Delirium w Tharsys

Wydawnictwo: Pomorze
corrum

Główny bohater zostaje wysłany z odległego Księżyca na dziwną planetę- spustoszoną i umierającą Ziemię. Ludzie mieszkający na Ziemi żyją w odizolowanych enklawach. Jedną z nich jest właśnie Tharsys - ostatni bastion.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jasnowidzka | 2011-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Szukałam antyutopii. Szukałam zawzięcie, wszędzie i długo. Gdzieś polecono Żwilkiewicza i tak oto podpisałam cyrograf z tym autorem. Za książką poleciałam do biblioteki na drugim końcu miasta, co o tej porze roku jest niezwykłym wysiłkiem dla mnie. Zdobyłam, usiadłam w autobusie jadąc do domu i..
...i szczęka mi opadła.
Delirium okazało się być trudne ze względu na styl, nie tematykę. Główni bohaterowie są prawdziwi, jakby bliscy - nikt nie jest tam czarny czy biały. Sam autor twierdził, że jest to nie Delirium w Tharsys, a Delirium w PRL-u. Wspaniały, mistrzowski styl Żwilkiewicza, przepełniony dziwnymi metaforami, w połączeniu z doskonałą fabułą sprawia, że książka stała się jedną z tych, o których mogę śmiało powiedziec, że byly wybitne. I Delirium jest wybitne. Szacunek, panie Wiktorze, wielki respekt. Nikt nie potrafi mnie zmusić do tego, bym czytała do drugiej w nocy tylko dlatego, bo nie mogę spać przez brak zakończenia. A Pan tego dokonał.

Czytane już dawno temu...pamietam, że nie była to łatwa lektura, ale przeczytałem dwa razy; zakręcona rzeczywistość opisana dopasowanym do niej stylem. Ma ta powieść swój kontekst polityczny, bo pisana była w takich a nie innych czasach, ale nie to stanowi o tym, ze warto po nią sięgnąć. Juz po kilku stronach nie sposób sie uwolnić.

man-o | 2016-05-10

Wierzchołki grafu, krawędzie grafu...
Mroczna i niesamowita powieść, w jakimś "almanachu" w opisie tej książki przeczytałem że "autor traci kontakt z rzeczywistością".
Dość trudno przetrawić ją za pierwszym razem, bo rzeczywistość Żwikiewicza nie jest do końca normalna. Podobno są tam jakieś odniesienia do PRL-u: takie stwierdzenia są teraz modne, ale czy prawdziwe ? Czytałem tą książkę z 10 (dziesięć) razy, za każdym razem ukazywała ona coś "nowego", ale wynikało to ze stopnia skomplikowania tekstu i odwoływania się do innych powieści Żwikiewicza. Autorzy lubią się chwalić że "walczyli z komuną" poprzez swoją twórczość, jak dla mnie Żwikiewicz walczy z demonami ze swojej pokręconej i chorej wyobraźni....
Do tej pory nie jest dla mnie jasne, czy Makonde rozwalił naprawdę całą enklawę Tabor ?? Ale i tak daję 10/10.

Sebastian | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, SF

trochę jednak za mroczna dla mnie wizja ;)

Jabuilo | 2016-10-20
kamil_kraczewski | 2016-10-20