Zgłosuj na książki roku 2017

Gastronautka

Wydawnictwo: Novae Res

Szczerze o pracy w gastronomii Pewnego dnia mała dziewczynka wchodzi do kawiarni, a zajadając bitą śmietanę, marzy o tym, by jak najdłużej móc cieszyć się magiczną atmosferą miejsc takich jak to. Wtedy jeszcze nie wie, że za kilka lat będzie bywać w restauracji codziennie, i to od świtu do nocy. Los pozwala jej skonfrontować swoje dziecięce wizje z rzeczywistością, a swoimi wnioskami...

Szczerze o pracy w gastronomii

Pewnego dnia mała dziewczynka wchodzi do kawiarni, a zajadając bitą śmietanę, marzy o tym, by jak najdłużej móc cieszyć się magiczną atmosferą miejsc takich jak to. Wtedy jeszcze nie wie, że za kilka lat będzie bywać w restauracji codziennie, i to od świtu do nocy. Los pozwala jej skonfrontować swoje dziecięce wizje z rzeczywistością, a swoimi wnioskami postanawia podzielić się z innymi. Narratorka z dużą dawką humoru i samokrytyki opisuje blaski i cienie pracy w gastronomii. Otwiera przed czytelnikiem drzwi przedziwnego świata, w którym nieustannie czekają na nią nowe wyzwania. Jak skończy się ta niesamowita przygoda? Czy kuchnia oglądana od kuchni rzeczywiście okaże się atrakcyjna?

Istnieje pewien paradoks. Niby każdy lokal gastronomiczny jest inny, rządzi się swoją filozofią i prawami, a zarazem wszystkie są takie same, bo to przecież nadal praca w jednej i tej samej branży. Ciężka, fizyczna, ale także niezmiernie wyczerpująca psychicznie, bo pracuje się w warunkach permanentnego stresu, pod ogromną presją czasu. Często bardzo szybko trzeba podejmować pewne decyzje, no i ani na chwilę nie przestawać myśleć.

Róża Wigeland

Jak sama mówi o sobie: „nie znalazła schematu, do którego by pasowała”. Jej priorytetem jest dobre życie. Obywatelka Europy. Wie, czego chce, a także czego z pewnością nie chce. Lubi ludzi, a zwłaszcza tych prostolinijnych i lojalnych. Nie poświęca czasu na rzeczy nieistotne. W jej słowniku nie ma słów „muszę” i „nie da się”. Uwielbia kawę, pracować wieczorami i nie tyje od słodyczy. Blogerka (rozawigeland.com). Autorka życia, które wystarczyłoby na zrealizowanie kilku filmów. Zaprasza reżyserów, scenariusze napisze sama.

źródło opisu: http://novaeres.pl

źródło okładki: http://novaeres.pl

Jamajka | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Kochani!

Róża popełniła swoja pierwsza książkę 'Gastronautka'. Ja juz swój egzemplarz wraz z dedykacja mam (dziękuje!❤️)- Was zachęcam do lektury. Książka lekka i przyjemna a jednocześnie mam nadzieje, ze dla ludzi spoza branży gastronomicznej - edukacyjna.
Trochę więcej cierpliwości, uśmiechu i kultury dla Pani/ Pana Was serwującego w restauracji (nawet Złote Łuki 😉🙌🏻).
#dobremaniuryczydobremaniery

NotatkiNiki | 2017-08-02
Na półkach: Przeczytane, Biblio BRU
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Myślę, ze to świetna lektura, odkrywająca kulisy świata gastronomii zwykłemu człowiekowi. Nie każdy z nas bywa w restauracjach wielkich szefów, ale każdy zna puby, restauracje, kawiarnie i nie zastanawia się jak to wygląda od kuchni. A tymczasem życie tam potrafi być pasjonujące:)

janka | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Bardzo polecam książkę. Napisana w bardzo fajny, swobodny sposób a jednocześnie wiele przekazuje każdym słowem. Powinni ją przeczytać wszyscy aby zrozumieć jak wygląda praca w tej branży i może dało by się uniknąć wiele nieprzyjemnych sytuacji. Przygody bohaterki motywują do tego żeby zawsze iść z dumą przed siebie i nie poddawać się nieważne jak ciężko jest nam w danym momencie. Szczerze, serdecznie polecam.

Venaliza | 2017-09-17

Książka do przeczytania "na raz" gdyż ciężko się od niej oderwać. Napisana lekko i z humorem i choć jest o realnym świecie, o ciężkiej pracy, determinacji i codzienności środowiska gastronomii, to człowiek ma wrażenie, że czyta powieść przygodową. Szkoda, że to debiut autorski Róży, bo po ostatnich słowach najchętniej sięgnęłoby się od razu po ciąg dalszy.

Alex | 2017-09-17
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2017

Biorąc książkę do ręki i czytając pierwsze kilka zdań zmusza do przeczytania jej od razu w całości. Jako osoba znająca tę drugą stronę restauracji mogę napisać, że tak właśnie jest w pracy na co dzień. Serdecznie zachęcam do kupna i zapoznania się z treścią!

Raffaello | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

Książkę czyta się jednym tchem. Ciężko się od niej oderwać. Specyficzne, niesamowite poczucie humoru oraz duży dystans do siebie narratora-autorki. Gorąco polecam. Czekam z utęsknieniem na kolejne pozycje autorki.

JarekMa | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017