Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni

Cykl: Flawia de Luce (tom 7)
Wydawnictwo: Vesper
As Chimney Sweepers Come to Dust
Zaczarowana

Banitka! Tak właśnie jedenastoletnia Flawia de Luce lamentuje nad swym trudnym położeniem, kiedy odkrywa, że jej ojciec i ciocia Felicja wysłali ją za ocean do Kanady, do Żeńskiej Akademii panny Bodycote – szkoły z internatem, do której niegdyś uczęszczała także jej mama, Harriet. Zanim jeszcze nastał pierwszy poranek niewoli, u jej stóp wylądował podarunek od losu. Ponieważ Flawia to Flawia – dobrze zapowiadająca się chemiczka i detektyw – tym podarunkiem jest okopcone i zmumifikowane ciało, które wypada z ceglanego komina. Od tej chwili, uczęszczając na lekcje, zdobywając przyjaciół (oraz wrogów), a także oceniając surową dyrektorkę szkoły i jej ciało pedagogiczne (które ma w swym gronie między innymi uniewinnioną morderczynię), Flawia stara się jednocześnie ustalić tożsamość ofiary, czas śmierci, podejrzanych, motywy i środki. Krążą pogłoski, że akademia jest nawiedzona, a kilka dziewcząt zniknęło bez śladu. Kiedy dochodzi do rozwiązania tych zagadek, Flawia staje na wysokości zadania, lecz nie zna jeszcze swego prawdziwego przeznaczenia.

źródło opisu: https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper

źródło okładki: https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper

paprotkowa | 2018-06-01
Przeczytana: 29 maja 2018

Seria o Flawii to jedna z niewielu serii książkowych, gdzie czekam na każdy kolejny tom z niecierpliwością. Początkowo wydawało mi się, że to powieści adresowane do młodszego czytelnika, jednak z czasem przekonałam się, że wcale tak nie jest. Zagadki, które rozwiązuje młoda adeptka chemii są iście 'sherlockowo-holmesowe' i trafią w gust zarówno starszego, jak i młodego czytelnika. Jeśli ktoś lubi klimat a la Agatha Christie, z dozą czarnego humoru to coś w sam raz dla niego. Do tego te okładki...wydawnictwo Vesper zilustrowało Flawię de Luce lepiej niż jej zagraniczni wydawcy.

Zakładka | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Przygodę z Flawią de Luce zaczęła się już jakiś czas temu, choć nie trwała długo. Miałam bowiem okazję czytać pierwszy tom serii jakiś rok czy półtorej tremu. I podobał mi się. Dlaczego nie kontynuowałam czytania dalej? Nie było sposobności. Coś odciągnęło moją uwagę i zapomniałam o serii. Ale kiedy pojawił się 7-my tom, postawiłam, że warto sprawdzić co słychać u tej przebojowej bohaterki. I choć nie znałam poprzednich tomów, rzuciłam się na głęboką wodę.

Jak się okazało, nie jest koniecznym by znać poprzednie części. Poznanie całej książki nie sprawiło mi żadnego problemu zważając na to, iż czytałam dotąd tylko pierwszy tom. Poza tym cała jej forma była w miarę łatwa i przystępna. W zasadzie nie miałam wielu problemów ze zrozumieniem tego co autor ma nam do przekazania. Może kilka razy zdarzyło się, że musiałam powtarzać jakąś stronę bo nie byłam w stanie stwierdzić, co się przed chwilą wydarzyło. Jednak były to sporadyczne sytuacje. W głównej mierze, całość czytało się nie...

mineymoe | 2018-03-17
Na półkach: 2018, Przeczytane

Kolejna "Flawia" fantastyczna jak zwykle, z niecierpliwością czekam na następną część. Alan Bradley jest w rewelacyjnej pisarskiej formie.

Co istotne dla polskich czytelników, tłumacz jest na medal, ogromne gratulacje! Nieczęsto można trafić na tak świetne tłumaczenie z angielskiego - widać rzetelną pracę i talent, zero zgrzytów po drodze.

jabajbaj | 2017-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2017

Byłam święcie przekonana, że "Obelisk kładzie się cieniem" to ostatni tom przygód Flawii. Jakież było moje zdumienie, gdy w księgarni znalazłam ten. Trochę się martwiłam co z tego wyniknie, skoro tak naprawdę główna zagadka spajająca wcześniejsze części została już poniekąd rozwiązana. I jeszcze ten motyw tajemnej organizacji... Cóż, to akurat można by sobie spokojnie darować, ale poza nim nowa odsłona w niczym nie ustępuje poprzednim. Tu na dodatek mamy klimat powieści pensjonarskiej najlepszego gatunku, co osobiście bardzo uwielbiam.
Ale co najważniejsze - Flawia to nadal ta sama cudowna Flawia, co wcześniej. To jedna z moich ulubionych dziecięcych bohaterek literackich i chociażby dla niej samej dobrze się to czyta. A przecież jest jeszcze ten cudowny styl, w jakim historia została napisana. W ogóle jest to jeden z niewielu przykładów powieści młodzieżowej napisanej tak ślicznym, bogatym językiem, który docenią również dorośli czytelnicy.

TakWyszłoŻeCzytam | 2018-05-31

Alan Bardley dalej w formie! Osobiście jestem zauroczona Flavią, więc jej kolejne perypetie umilają mi czas. Zmiana miejsca akcji nie przeszkodziła w tym, aby atmosfera była mroczna i tajemnicza. Jak zawsze dostałam dużo zwrotów akcji oraz morderstwo z nieoczywistym motywem i równie nieoczywistym zabójcą. Długie czekanie na poslkie tłumaczenie trochę przeszkodziło mi w łączeniu wątków, ale jakoś to ogarnęłam. Polecam tym, którzy lubią mroczny klimat i morderstwa.

neuromance | 2017-12-16
Przeczytana: listopad 2017

Cykl o Flawii de Luce wydawnictwa Vesper znam już długo; teraz przyszła kolej na piąty, szósty i siódmy tom: "Gdzie się cis nad grobem schyla", "Obelisk kładzie się cieniem" i "Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni" (skojarzenia z poezją nieprzypadkowe). I mimo, że to było w sumie prawie tysiąc stron, odłożyłam na półkę po przeczytaniu z westchnieniem żalu; chciałoby się więcej. Na szczęście, za granicą jest już kolejny tom, więc pozostaje czekać.

Niby to powieści dla dzieci, a niby nie. „Kroniki Buckshaw” (nazwa serii) Alana Bradleya mają najlepszą możliwą cechę literatury dziecięcej: czytane przez dorosłych, nabierają drugiego dna. W skrócie: Flawia jest jedenastoletnią dziewczynką wychowaną przez ojca na dalekiej angielskiej wsi lat 40. i 50. Ojciec jest arystokratą; po tajemniczym zaginięciu młodej żony w Himalajach, całkowicie zamyka się w sobie i spędza czas zamknięty w gabinecie. Flawia ma dwie siostry: Ofelię i Dafne. Ofelia spędza czas na gapieniu się w lustro i graniu na...

redgirl_books | 2017-11-09

''Czy moje oszustwa były czymś złym? No cóż... pewnie tak. Ale jakby Bóg nie chciał żebym była, jaka jestem, tak by wszystko poukładał, że przyszłabym na świat jako wątłusz, a nie jako Flawia De Luce - no nie?''

Flawia de Luce zostaje banitką, z czym nie potrafi się pogodzić. Jej ojciec i ciotka Felicja wysyłają ją do Kanady, do Żeńskiej Akademii panny Bodycote, której uczennicą była również jej matka, Harriet. Ma w niej zostać przeszkolona do pełnienia dziedzicznej funkcji, którą dotąd przed nią ukrywano.
Zanim nastał jej pierwszy dzień w Akademii, z dala od rodziny, los zsyła jej kolejną detektywistyczną zagadkę, obok której młoda chemiczka nie potrafi przejść obojętnie. Z kominka w jej pokoju wypada zmumifikowane szczątki kobiety.
Flawia pomiędzy zajęciami i poznawaniu nowych przyjaciół rzuca się w wir detektywistycznego śledztwa. Stara się ustali kim była ofiara, czy została zamordowana, a jeśli tak to przez kogo? Po szkole chodzą również pogłoski, że Akademia jest...

zaczytanamary | 2018-07-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Banitka! Oto jak czuje się Flawia, kiedy zostaje wysłana za ocean do Kanady, do Żeńskiej Akademii panny Bodycote - szkoły z internatem, do której uczęszczała niegdyś jej mama. Jednak tuż przed pierwszym porankiem niewoli, u jej stóp ląduje dar od losu. Ponieważ Flawia de Luce to Flawia de Luce - świetnie zapowiadająca się chemiczka i detektyw - tym darem jest okopcone ciało owinięte we flagę, które wypadło z komina jej sypialni. Od teraz będzie uczestniczyć w lekcjach, oceniać nauczycieli ( wśród nich znajduje się uniewinniona morderczyni) oraz dyrektorkę, a także zdobywać przyjaciół ( oraz wrogów). W międzyczasie będzie musiała rozwiązać zagadkę, czyli odkryć : kim była ofiara, kiedy zginęła, kto ją zabił i jak? To nie wszystko, gdyż krążą pogłoski, że szkoła jest nawiedzona, a trzy uczennice zniknęły stąd w tajemniczych okolicznościach. Uważam, że książka jest super. Jej akcja po raz pierwszy dzieje się w nowym miejscu, a rozwój wydarzeń potrafi być zaskakujący. Myślę, że Wam...

Flawia de Luce to jedna z tych serii, które rzucają się w oczy na każdym kroku. Już same okładki i niestandardowe tytuły przyciągają wzrok. Premiera siódmego tomu również nie przeszła bez echa. Mając na półce poprzednie sześć części musiałam zaopatrzyć się również w Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni. Do tej pory przeczytałam tylko Zatrute ciasteczko oraz Badyl na katowski wór, jednak uznałam, że świat nie runie, jak ominę pozostałe i od razu przejdę do siódmego. Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że nie miałam ich pod ręką, a do Flawii ciągnęło mnie od momentu, gdy po raz pierwszy o niej usłyszałam. Kiedy wrócę z Niemiec od razu robię sobie maraton z książkami Alana Bradleya. Tak po prostu. Bo mogę.

Jedenastoletnia Flawia właśnie została wygnana z domu. Jej ojciec i ciotka Felicja wysłali ją do Kanady do Żeńskiej Akademii panny Bodycote. Jest to szkoła z internetem, do której kiedyś uczęszczała jej matka. Dziewczynka nie jest zbyt zadowolona z tego, że - jak sama o...

Karolina Sosnowska | 2017-12-03
Przeczytana: 16 listopada 2017

"Śledztwo kryminalne nie odstaje zbytnio od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich częściach, tyle że ja zawsze byłam bardziej zainteresowana stroną obyczajową tego cyklu: obrazem małego miasteczka, w którym wszyscy się znają i rodzinnymi tajemnicami de Luce’ów, które jedna po drugiej zaczęły wychodzić na jaw. Nie do końca przekonuje mnie też namaszczenie Flawii na następczynię jej mamy, Harriet – ale w jakim zakresie, tego niestety już nie mogę Wam zdradzić."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2017/12/03/jak-kominiarzy-smierc-w-proch-zmieni-a-bradley/ :)