Kot Krejzol - Krazy Kat: Paski wybrane 1916-1922

Wydawnictwo: Fantasmagorie
Krazy Kat
komiksy
Wkp

Amerykański komiks autorstwa George’a Herrimana, wydawany od 1913 do 1944 roku. Bohaterowie Krazy Kata pojawili się po raz pierwszy we wcześniejszym komiksie autora pod tytułem The Dingbat Family. Krazy Kat to mieszanka surrealizmu, niewinnej swawolności i specyficznego, poetyckiego języka. Komiks skupia się na relacji łączącej beztroskiego, prostolinijnego kota nieokreślonej płci, zwanego Krazy oraz wybuchowej myszy o imieniu Ignatz.

źródło opisu: https://fantasmagorie.com.pl/produkt/krazy-kat/

źródło okładki: https://fantasmagorie.com.pl/produkt/krazy-kat/

Wkp | 2017-07-17
Na półkach: Współpraca

DZIWNY JEST TEN KOT

Czwarty album białostockiego wydawnictwa Fantasmagorie to z jeden z tych komiksów, które powinny znaleźć się w kolekcji każdego miłośnika tego medium. „Kot Krejzol”, bo o nim mowa, to w końcu absolutna klasyka, nie tylko w swojej kategorii, a zarazem dzieło naprawdę fascynujące. I chociaż od jego powstania minęło już ponad sto lat, paski stworzone przez Herrimana wiąż zachwycają i robią wrażenie.

Kot Krejzol (czy jak chce tego oryginał, Krazy Kat), to zwierzę bliżej nieokreślonej płci o bardzo naiwnej naturze, niepotrafiące się poprawnie wyrażać i ciągle wikłające się w jakieś kłopoty. Głównym ich sprawcą jest Igntaz, mysz, w której kocha się Krejzol – niestety bez wzajemności. Ignatz zresztą na jego zapędy reaguje brutalnie, ciosy cegłówką w kocią głowę należą do jego stałego repertuaru (co główny bohater odbiera jako wyznanie miłosne), a i nie waha się ostatecznie usunąć adoratora z tego świata – co jednak wywołuje w nim wyrzuty sumienia, szybko zastąpione...

1414 | 2017-09-08

Brawa dla wydawnictwa za odwagę i decyzję o wydaniu tego tytułu. Mi ta pozycja zupełnie nie podeszła.
Wykreowany przez Herrimana Ignatz, przez swoją brutalność, kojarzy mi się z myszą Itchy z "The Itchy & Scratchy Show" ulubioną kreskówką Barta Simpsona z serialu The Simpsons.

Artur | 2017-08-08
mrzokonimow | 2017-08-07