Uśpione archiwum

Okładka książki Uśpione archiwum Wawrzyniec Podrzucki
Okładka książki Uśpione archiwum
Wawrzyniec Podrzucki Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz Cykl: Yggdrasill (tom 1) fantasy, science fiction
Yggdrasill (tom 1)
Code Red Tomasz Stachewicz
2015-05-04
2015-05-04

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Nowa fantastyka 378 (03/2014) Krystyna Chodorowska, Wawrzyniec Podrzucki, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Charles Stross, Jeremiah Tolbert, Genevieve Valentine
Nowa fantastyk... Krystyna Chodorowsk...
Okładka książki Głos Lema Janusz Cyran, Alexander Gütsche, Filip Haka, Rafał Kosik, Andrzej Miszczak, Jakub Nowak, Rafał W. Orkan, Wojciech Orliński, Paweł Paliński, Krzysztof Piskorski, Wawrzyniec Podrzucki, Joanna Skalska
Głos Lema Janusz Cyran, Alexa...

Niestety porzuciłem czytanie po 2/3 książki.
Książka ma obiecujący początek i może podobać się lekki styl prowadzenia narracji, przypominający trochę sposób pisania Sapkowskiego.
Natomiast w trakcie czytania nie mogłem niestety zrozumieć motywów działania bohaterów i kierunku rozwoju fabuły (kto z kim i dlaczego).
Męczyłem się przy kolejnych podejściach, aż w końcu zrezygnowałem.
Mam wrażenie że zabrakło trochę pracy redakcyjnej nad książką.

W trakcie czytania dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci autora w wieku 59 lat. Pozostanie on dla mnie niespełnionym pisarzem z dużym potencjałem.

Niestety porzuciłem czytanie po 2/3 książki.
Męczyłem się przy kolejnych podejściach, aż w końcu...

O cyklu dowiedziałem się kilka miesięcy temu i to co mi polecająca osoba powiedziała sprawiło, że skoczyłem do biblioteki i nie żałowałem.
Uśpione Archiwum może mnie nie zachwyciło, ale całkiem przyjemnie mi się je czytało. Bohaterowie prosto skonstruowani, ale całkiem sympatyczni w większości i mówiący czasem bardzo zabawnym językiem, akcja bardzo przygodowa i sprawnie idąca naprzód, a ekspozycja zacnie wprawiona w tok fabuły. Zaintrygował mnie świat wykreowany przez pisarza. Pomysł zaiste całkiem oryginalny i aż chciało się wiedzieć więcej o Drzewie i o tym jak funkcjonuje. Wrażenia miałem tak dobre, że zaraz skoczyłem po kolejne tomy.

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji całego cyklu: https://galliuszowafantastyka.wordpress.com/2020/06/04/fantastyczna-ksiazki-cykl-yggdrasill/

Podroz miedzy drzewami.

Podroz miedzy drzewami.

Według jakiegoś rankingu to jedna z najlepszych polskich książek fantastycznych. Dla mnie to dowód, że takie rankingi to ściema. Fajny jest koncept świata. I właściwie tyle. Postacie zarysowane słabo, wiele cech mają karykaturalnych. Dialogi mało naturalne. Opisy związków (a właściwie związku) damsko-męskich to jakaś masakra. A fabuła to jakiś Quest podczas którego odkrywamy świat - mega nowatorskie. Ogólnie nie jest to książka w moim stylu. Ale jesli komuś podobało się "Dragon Lance" - to ta książka ma z nią wiele cech wspólnych.

Bardzo ciekawy pomysł, trudnością na pewno dla czytającego jest to, że jest wrzucony od razu do tego świata, bez wyjaśniania co i jak. W odróżnieniu od innych recenzji nie uważam, że postaci są papierowe i płaskie, każdy ma jakieś motywy, zupełnie inne charaktery itd., z tym, że ja czytałem wersję poprawioną przez autora do bookrage. Polecam, szkoda tylko, że nie da się kupić w ebooku kolejnych części i trzeba kombinować...

Kolejna bardzo dobra książka, nieznana szerszej rzeszy czytelników, a szkoda. Znalazłem w Uśpionym archiwum, to czego się nie spodziewałem. Humor, ciekawi bohaterowie, z którymi się zżyłem od pierwszych kart książki i bardzo ciekawy i oryginalny świat, okraszony nieprzeciętną fabułą (a nie jak oczekiwałem - płytką historię i przeciętnych bohaterów, dlatego też nie porwałem zbyt prędko za lekturę - błąd). Bardzo podoba mi się przedstawienie relacji Thomasa i Beatrice, to co się między nimi rodzi, jak i to, że są po prostu prawdziwi, popełniają błędy i te głupie i te poważniejsze (Dodam, że każda postać w książce jest jedyna w swoim rodzaju i dobrze przedstawiona). Sam świat jak i realia, są urzekające, początkowo nie byłem do niego przekonany, jednakże im dalej brnąłem w treść, tym bardziej zaczął mi się podobać. Wyobraźcie sobie tylko: Ludzie żyją na drzewach, których wierzchołki sięgają daleko poza stratosferę! Homo sapiens naprawdę sięgnęli nieba i to przed wynalezieniem sensownego napędu. Dzięki tej katastrofie i niemalże zagładzie ludzkości nasz gatunek wspiął się także na wcześniej nieznane wyżyny rozwoju technologicznego - i jak widać życia. Całe objaśnienie jak do tej katastrofy doszło i kto za tym stoi i dlaczego, odkrywane jest najpierw szczątkowo, a potem w miarę postępu w lekturze, wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Dla mnie to była i jest, wyjątkowa historia w wyjątkowym świecie. Polecam

Naprawdę niezła książka. Polecam

Naprawdę niezła książka. Polecam

Za konstrukcję świata i zarys fabuły daję solidne 7. Za całą resztę 1. Papierowość bohaterów, motywy i zmiany ich postępowania, niespójność i nielogiczność akcji sprawiają, że książeczki dla dzieci 3-7 lat wydają się przy tej powieści szczytem erudycji. Lepsze dialogi znajdziecie w filmach akcji klasy B. Co kilka stron ma się ochotę rzucić książkę w kąt i tylko przedstawiony świat i ciekawość "co dalej", trzyma przy lekturze. Odradzam wszystkim dorosłym i młodzieży ponad 12 lat. Wciąga, ale czyta się z ogromnym niesmakiem i można zniszczyć sobie zęby od zgrzytania.

Zapomniana powieść sprzed lat.
Pamiętam, że zachwycił mnie pomysł Drzewa, a opisy jego funkcjonowania były napisane z pasją i rozmachem, naprawdę pobudzały wyobraźnię. Jeśli lubisz czuć się jak podróżnik zwiedzający obcą planetę, spodoba ci się "Uśpione archiwum".
Nigdy nie sięgnęłam jednak po kolejny tom. I zwyczajnie zapomniałam o jego bohaterach.

Zapomniana powieść sprzed lat.

Ciężko się to czyta.

Postaci papierowe, sceny i dialogi z udziałem w większości wypadków na poziomie pisarstwa piętnastoletniego, początkującego autora. Gdybym nie utknęła na A4 na 9 godzin pewnie porzuciłabym powieść po kilkunastu stronach.

W momentach, gdy autor zapominał o tym, że książkę należy wypełnić dialogami i akcjami pomiędzy opisami świata, problemów itd i skupiał się na tym drugim różnica w jakości tekstu była bardzo duża. Wyłącznie z tego powodu spróbuję sięgnąć także po kolejny tom.

Ciężko się to czyta.

• Ebooki
  • Science Fiction

Dodaj cytat z książki Uśpione archiwum