Ogień wśród nocy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Fire by night
Hanna Pasierska
Ag2S

Epicka opowieść o wojnie, miłości i przyjaźni. Kay i Jo różni bardzo wiele. Nieśmiała i trochę zamknięta w sobie Kay pochodzi z górniczej mieściny w górach Pensylwanii; Jo to nowojorczanka w pierwszym pokoleniu, przebojowa i rozgarnięta, z bujnym irlandzko-włoskim temperamentem. Połączy je wspólna służba w korpusie medycznym amerykańskiej armii. Rzucone przez wir wojny na dwa fronty i dwa...

Epicka opowieść o wojnie, miłości i przyjaźni.

Kay i Jo różni bardzo wiele. Nieśmiała i trochę zamknięta w sobie Kay pochodzi z górniczej mieściny w górach Pensylwanii; Jo to nowojorczanka w pierwszym pokoleniu, przebojowa i rozgarnięta, z bujnym irlandzko-włoskim temperamentem. Połączy je wspólna służba w korpusie medycznym amerykańskiej armii. Rzucone przez wir wojny na dwa fronty i dwa różne krańce świata będą musiały każda na własną rękę stawić czoło wyzwaniom, jakim sprostałoby niewielu mężczyzn.

Kay wyjeżdża pierwsza – i trafia do raju. Służba na wyspach Pacyfiku przypomina wakacje: słońce, piękne otoczenie i tłumy przystojnych oficerów. Czego się nie spodziewa, to że wśród flirtów i zabaw znajdzie miłość – głęboką, namiętną i poruszającą ją do głębi.

Jo na Froncie Zachodnim ocaleje jako jedyna pielęgniarka, gdy jej szpital polowy zostanie zbombardowany przez wroga. Na wrogim terenie, gdzie w każdej chwili mogą pojawić się Niemcy, zostaje sama z sześcioma żołnierzami w ciężkim stanie. Życie pod presją częstych ostrzałów, głodu i poczucia zagrożenia przytłacza ją, lecz jeszcze trudniejsze są wspomnienia o przeszłości: jej ukochany brat Gianni zginął na okręcie wojennym, oboje rodzice zmarli po jej wyjeździe z kraju.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ogien_wsrod_nocy-p-35042-1-30-.html

Jo McMahon i Kay Elliott - przyjaciółki i ochotniczki, które los rzucił na przeciwległe strony linii frontu. Podczas, gdy jedna trwa przy pacjentach w Europie, druga na początku może swą misje odbierać, jak urlop na malowniczych wyspach Pacyfiku. Jo mierzy się z niemieckim okupantem, zaś Kay - ma się wrażenie, że z jeszcze bardziej brutalnym - japońskim najeźdźcą. Fabuła dzieje się zatem dwutorowo, a każda z kobiet przybliża wojenne realia i próbuje oswoić się z tym, z czym przyszło jej obcować.

Messineo proponuje, pod pewnymi względami, świeże spojrzenie na wojenne realia. Czyni to przy pomocy zobrazowania sytuacji w różnych punktach świata, ukazując konsekwencje wojenne w odmiennej scenografii, kulturze i podejściu tych z Zachodu i tych ze Wschodu. O egzystencji czasu wojny na ziemiach europejskich można przeczytać wiele w oparciu o obfitą literaturę piękna, jak i faktu czy dokumenty historyczne, natomiast o czynach Japończyków możemy nie mieć tak bogatej wiedzy. Jednak...

eR_ | 2017-09-19
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 17 września 2017

Na temat zawirowań wojennych, ich następstw i całej otoczki, tych niewybaczalnych błędów ludzkości napisano już wszystko. Czy będą to szczegółowe opracowania, analizy, czy fikcyjne opowieści dziejące się w tamtym okresie, mamy duży wybór i zapewne trafimy na coś co nas zachwyci, zasmuci, bądź skłoni do refleksji. Żeni wspomnę tutaj o pełnej filmografii, z serialami na czele.

"Ogień wśród nocy" opowiada nam w sumie tą samą opowieść, którą słyszeliśmy setki razy, jednak tutaj, dla odmiany to kobiety są głównymi bohaterkami, które mierzą się z traumą wojenną, jednocześnie próbując odnaleźć swoje miejsce w świecie który oszalał. Dwie bohaterki bardzo różniące się od siebie, ale mimo wszystko podobne. Po więcej zapraszam do lektury.

Słowem podsumowania, całkiem udana lektura to była, jednak moim zdaniem autorka niezbyt przyłożyła się do lekcji historii. Oderwane od rzeczywistości sceny przeplatane, z takim chwytającymi za serce. A bohaterki całkiem sympatyczne i można im...

„Ogień wśród nocy”, to powieść zapowiadana jako epicka historia o wojnie, miłości i przyjaźni.
Czytając taki opis, byłam przekonana, że to historia miłości z wojną w tle.
Czy tak było w rzeczywistości?
O tym poniżej.

Głównymi bohaterkami książki są dwie pielęgniarki, które zgłaszają się na ochotnika do pracy w szpitalu polowym podczas II Wojny Światowej.
Jo trafia na front Zachodni. Będzie służyła w Afryce, Włoszech, Francji. W pewnym momencie, gdy podczas ewakuacji szpitala polowego Niemcy ostrzelają cały konwój medyczny, w szpitalu zostanie tylko Jo z szóstką pacjentów, a dookoła nich będzie trwało piekło.
Drugą bohaterką jest Kay, która dostaje przydział na wyspy Pacyfiku i o wojnie przez bardzo długi czas wie tylko tyle, że się toczy w Europie. Jej służba przypomina wakacje - plaża, bale, kolacje, flirty. Do czasu aż Japończycy zaatakują Pearl Harbor, a jej życie zmieni się o 180 stopni.

Czasem mam wrażenie, że o II Wojnie Światowej napisano już wszystko. A jednak pojawiają...

Kinga | 2018-08-08
Na półkach: E-book, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2018

"Poczuli niesmak do samych siebie za to, że stali się zobojętniali, znużeni, przepełnieni własnym cierpieniem, zmarznięci, głodni i brudni w środku i na zewnątrz, pokryci brudem, którego nie zmyje żadna woda. Wiedzieli, że odkąd sami przestali być ludźmi, nikogo nie trzymali za rękę, nie mówiąc o całowaniu, ich świat był światem przetrwania, zwierzęcym światem kąsania, szarpania i rozrywania, a niekiedy lizania ran."

"Ogień wśród nocy' to chwytająca za serce opowieść o kobietach i ich wewnętrznej sile do walki. To straszliwe ludzkie historie toczące się w latach okrutnej wojny, w których codziennie trzeba walczyć o takie wartości jak miłość czy przyjaźń.

Podczas czytania, poznajemy losy dwóch głównych bohaterek: Kay i Jo. Od samego początku wyczuwamy różnice pomiędzy nimi. Różni ich pochodzenie, osobowość, podejście do rodziny. Łączy ich chęć zrobienia czegoś dla innych. To właśnie dlatego w dalszej części akcji śledzimy ich poczynania w korpusie medycznym armii amerykańskiej....

anetapzn | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Autorka zastosowała manewr, w którym bohaterkami opowieści uczyniła dwie kobiety. Są nimi Kay i Joy, które różni bardzo wiele. Różne będą także początki ich służby....
Kay trafia na służbę na wyspy Pacyfiku, gdzie można mimo szalejącej wojny, choć przez moment poczuć się, jak w raju. Wokół ocean, piękne plaże, kolory, słońce.
Joy trafia z kolei w samo serce piekła, na Front Zachodni. To tam
ocaleje jako jedyna pielęgniarka, gdy jej szpital polowy zostanie zbombardowany.
Obie kobiety, ich losy, tak bardzo się od siebie różnią. Ale to tylko pozory. Jak pokaże lektura, obie spotka wiele bardzo podobnych i równie tragicznych przeżyć. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej, zachęcam do lektury.
Pewną ciekawostką jest fakt, iż w książce ukazane są nie tylko okrucieństwa wojny w Europie, ale także zbrodnie dokonane przez Japończyków dokonane np. wobec ludności cywilnej (głównie kobiet), ale także więźniów obozów przymusowej pracy. Japończycy ukazani przez Messineo jawią się czytelnikowi,...

Sonja | 2018-09-15
Przeczytana: 13 września 2018

II wojna światowa.
Front zachodni.
✓Jo McMahon - stacjonuje w Europie. W zbombardowanym szpitalu polowym, jako jedyna ocalona z personelu medycznego, w krytycznych warunkach stara się utrzymać przy życiu siebie i sześciu pacjentów.
Wyspy Pacyfiku.
✓Kay Elliott - początkowa służba przebiega w spokojnej barwnej, słonecznej scenerii spotkań, flirtów... Ten iluzoryczny spokój zmienia się w piekło pod japońską okupacją.

Jo i Kay, - młode kobiety, przyjaciółki, ochotniczki. Służą w korpusie medycznym amerykańskiej armii. Dla armii poświęciły wiele, straciły to, co było dla nich najcenniejsze.

Losy tych kobiet przedstawione są na tle brutalnych działań wojennych. Chorób, cierpienia, osamotnienia, niewoli, głodu. Powieść prowadzi czytelnika przez piekło wojny, bazując na losach najbardziej bezbronnych: pielęgniarek, personelu medycznego, rannych żołnierzy...
Styl autorki jest plastyczny, wyrazisty, jednak z dużą dawką smutku, strachu, niesprawiedliwości, niepojętego cierpienia. Pomimo...

Cała recenzja: http://www.pierwszadamaoksiazkach.pl/26-ogien-wsrod-nocy-recenzja-dla-portalu-dlalejdis-pl/

„Ogień wśród nocy” to wojna pokazana oczami dwóch kobiet, które walczą o przetrwanie, ale również walczą same ze sobą oraz ze swoją kobiecą naturą, próbując zakopać w sobie wrażliwość, uczuciowość i marzenia, którymi kieruje kobieca natura. Powieść nie należy do łatwych, jednak warto po nią sięgnąć, bo uświadomi nam jak ważną rolę na wojnie odgrywały kobiety - pielęgniarki.

książek: 1980
Audrey | 2018-02-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: luty 2018

Dość poruszająca książka o mniej znanych wydarzeniach z okresu II wojny światowej w rejonie południowego Pacyfiku. Jednak tej historii czegoś zabrakło, jest zbyt powierzchowna i niedopracowana. Nie budzi głębszych emocji, nie zachęca do refleksji. Ma kilka atutów i ciekawszych wątków, lecz nic ponadto. Mimo wszystko warto po nią sięgnąć, bo każdy odnajduje przesłanie w zupełnie innej opowiesci.

Książkowe_Wyliczanki | 2018-01-26
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2018/01/brutalnie-prawdziwy-ogien-wsrod-nocy.html

"Ogień wśród nocy" to jedna z tych książek, gdzie nie można powiedzieć o przyjemności z lektury, bo wydarzenia jakich dotyka treść są bardzo trudne, jednocześnie jednak człowiek cieszy się, że trafił na ten tytuł i miał szanse poznać mniej znane spojrzenie na wojnę - oczami kobiet.

"Ogień wśród nocy" mocno zapada w pamięć, zostając w głowie na długo. Lekturę czyta się błyskawicznie, mimo wszystko wierząc, że bohaterkom uda się wyjść cało z tego piekła. Zdecydowanie jest to lektura dla osób, które lubią tematykę II wojny światowej.

kinga | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2017