Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości

Okładka książki Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości
Gavin Hesketh Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki popularnonaukowa
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Tytuł oryginału:
The Particle Zoo: The Search for the Fundamental Nature of Reality
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2017-09-28
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-28
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381230018
Tłumacz:
Urszula Seweryńska, Mariusz Seweryński
Tagi:
Urszula Seweryńska Mariusz Seweryński
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
355
43

Na półkach:

Kolejna książka poświęcona fizyce cząstek elementarnych. Obserwując mnogość tytułów poruszających tę tematykę, można by pomyśleć, że kogoś to interesuje. Mnie to cieszy. Napełnia nadzieją. Z tej prostej przyczyny, że jest to najwspanialsze co ludzkość zrobiła swoim umysłem. Fizyka jest tak niesamowicie piękna, ciekawa, wszechogarniająca, że trudno w ogóle o tym mówić. Fizyka zmienia coś ważnego w naszym postrzeganiu rzeczywistości, jest bardzo ważnym elementem dojrzałego światopoglądu. Niewiele koncepcji w filozofii (nie znam żadnej, ale dla bezpieczeństwa mówię "niewiele") jest tak cudownie spójnych, tak doskonale logicznych i tak prawdziwych. Fizyka to, jak dotąd, jedyna niezaprzeczalna i bezdyskusyjna prawda na temat Świata jaką znamy. Dlatego warto to wiedzieć. I dobrze, że powstają takie książki. Akurat Hesketh nie napisał niczego odkrywczego, znamy to już z innych książek. Ale co warto powiedzieć raz, to również warto powiedzieć dwa razy. Zresztą, każdy autor ma swój styl, zwraca uwagę na inne aspekty problemu poruszanego w książce - i to też jest cenne.

Dla Hesketha plus za poczucie humoru i za niezłą precyzję.

Jak zwykle ode mnie errata:

- s. 29 - ostatnie zdanie: "W chromodynamice kwantowej fotony mogą odgrywać rolę bumerangu (...)". Cały rozdział poświęcony jest elektrodynamice kwantowej (QED) i to właśnie ten skrót powinien się pojawić w powyższym zdaniu żeby było prawidłowe. To samo mamy na stronie 31.

- s. 54. drugi akapit: "(...) Maria [Skłodowska-Curie - ode mnie] nazwała to zjawisko promieniowaniem." Zdanie bez sensu (w łączności z poprzedzającym zdaniem). Promieniowanie było już znane wcześniej (odkrył je H. Becquerel w 1896 roku, promieniowanie naturalne), Maria Skłodowska-Curie odkryła promieniotwórczość sztuczną (nie pochodzącą od naturalnych pierwiastków) i tak ją nazwała - promieniotwórczością sztuczną.

- s.147. drugi akapit. Mowa o zjonizowanych elektronach. Nie ma czegoś takiego. Zjonizowany może być atom, kiedy utraci lub zyska nadmiarowy elektron.

s. 170. rysunek. Na drugiej części rysunku nie zaznaczono ładunku bozonu W. Chodzi o bozon W(-).

- s. 174. drugi akapit. "Neutrina mionowe i taonowe nie były wykrywane dzięki oddziaływaniom przenoszonym przez bozon W, ponieważ brakowało im energii żeby zamienić się w swoich ZNACZNIE SILNIEJ NAŁADOWANYCH partnerów [podkreślenie moje]". Ładunki elektronu, mionu i taonu są oczywiście równe. Ich MASY się różnią (bardzo).

Kolejna książka poświęcona fizyce cząstek elementarnych. Obserwując mnogość tytułów poruszających tę tematykę, można by pomyśleć, że kogoś to interesuje. Mnie to cieszy. Napełnia nadzieją. Z tej prostej przyczyny, że jest to najwspanialsze co ludzkość zrobiła swoim umysłem. Fizyka jest tak niesamowicie piękna, ciekawa, wszechogarniająca, że trudno w ogóle o tym mówić....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    95
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    30
  • Teraz czytam
    5
  • Popularnonaukowe
    5
  • Literatura popularnonaukowa
    3
  • Fizyka
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Nauki ścisłe
    2
  • Fizyka_2
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne