Twardy orzech do zgryzienia

Wydawnictwo: BIS
Ida

Każdy czasem ma twardy orzech do zgryzienia - trudny problem, z którym trzeba się zmierzyć. Bohaterowie tej książki również. Amelka pomaszerowała przed siebie i się zgubiła. Kuba bał się szczepienia. Franek postanowił udowodnić siostrze, że jest czarodziejem. Oliwka musiała nauczyć się opieki nad wymarzonym żółwiem, a Adaś znaleźć sposób, by pomóc sąsiadce. Jak sobie poradził? O tym dowiecie się, czytając dowcipne i pouczające opowiadania Renaty Piątkowskiej.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: prywatne

Ida | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Twardy orzech do zgryzienia czyli zbliżają się trudne chwile. Jednak z tymi opowiadaniami, niejeden kłopot stanie się lżejszy, a rodzic lub dziecko znajdzie sposób na rozwiązanie swojego problemu.
Mądre i pouczające historie, napisane przystępnym językiem, skupiające uwagę małego czytelnika lub słuchacza.
Chwilami jest zabawnie, a chwilami całkiem poważnie.

Kiedy mała Amelka gubi się w mieście, czujemy jej strach i każde dziecko z pewnością zapamięta tę niebezpieczną sytuacje i chwile grozy. Mając nadzieję, że wyciągnie z nich również naukę, czytajmy takie opowiadania, bo są historiami, które mogłyby przytrafić się każdemu z nas albo naszych bliskich.
Opowieść o małym chłopcu-bohaterze, daje natomiast przykład pozytywnego zainteresowania życiem sąsiadów. Kto by pomyślał, że podsłuchiwanie może być czymś, co zasługuje na pochwałę?
Mamy również opowieść o tym, jak brak prądu wpływa na nasze zachowania i możemy zastanowić się, co też my zrobilibyśmy w takiej chwili.
A co poradzić,...

BUKA | 2014-09-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Przypuszczalnie każde dziecko choć raz stanowczo wyraziło chęć zmiany swego imienia. Prawdopodobnie niejeden maluch zgubił się kiedyś i przerażony nie mógł odnaleźć drogi powrotnej. Z pewnością u większości kilkulatków wizyta w gabinecie operującej strzykawką pielęgniarki budzi lęk, a z kątów niektórych pokojów po zmierzchu wyłaniają się straszydła. Te, znane doskonale zarówno małym, jak i dojrzałym odbiorcom sytuacje, stanowią dla bohaterów dzieła Renaty Piątkowskiej tytułowy „twardy orzech do zgryzienia”.

W zbiorze dziesięciu niedługich historyjek autorka zaprezentowała plejadę barwnych dziecięcych indywidualności. Poznajemy obdarzonych nieskończenie bogatą wyobraźnią Mateusza i Malwinkę, zatroskanego o zdrowie sąsiadki Adasia, niezbyt pewnego siebie Tomka, a także Franka – marzyciela i Julkę – złośnicę. Każdy z nich posiada wyjątkowe przymioty charakteru, choć często nie zdają sobie z tego sprawy. Wówczas z pomocą przychodzą bliscy – pomysłowa wychowawczyni, kochający rodzice...

aga | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Nadal jestem zachwycona. Obie z Córką nadal tkwimy w zachwycie. Jesteśmy wręcz oczarowane książkami pani Piątkowskiej. Spędzamy wspólnie czas czytając kolejne pozycje tej autorki i świetnie się przy tym bawimy. Trudne tematy dla dziecka stają się dużo łatwiejsze po przeczytaniu tych opowiadań. Są dowcipne i dla dziecka i dla dorosłego. Polecam. Warto je poznać i zapoznać z nimi swoje pociechy.

Karolina | 2016-05-20
Przeczytana: 19 maja 2016

Z książkami Renaty Piątkowskiej spotkałam się pierwszy raz przy okazji oglądania w pewnej telewizji programu, gdzie czytane są lektury dla dzieci. Urzekły mnie od pierwszych słów.

Tych kilka opowieści o przygodach Amelki, Kuby, Franka, Mateuszka, Malwinki, Remigiusza, Oliwki, Adasia, Wojtka, Julki oraz Tomka wywołują uśmiech na twarzy. Co ważniejsze, również uczą. Te krótkie opowiastki, napisane w zabawny sposób pokazują co drzemie w głowie dzieci. Starają się zajrzeć w świat wyobraźni i rozumowania naszych pociech. Pokazują też efekty niektórych zachowań. Poniekąd uświadamia malucha co się dzieje, gdy przykładowo, beztrosko sami wybierzemy się bez pozwolenia na plac zabaw czy uprzemy się aby dostać zwierzątko. Dzięki prostemu, acz nie uwłaczającemu językowi poznajemy malutką część dziecięcego życia.

Autorka może co nieco powiedzieć, albo choć postarać się powiedzieć o świecie najmłodszych, bo sama ma dwoje dzieci – Martę i Kacpra. Skończyła socjologię na UJ. Otrzymała drugą...

Na półkach: Przeczytane, Debit

Po raz kolejny książka autorstwa Renaty Piątkowskiej mnie nie zawiodła. Jej styl pisania i sposób postrzegania świata rozpoznam zawsze i wszędzie. I nie muszę tu niczego wyolbrzymiać pisząc, że to fantastyczne lektury dla dzieciaczków w wieku przedszkolnym.

Tym razem do naszego domu trafiła książka Twardy orzech do zgryzienia, czyli zbiór pięknych i bardzo mądrych opowiadań dla najmłodszych. Każda historia opisana w książce jest inna i każda bardzo wciąga małego czytelnika.

Autorka świetnie dobiera tematykę swoich opowiadań do wieku czytelnika, a poszczególne przygody swoich małych bohaterów przedstawia w zabawny i ciekawy sposób. Jej umiejętność przedstawienia świata z punktu widzenia kilkulatka zaskakuje nas dorosłych i sprawia, że dzieciaczki kochają lektury tej autorki.

Tym razem mamy okazję przeczytać o małej Amelce, która, choć nie chciała być niegrzeczna - zawędrowała sama daleko od domu i się zgubiła. O Mateuszku i Malwince oraz ich wieczornej zabawie , gdy...

Kaha | 2014-09-26
Przeczytana: wrzesień 2014

Trudno napisać wiele więcej niż osoby przede mną. Potwierdzam wcześniejsze opinie. Pani Renata Piątkowska opisała lekkim, wesołym stylem wielkie problemy naszych dzieci.

Książka ta przyda się oczywiście dzieciom i pomoże im oswoić się z ich poważnymi problemami. A są to jak najbardziej sprawy wieku przedszkolnego - lęk przed szczepieniem, zgubienie się, strach przed byciem samemu w ciemnym pokoju czy problemy ze odnalezieniem się w grupie rówieśników.

Książka przyda się też rodzicom. Czy nie mamy tendencji do bagatelizowania problemów naszych dzieci? Warto sobie przypomnieć, że mając kilka lat patrzy się inaczej na świat. Czy nie mamy czasami problemów z dotarciem do dziecka i wytłumaczeniem mu pewnych tematów np. dlaczego nie powinno się oddalać? Książka ta i otworzy nas na inne sposoby myślenia naszych dzieci i zainspiruje nas do szukania niekonwencjonalnych sposobów radzenia sobie z problemami naszych dzieci. (Ciekawe w ilu domach czytelników tej książeczki pojawiły się...

katecz | 2015-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2015

Dla dzieci 5 - 12 lat

Pouczające historyjki. Nam najbardziej podobały sie opowadania o:

- złości (i sposób terapeutyczny poddany przez autorkę, czyli malowanie złości na kartkach papieru u nas też się super sparwdza)
- bohaterze - warto dzieciom przypominac o tym, że i one dzwoniąc pod 112 moga uratowac komus zycie, np. rodzicowi lub swoim dziadkom
-o Remigiuszu (czyli co znaczy twoje imie i dlaczego jest wyjątkowe)
-i o łańcuchu - żeby zrobic łańcuch umiejętności i żeby za każdym razem, gdy dziecko nauczy sie czegos nowego, doklejało kolejne ogniwo łańcucha. Fajny pomysł, odpatrzymy go sobie ;-)

TalaZ | 2012-06-05
Przeczytana: czerwiec 2012

Twardy orzech do zgryzienia do zbiór opowiadań, które wyszły z pod pióra Renaty Piątkowskiej. Jest to jedna z najbardziej uznawanych autorek piszących książki dla dzieci, ma ich na koncie ponad dwadzieścia. Pani Renata z wykształcenia jest socjologiem, a w życiu prywatnym jest mamą dwójki dzieci, która uwielbia spędzać czas na pisaniu lub na końskim grzbiecie.

Trudno jest napisać cokolwiek o fabule książki dla dzieci, ponieważ można zdradzić za dużo, a przecież nawet małemu czytelnikowi no i rodzicowi czytającemu bajkę, należy się odrobina tajemnicy. Dlatego postanowiłam przytoczyć częściowy opis, jaki wydawnictwo Debit umieściło z tyłu książeczki, a brzmi on następująco:

„Najnowsza książka popularnej autorki dziecięcej pani Renaty Piątkowskiej jest zbiorem dziesięciu zabawnych i pouczających opowiadań. Bohaterami poszczególnych historii są kilkuletnie dzieciaki stające przed wyzwaniami i trudnymi sytuacjami, z jakimi każdy młody czytelnik może się zetknąć, na co dzień. Autorka...

Gosia Rajchel | 2012-08-28
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 28 lipca 2012

Często nazwisko autorki/autora to pewnik, że książka jest warta zakupu. I tym razem podpisujemy się pod tym twierdzeniem. Opowiadania Pani Renaty Piątkowskiej bardzo przypadły nam do gustu. Tym razem czytamy "Twardy orzech do zgryzienia". Dziesięć opowiadań o przygodach dzieci, które są jak nasze pociechy - pełne emocji, wrażliwości i tak ciekawe świata.

W jednym z opowiadań poznajemy Adasia, super bohatera. Nie nosi peleryny jak ci komiksowi bohaterzy, ale piżamka w krokodylki jest także doskonała. Chłopczyk jednym telefonem na pogotowie ratuje życie swojej sąsiadki. Inna historyjka mówi o Kubie, który nastraszony przez kolegę bał się szczepienia. Okazało się, że to wcale nie takie straszne i, że tak można uzupełnić kolekcję resorówek. Z kolei złośnica Julka zostaje ujarzmiona? kawałkiem kartki i kredkami. Wszystkie opowiadania utrzymane są w takim pogodnym nastroju. Bohaterzy mają swoje problemy, tak zwane twarde orzechy do zgryzienia. Ale z pomocą dorosłych, albo i z mądrym...

urwiskowo | 2012-09-19

Dziś kolejna bardzo ciekawa książka dla dzieci w wieku przedszkolnym czyli "TWARDY ORZECH DO ZGRYZIENIA" Renaty Piątkowskiej.

Autorka jest już nam znana i lubiana zarówno przeze mnie jak i mojego małego molika książkowego, dlatego bardzo chętnie sięgnęliśmy po tę książkę.
Znajduje się w niej dziesięć opowiadań. Bohaterami są dzieci w wieku przedszkolnym a historyjki opowiadają o rzeczach bliskim przedszkolakom. Dzięki przygodzie Amelki, Oliwier dowiedział się co należy zrobić i do kogo się zwrócić, gdyby się zgubił. Wie też już, że szczepionka wcale nie jest taka straszna jam się może wydawać. Malwinka i Mateusz, podsuwają świetny pomysł na nudę gdy nie ma prądu i nie da się oglądać bajki na dobranoc a Remigiusz uczy się, że każde imię ma swoje znaczenie. Jest też opowiadanie o małym Adasiu, który został wielkim bohaterem i o Julce, której sztuka pomaga wyładować złość a także inne mądre opowiadania, które mój przedszkolak bardzo polubił.

Zabawne i mądre opowiadania napisane są...