fantastyka, antologia
Chudi_X

X. Antologia opowiadań fantastycznych, upamiętniająca dziesięciolecie powstania czasopisma naukowo-literackiego „Creatio Fantastica”, zbiera dwadzieścia cztery opowiadania wyłonione w 2015 roku w konkursie przez redakcję oraz jurorów: Pawła Majkę, Andrzeja Pilipiuka, Krzysztofa Piskorskiego i Andrzeja Sawickiego. Książka ta równocześnie otwiera serię beletrystyczną „Creatio Continua”, w której — zgodnie z nazwą będziemy kontynuować to, z czego znane jest od lat „CF” — czyli trud promocji najwartościowszej fantastyki w Polsce. Dziesiątka czasem czai się w wybranych tekstach gdzieś z boku, uderza tylko w finale i morale, jednak zawsze jest obecna. Może to przejaw władzy, jaką liczba może mieć nad naszym życiem i myśleniem.

W tak różnych historiach Autorzy zdołali zawrzeć temat naszego dziesiętnego manifestu. Uczestnicy
konkursu właściwie nie pisali o dziesiątce; pisali o bohaterskich superkominiarzach, opuszczonych
miastach i duchach w zardzewiałych maszynach. A nasza rocznicowa liczba i tak przychodziła, być
może nieproszona, a nawet niechciana. — z wprowadzenia Adama Podlewskiego

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: https://creatiofantastica.com/2017/07/12/antologia-x/

Bartek Biedrzycki | 2017-08-30

Trochę dobrych rzeczy i trochę gniotów. Widać miejscami amatorkę, niestety także na etapie redakcji literackiej, która powinna polegać na pracy z autorem, a nie jedynie na poprawianiu tekstu na polski (z tym też różnie). Mimo wszystko warto sięgnąć, bo pokazuje dość dobrze aktualny stan nowej prozy fantastycznej.

Anulka | 2019-02-25
Przeczytana: 26 marca 2019