rozwińzwiń

Dekolonizacja

Okładka książki Dekolonizacja Dane Kennedy
Okładka książki Dekolonizacja
Dane Kennedy Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Seria: Krótkie wprowadzenie historia
130 str. 2 godz. 10 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Krótkie wprowadzenie
Tytuł oryginału:
Decolonization: A Very Short Introduction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania:
2017-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-07-01
Liczba stron:
130
Czas czytania
2 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380885462
Tłumacz:
Jakub Jedliński
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
127
7

Na półkach:

Treść „Dekolonizacji” Dane Kennedy odpowiada tytułowi samej książki jak i serii („Krótkie wprowadzenie”). Na ok. 120 stronach omówiono pokrótce XX-wieczną dekolonizację, skupiając się na kwestii fal dekolonizacji, związku dekolonizacji z II wojną światową, modelu postkolonialnego państwa narodowego oraz ideowego „aftermathu” w dawnych imperiach (tytuły kolejnych rozdziałów: „Fale dekolonizacji, „Druga wojna światowa a kolonializm”, „Chaos i nowy porządek świata”, „Problemy państwa narodowego”, „Trwanie imperiów i polityka amnezji”). Na końcu książki znajdują się: skromny spis bibliograficzny (de facto 17 pozycji),omówienie polecanych lektur na temat dekolonizacji (może być pomocny dla osób bardziej zainteresowanych),spis ilustracji oraz indeks haseł, nazw geograficznych i osób. Prace uzupełnia 11 czarnobiałych ilustracji, głównie fotografii; brak jest wizualizacji kartograficznych, tabelarycznych itp. Opracowanie redakcyjne oraz korekta tekstu są poprawne. Książka nie zawiera przypisów bibliograficznych (poza 1 przypisem dolnym?); jest 1 przypis dolny pochodzący od tłumacza.

Z racji, że „Dekolonizacja” ma być krótkim wprowadzeniem w tytułową problematykę zamieszczonym na 120 stronach, trudno jej zarzucać skrótowość i ogólnikowość. Nie mniej jednak, należy wspomnieć, że nie znajdziemy tam systematycznego, nawet nie omówienia wszystkich „dekolonizacyjnych” konfliktów, wojen, rozruchów w XX w., ale ich wymienienia, czy ogólnikowego nakreślenia. Faktografii jest w książce niewiele; za dużo nie ma także cytatów z ważnych postaci lub dokumentów. Praca opiera się bardziej na poruszaniu ogólnych koncepcji związanych z dekolonizacją – jak jej fale i prawidłowości w ich występowaniu, strategie utrzymania władzy przez imperia, modele politycznej organizacji obszarów zdekolonizowanych itd. – i to wokół nich obraca się narracja autora.

Książka jako krótkie wprowadzenie spełnia swoją rolę, jednak pozostawia niedosyt oraz, w moim przekonaniu, wrażenie, że spostrzeżenia, które autor chciał przekazać na temat dekolonizacji można było zawrzeć na znacznie mniejszej liczbie stron.

Treść „Dekolonizacji” Dane Kennedy odpowiada tytułowi samej książki jak i serii („Krótkie wprowadzenie”). Na ok. 120 stronach omówiono pokrótce XX-wieczną dekolonizację, skupiając się na kwestii fal dekolonizacji, związku dekolonizacji z II wojną światową, modelu postkolonialnego państwa narodowego oraz ideowego „aftermathu” w dawnych imperiach (tytuły kolejnych rozdziałów:...

więcej Pokaż mimo to

avatar
99
88

Na półkach: ,

Kolejna książka z serii "Krótkie wprowadzenie" wydawanej przez Uniwersytet Łódzki odsłania przed nami kulisy wieloletniego globalnego procesu dekolonizacji, ukazując go nam z perspektywy nauk politycznych, historycznych i socjologicznych. "Dekolonizacja" autorstwa D. Kennedy to dzieło służące odpowiedzi na szereg pytań, które nasuwają się, gdy myślimy o tytułowym zjawisku wyzwalania narodów spod jarzma wielkich imperiów, tj. "Co było impulsem do działań dekolonizacyjnych?", "Czy sam proces przebiegał pokojowo?", "Jakie były konsekwencje dekolonizowania kolejnych krajów?". Sama książka podzielona jest na kilka tematycznych rozdziałów, które nam na te pytania odpowiadają dostarczając przy tym rzetelnych dowodów naukowych. Jest więc niewątpliwie solidną pozycją, która w dużej mierze zaspokoi głód wiedzy tych, którzy pragną nieco lepiej poznać proces dekolonizacji. Niestety, ma się wrażenie, że w pewnym momencie narracja książki się "urywa". Po obszernym studium historycznym, politycznym i społecznym autorka nagle serwuje nam krótkie podsumowanie, które bardzo zdawkowo ujmuje wnioski wyciągnięte z analizy problemu dekolonizacji. O ile więc czytelnik w czasie lektury książki faktycznie coraz mocniej zgłębia problem, o tyle w momencie gdy narracja powinna się "rozkręcać", nagle postawiono kropkę. Szkoda, bo przy odrobinie bardziej rozbudowanej treści książka zasługiwałaby na znacznie wyższą ocenę.

Kolejna książka z serii "Krótkie wprowadzenie" wydawanej przez Uniwersytet Łódzki odsłania przed nami kulisy wieloletniego globalnego procesu dekolonizacji, ukazując go nam z perspektywy nauk politycznych, historycznych i socjologicznych. "Dekolonizacja" autorstwa D. Kennedy to dzieło służące odpowiedzi na szereg pytań, które nasuwają się, gdy myślimy o tytułowym zjawisku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    5
  • Historia
    3
  • Rok 2020
    1
  • Afryka
    1
  • Nie ma
    1
  • Chcę przeczytać Historia
    1
  • 3.1. Książki naukowe i popularnonaukowe
    1
  • Azja Południowa - Indie, Pakistan, Bangladesz
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dekolonizacja


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne