Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą

Cykl: Saga o Gutowie (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska, Gutowo, saga
Ag2S

Pierwsza część drugiej serii „Cukierni Pod Amorem”, dalsze losy Hryciów, którym los nie oszczędza dramatycznych przeżyć. Sierpień 2016 roku. Trwają Dni Gutowa. W konkursie na Ciastko Roku bierze udział cukiernia Pod Amorem. Tym razem projektodawcą i autorem receptury jest Zbyszek, syn Waldemara Hrycia. Mimo wahań ze strony ojca to właśnie jego pomysłowe ciastko z wróżbą ma być wystawione do...

Sierpień 2016 roku. Trwają Dni Gutowa. W konkursie na Ciastko Roku bierze udział cukiernia Pod Amorem. Tym razem projektodawcą i autorem receptury jest Zbyszek, syn Waldemara Hrycia. Mimo wahań ze strony ojca to właśnie jego pomysłowe ciastko z wróżbą ma być wystawione do konkursu.
Waldemar i Helena martwią się nie tylko o debiut zawodowy Zbyszka, lecz także o jego nowy związek z nieznaną dziewczyną.
Złymi przeczuciami napawa ich również zapowiedziana wizyta prawniczki z Nowego Jorku - Moniki Grochowskiej-Adams, zatrudnionej przez spadkobierców przedwojennych właścicieli cukierni.
Podczas obchodów Monika Grochowska-Adams nieoczekiwanie spotyka dawną przyjaciółkę, Tessę Steinmeyer. Obie panie, dziś już pod siedemdziesiątkę, to kobiety sukcesu, wracają jednak tu, gdzie upłynęło ich dzieciństwo. To spotkanie nie jest przypadkowe. Tessa, poważnie chora, przyjeżdża do Gutowa, aby załatwić niedokończone przed laty sprawy…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Cukiernia_Pod_Amorem__Cia...»

W tej powieści poznajemy dalsze losy rodziny Hryciów 20-lat po wydarzeniach z poprzedniej części, ale nie tylko.
Cukiernie dalej prowadzi Waldemar z żoną Heleną a pomaga im ich syn Zbyszek z którym w powieści spotykamy się bardzo często, bo to on wymyślił na Dni Gutowa "ciastko z wróżbą" oraz zakochał się w nieodpowiedniej dziewczynie.
Iga z Xavierem prowadzą hotel w odremontowanym pałacyku w którym spotykają się po 50-sieciu latach dwie teraz już prawie 70-letnie przyjaciółki które dotychczas mieszkały w różnych zakątkach świata.
Teresa teraz bardzo chora razem z córka i wnuczką przyjechała do Gutowa w podróż sentymentalna, ale również żeby rozliczyć się z przeszłością, która dla kilku osób może być bardzo niewygodna i bolesna.
Monika natomiast reprezentuje dawnych spadkobierców cukierni i wie, że ma przed sobą trudne zadanie do wykonania bo może zniszczyć życie obecnych właścicieli.
Powieść jest napisana dwutorowo, gdzie teraźniejszość miesza się z retrospekcją dotyczącą osoby...

filozof | 2018-01-22

No i znów,nowość z biblioteki.Ja to mam szczęście.Może nie w miłości,ale w książkach tak.
Nie mogę w to uwierzyć.Tam naprawdę była Paździochowa ?
No,nie piszę czy mąż to menda ? :-D
Sama książka,przepyszna.Jak te ciacha na zdjęciu.
Cudowny klimat,z tym że.Bardziej mi się podobało opis,lat PRL.
Jestem na nowo zakochany w Gutowie.
I kocham słodycze.

CuriousSoul | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Uwielbiam ten klimat Cukierni pod Amorem roztaczany przez Małgorzatę Gutowską-Adamczyk!

Po prostu zanurzam się i płynę przez te wszystkie wieki, dziesięciolecia, lata....
Egzystuję z bohaterami, zupełnie jakbyśmy żyli obok siebie, znali się na co dzień. Im dłużej idziemy pod rękę, tym bardziej skomplikowane bywa życie i jeszcze bliższe stają się nasze relacje.
Jednak za chwilę się rozstaniemy, zmierzamy już ku końcowi naszej wspólnej podróży, a jednak ... akcja zapętla się coraz bardziej!

Tak wiele wątków pozostaje nierozwiązanych, że nie mam już obaw o ciąg dalszy tej historii - z pewnością nastąpi.

SeVIIen | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

„(…) Kto nie idzie naprzód, ten się cofa.”

Od wydarzeń opisanych w III tomie sagi minęło 20 lat, jest rok 2016. W znanym nam już Gutowie trwają przygotowania do najważniejszej lokalnej imprezy – Dni Gutowa. W konkursie na ciastko roku bierze udział Zbigniew Hryć – syn Waldemara i Heleny. Do miasteczka przybywa także prawniczka z Nowego Jorku – Monika Grochowska-Adams, zatrudniona przez dawnych właścicieli cukierni... Niespodziewanie spotyka tutaj swoją przyjaciółkę sprzed pół wieku – Tessę Steinmeyer, u której wykryto poważną chorobę i która powróciła tutaj załatwić przed śmiercią niedokończone przed laty sprawy…

Dość długo zwlekałam z sięgnięciem po „Ciastko z wróżbą”. Myślę, że bałam się rozczarowania. Ale jak się okazało – zupełnie niepotrzebnie! Możemy spotkać tutaj naszych starych znajomych – postaci znane już z poprzednich tomów sagi, jak i całkiem nowych bohaterów. Nie obyło się oczywiście od dwutorowości, do której autorka nas przyzwyczaiła. Poznajemy wydarzenia...

Tatiasza Aleksiej | 2018-05-09

Mijają lata, dzieci dorastają, pojawiają się nowi bohaterowie...
Dobrze było wrócić do Gutowa.
Lata 50 i 60 przeplatają się z współczesnością.
Nowe wątki, nowa tajemnica...
Dobrze się czytało, tylko kiedy kolejna część?

Anna | 2017-10-09
Przeczytana: 08 października 2017

„Ciastko z wróżbą” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk to losy mieszkańców Gutowa dwadzieścia lat później. Akcja toczy się współcześnie w sierpniu 2016 roku.
Zbliżają się Dni Gutowa. Będzie festyn i jak co roku cukierniczy konkurs. Tym razem dorosły syn Heleny i Waldemara Hryciów, Zbyszek przygotowuje ciastko z niespodzianką. Każde z kruchych ciasteczek zawiera w środku wróżbę. Czy zasłuży sobie na Ciastko Roku 2016?
Tymczasem Zbyszek zakochał się w dziewczynie, o której jak się okaże niewiele wie. Młodość ma jednak swoje prawa. To nic, że chłopak ma dopiero dwadzieścia lat. Zauroczony Martyną w tajemnicy przed rodzicami szybko oświadcza się dziewczynie, która tylko na to czekała.
Akurat w tym czasie do Gutowa przyjeżdżają Monika z Nowego Jorku i Tessa z Wiednia. Blisko siedemdziesięcioletnie przyjaciółki z dzieciństwa przypadkowo spotykają się w wyremontowanym pałacyku w Zajezierzycach. Mieści się tam hotel prowadzony przez Igę, córkę Waldemara Hrycia. Zatem współczesna fabuła ...

Książkowo_czyta | 2017-09-11
Przeczytana: 07 września 2017

Po sześcioletniej przerwie, tym razem pod szyldem Wydawnictwa Prószyński i S-ka, już jutro tj. 12 września ukaże się na rynku wydawniczym czwarty tom bestsellerowej serii Cukiernia pod Amorem, który będzie nosił tytuł „Ciastko z wróżbą”. W niniejszym tomie poznajemy perypetie bohaterów ukazane 20 lat później.

Akcja powieści tak, jak miało to miejsce w poprzednich częściach również toczy się dwutorowo, czego odzwierciedlaniem są tytuły rozdziałów zawierające miejscowość oraz datę właściwie naprzemiennie z przeszłości i teraźniejszości.

Aktualnie trwają coroczne obchody dni Gutowa, do miasteczka zjeżdżają więc tłumy ludzi. W dorocznym konkursie na ciastko roku bierze udział najmłodszy syn Heleny i Waldemara Hryciów – Zbigniew. Jego propozycją na konkursowy produkt jest kruche, niewielkie ciasteczko z wróżbą. Rodzice Zbyszka są dosyć mocno sceptyczni wobec innowacyjnego pomysłu syna, zwłaszcza, że myśli i uczucia młodego Hrycia są skupione przede wszystkim na dziewczynie, a nie na...

DomowaKsięgarnia | 2017-09-11

Po kilku latach przerwy, autorka powróciła do losów rodziny z Gutowa. Najnowszy tom - Cukiernia pod Amorem. Ciastko z wróżbą opowiada o lasach jednego z najmłodszych członków rodziny – młodego Zbyszka, syna Haliny i Waldemara. Chłopak jest utalentowanym cukiernikiem, który w swoim zawodzie może zdobyć prawdziwe uznanie i wielkie nagrody.

Jednak głowę Zbyszka nie zaprząta rodziny biznes, a miłość do dziewczyny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że kobieta ma swoje tajemni ce i sekrety. Ponadto, rodzicom chłopaka nie wydaje się ona najlepszą kandydatką na partnerkę dla ukochanego syna. Czy ich obawy są bezpodstawne, czy jednak mają rację?

Hryciowie martwiąc się o syna, nie zapominają o cukierni, która od wielu lat zapewnia rodzinie byt i szacunek w miasteczku. Nad cukiernią pojawiają się czarne chmury, ponieważ do Polski przyjeżdża pełnomocnik dawnych właścicieli Cukierni pod Amorem. Czy jej dziania zagrożą rodzinie Hryciów?

Po raz kolejny pojawia się także cała plejada...

Madi | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Książka była dla mnie miłym zaskoczeniem-myślałam ,że jest to dopisany 4 tom,a okazało się ,że jest to 1 tom nowej serii.
Powieść jest przepiękna ...Tyle się w niej dzieje...Jest taka ciekawa-Nowe pokolenie Hryciów,wspominki Teresy i Moniki-czasy PRL-u,ciastka z wróżbą-CUDOWNA.
Ja nie mogłam się od niej oderwać i na prawdę czytałam z dużą przyjemnością.

syla50 | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Podchodziłam ostrożnie do "Ciastka z wróżbą", pewnie temu, że przerwa była zbyt długa. Trochę się zpomniało i nie kojarzyłam kto kim jest. Ponieważ jednak wszystkie poprzednie tomy mam, ten też zamierzałam kupić w swoim czasie. Jednak gdy trafiłam na egzemplarz w bibliotece na półce, to weź i nie weź.

Muszę przyznać, że to była prawdziwa przyjemność powrócić do Gutowa. Bardzo mnie zaintrygowała historia Teresy i Moniki. Lata 50 i 60 nie często miałam okazję spotkać w literaturze, tym bardziej ciekawiła mnie ich historia.
Jakież było moje zdziwienie, gdy skończyłam niespodziewanie pierwszy tom, a ja wciąż nie poskładałam puzli. Wręcz się zdenerwowałam, bo było tak blisko... Mam tylko nadzieję, że nie przyjdzie nam długo czekać na drugi tom.