Dekolonizacja

Okładka książki Dekolonizacja Dane Kennedy
Okładka książki Dekolonizacja
Dane Kennedy Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Seria: Krótkie wprowadzenie historia
historia
Krótkie wprowadzenie
Decolonization: A Very Short Introduction
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
2017-07-01
2017-07-01
Jakub Jedliński

Treść „Dekolonizacji” Dane Kennedy odpowiada tytułowi samej książki jak i serii („Krótkie wprowadzenie”). Na ok. 120 stronach omówiono pokrótce XX-wieczną dekolonizację, skupiając się na kwestii fal dekolonizacji, związku dekolonizacji z II wojną światową, modelu postkolonialnego państwa narodowego oraz ideowego „aftermathu” w dawnych imperiach (tytuły kolejnych rozdziałów: „Fale dekolonizacji, „Druga wojna światowa a kolonializm”, „Chaos i nowy porządek świata”, „Problemy państwa narodowego”, „Trwanie imperiów i polityka amnezji”). Na końcu książki znajdują się: skromny spis bibliograficzny (de facto 17 pozycji),omówienie polecanych lektur na temat dekolonizacji (może być pomocny dla osób bardziej zainteresowanych),spis ilustracji oraz indeks haseł, nazw geograficznych i osób. Prace uzupełnia 11 czarnobiałych ilustracji, głównie fotografii; brak jest wizualizacji kartograficznych, tabelarycznych itp. Opracowanie redakcyjne oraz korekta tekstu są poprawne. Książka nie zawiera przypisów bibliograficznych (poza 1 przypisem dolnym?); jest 1 przypis dolny pochodzący od tłumacza.

Z racji, że „Dekolonizacja” ma być krótkim wprowadzeniem w tytułową problematykę zamieszczonym na 120 stronach, trudno jej zarzucać skrótowość i ogólnikowość. Nie mniej jednak, należy wspomnieć, że nie znajdziemy tam systematycznego, nawet nie omówienia wszystkich „dekolonizacyjnych” konfliktów, wojen, rozruchów w XX w., ale ich wymienienia, czy ogólnikowego nakreślenia. Faktografii jest w książce niewiele; za dużo nie ma także cytatów z ważnych postaci lub dokumentów. Praca opiera się bardziej na poruszaniu ogólnych koncepcji związanych z dekolonizacją – jak jej fale i prawidłowości w ich występowaniu, strategie utrzymania władzy przez imperia, modele politycznej organizacji obszarów zdekolonizowanych itd. – i to wokół nich obraca się narracja autora.

Książka jako krótkie wprowadzenie spełnia swoją rolę, jednak pozostawia niedosyt oraz, w moim przekonaniu, wrażenie, że spostrzeżenia, które autor chciał przekazać na temat dekolonizacji można było zawrzeć na znacznie mniejszej liczbie stron.

Kolejna książka z serii "Krótkie wprowadzenie" wydawanej przez Uniwersytet Łódzki odsłania przed nami kulisy wieloletniego globalnego procesu dekolonizacji, ukazując go nam z perspektywy nauk politycznych, historycznych i socjologicznych. "Dekolonizacja" autorstwa D. Kennedy to dzieło służące odpowiedzi na szereg pytań, które nasuwają się, gdy myślimy o tytułowym zjawisku wyzwalania narodów spod jarzma wielkich imperiów, tj. "Co było impulsem do działań dekolonizacyjnych?", "Czy sam proces przebiegał pokojowo?", "Jakie były konsekwencje dekolonizowania kolejnych krajów?". Sama książka podzielona jest na kilka tematycznych rozdziałów, które nam na te pytania odpowiadają dostarczając przy tym rzetelnych dowodów naukowych. Jest więc niewątpliwie solidną pozycją, która w dużej mierze zaspokoi głód wiedzy tych, którzy pragną nieco lepiej poznać proces dekolonizacji. Niestety, ma się wrażenie, że w pewnym momencie narracja książki się "urywa". Po obszernym studium historycznym, politycznym i społecznym autorka nagle serwuje nam krótkie podsumowanie, które bardzo zdawkowo ujmuje wnioski wyciągnięte z analizy problemu dekolonizacji. O ile więc czytelnik w czasie lektury książki faktycznie coraz mocniej zgłębia problem, o tyle w momencie gdy narracja powinna się "rozkręcać", nagle postawiono kropkę. Szkoda, bo przy odrobinie bardziej rozbudowanej treści książka zasługiwałaby na znacznie wyższą ocenę.

• Rok 2020
  • Afryka