Rozprawa precedensowa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Proces
8320710146
corrum

"Rozprawa..." składa się z dwóch opowiadań: "Proces" i "Szlachetnie urodzony". 1) Proces wytoczono osobnikowi, który dopuścił się kradzieży; ukradł ubranie, buty oraz pieniądze, a tłumaczył się tym, że musiał jakoś wtopić się w społeczeństwo, aby poszukiwać w spokoju paliwa do swojego pojazdu kosmicznego. Samym procesem jest nieco oburzony i bardzo rozczarowany, bo kto to widział tak...

"Rozprawa..." składa się z dwóch opowiadań: "Proces" i "Szlachetnie urodzony".
1) Proces wytoczono osobnikowi, który dopuścił się kradzieży; ukradł ubranie, buty oraz pieniądze, a tłumaczył się tym, że musiał jakoś wtopić się w społeczeństwo, aby poszukiwać w spokoju paliwa do swojego pojazdu kosmicznego. Samym procesem jest nieco oburzony i bardzo rozczarowany, bo kto to widział tak traktować kosmicznego rozbitka?
2) Drugie opowiadanie to wariacja na temat podróży w czasie, traktowanych wcale nie naukowo, a praktycznie; naszpikowana rozważaniami na temat paradoksów czasowych. Główny bohater przenosi się w czasie i spotyka ludzi, którzy już go znają.

źródło opisu: http://mcagnes.blogspot.com/2013/01/rozprawa-prece...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marta | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Pierwsze opowiadanie dobre z morałem, taka przypowiastka, nie ma się czego doczepić, szybko się czyta wszystko ok. Drugie opowiadanie na temat podróży w czasie, jak już kiedyś pisałam przy okazji "Stanie się czas" akurat ten temat jest ciężki do ogarnięcia i trzeba być naprawdę genialnym pisarzem żeby mu podołać, ponieważ łatwo można samemu sobie przeczyć i stworzyć masę nieścisłości i właśnie tak się podziału w opowiadaniu drugim jest nieścisłe, poplątane i niezbyt logiczne ogólnie słabe. Jako plus trzeba jednak stwierdzić, że poruszony temat, sam jego pomysł jest naprawdę niezły i gdyby to był lepszy pisarz, to opowiadanie było by bardzo dobre. Dodatkowym plusem jest fakt, że opowiadanie czyta się lekko łatwo i przyjemnie. Jednak każdemu kogo interesują podróże w czasie polecam " Stanie się czas" i "Wszyscy wy zmartwychwstali....” te ostatnie opowiadanie porusza dokładnie ten sam problem co to jednak jest miliard razy lepsze.

Ergo_sum | 2016-04-17

Pierwsze opowiadanie jest raczej soc-fiction, można się trochę zastanowić nad logika naszej ksenofobi itp.
Drugie, "paradoks dziadka", troszkę oklepane tematycznie, ale czemu nie?
O wiele przyjemniej by się czytało bez potknięć językowych.
Dobre, jeśli nie ma nic innego, ciekawszego do czytania :-/

Kirasjer | 2012-07-14
Na półkach: Przeczytane, Sience Fiction