Shielding Lily

Wydawnictwo: Kindle Edition
Shielding Lily
angielski
Shinedown

It’s Lily Parker’s first day at a new high school. She’s a senior finishing her last semester, and all she wants to do is graduate and get out of town. Her home life is a secret hell, and she’s trying to find a way out. But everything changes when Ren says hello and sees right through to her truth. Ren Hendrick’s succeed's at everything he touches, including football. But he’s never been...

Ren Hendrick’s succeed's at everything he touches, including football. But he’s never been passionate about anything. He’s quiet and keeps to himself, which pisses people off. But he can’t find the desire to care. He’s lived a life without color, until Lily walks in and lights up his world.

Their story is one of sweet young love and finding your forever before you can even dream of what that is. It’s one of protecting what belongs to you and having the courage to follow your heart, no matter your age.

Warning: Call your dentist and schedule an appointment, because you’re going to get nothing but cavities from this sugary book. Ren and Lily start off so innocent, but by the time it’s over, you’re gonna need to hose yourself off. We’re talking two virgins who turn into maniacs. You’re welcome!

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/31752057-shielding-lily

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/31752057-shielding-lily

Gabi | 2017-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

To pierwszy dzień Lily Parker w nowej szkole średniej. Jest seniorem kończącym ostatni semestr, a wszystko do czego dąży to zostanie absolwentem i wyjazd z miasta. Jej życie domowe jest piekłem z którego próbuje znaleźć wyjście. Ale wszystko się zmieni, gdy Ren przywita się z nią.

Ren Hendrick odnosi sukces we wszystkim, za co się zabierze, w tym w futbolu. Ale tak naprawdę nic z tego nie było jego pasją. Jest spokojny i trzyma ludzi na dystans, co ich wkurza. Ale nie może znieść potrzeby zaopiekowania się nią. Żyje w ciemności, dopóki Lily nie wchodzi i nie zapala światła.

Ich historia jest jedną z tych słodkich, młodzieńczych miłości, która pozostaje na zawsze, zanim zdążą o tym pomarzyć. Trzeba mieć odwagę podążać za głosem swojego serca, bez względu na wiek.

Kasia | 2017-09-05
aniciorka79 | 2017-08-27