Wydawnictwo: Autrement
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
francuski
pr0tessa

Petites filles L'apprentissage de la féminité C'est une évidence : les petites filles d'aujourd'hui ont changé. Elles passent des heures sur Facebook, exigent un téléphone portable, se trémoussent sur la musique des girls band et ressemblent déjà à des adolescentes. Pourtant les stéréotypes ont la vie dure : sages à l'école, elles rêvent toujours de devenir infirmières et lisent des magazines...

L'apprentissage de la féminité
Pourtant les stéréotypes ont la vie dure : sages à l'école, elles rêvent toujours de devenir infirmières et lisent des magazines pour filles saturés de clichés.
Sans porter de jugement, l'anthropologue Catherine Monnot raconte les mutations sensibles, complexes et parfois déroutantes d'une nouvelle génération de petites filles.

źródło opisu: www.autrement.com

źródło okładki: www.autrement.com

pr0tessa | 2017-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 lipca 2017

Bardzo ciekawe, ale mało optymistycznie nastrajające badanie, jak małe dziewczynki stają się małymi dziewczynkami, co je kształtuje i co wpływa na późniejsze wybory. Od pierwszych chwil przypisane do ról kobiecych przez kolor różowy, zabawki dla dziewczynek, zabawy dla dziewczynek i z dziewczynkami, w wieku ok. dziesięciu lat odkrywają świat kobiet, od rozerotyzowanych piosenkarek i gwiazd reality show. I tylko po lekturze zostaje poczucie bycia zupełnie maleńkim i bezsilnym jako rodzic wobec tej ogromnej machiny, która wtłacza nasze córki w różowe, brokatowe foremki.

Na półkach