na pewno praca Johnstona przedstawia inne oblicze DJT, można powiedzieć jego ciemnejsza stronę, jednakże nie tworzy to żadnej sensacji, gdyż są to w pewien sposób rzeczy oczywiste. Aczkolwiek lektura godna polecenia 👍

szokujące, poparte źródłami przykłady z życiorysu Trumpa

szokujące, poparte źródłami przykłady z życiorysu Trumpa

Autor z pewnością nie przepada za Prezydentem. Ale jeśli choćby połowa tych historii jest prawdziwa ...to jest to niezły magik :)

• Polityka
  • Przeczytane w 2017