Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Długie pożegnanie

Tłumaczenie: Krzysztof Klinger
Cykl: Philip Marlowe (tom 6)
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
The Long Good-Bye
Marczewek

Pomocna dłoń wyciągnięta do pijanego Terry’ego Lennoxa – pozostawionego przez piękną kobietę na ulicy – była dla Philipa Marlowe’a zwyczajnym ludzkim odruchem. I całe to wydarzenie wcale nie zapowiadało wielkich kłopotów dla żadnego z nich, tym bardziej po kilku miesiącach. Kiedy to Lennox posądzony zostanie o zamordowanie żony. A Marlowe wyląduje w więzieniu, oskarżony o pomoc mordercy – nie...

I całe to wydarzenie wcale nie zapowiadało wielkich kłopotów dla żadnego z nich, tym bardziej po kilku miesiącach. Kiedy to Lennox posądzony zostanie o zamordowanie żony. A Marlowe wyląduje w więzieniu, oskarżony o pomoc mordercy – nie bez powodu.
Czy jednak przyjacielowi od kieliszka można odmówić w potrzebie – gdy ten o świcie, cały drżący, zjawia się z pistoletem w dłoni i prosi, by Marlowe pomógł mu w ucieczce?

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Stworek_vel_Oka | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Panie Chandler - brawo!
Zdecydowanie najlepsza historia Marlowa, którą do tej pory przeczytałam.
Tym razem ćma i pszczoła. Z tego co zauważam, zawsze jakiś owad musi zostać opisany, choć to przecież narracja twardego, cynicznego faceta.
Lejące się strumieniami gimlety, papierosy przeżuwane, gniecione, palone, deptanie. Nabijana fajka. Piękne kobiety, dużo forsy. Tak zręcznie opisane, że znów krztusiłam się dymem, siedziałam na kanapie w rezydencji, zazdrościłam luksusów i babskiej urody.
"Żegnać się, to jakby trochę umierać" - powiedziałeś Marlowku.
Po tej historii stanowczo dla mnie nie umarłeś :)

Meowth | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Pewne rzeczy są u Chandlera normą i pojawiają się we wszystkich jego powieściach o Philipie Marlowe: cyniczni, często skorumpowani gliniarze; bogaci, wpływowi dranie; faceci od tłuczenia głównego bohatera i faceci od dawania tym pierwszym zleceń; alkohol i nikotyna oraz, a raczej przede wszystkim, piękne kobiety, u których uroda i czar rzadko idą w parze z uczciwością. No i rozmowy, bo często to one popychają u Chandlera akcję, która polega bardziej na kojarzeniu faktów niż fabularnych fajerwerkach - mistrzostwo niedopowiedzeń, aluzji i ironii.

Nie inaczej jest i w tej powieści. Ale to nie razi. Niech się to powtarza, byle było na takim poziomie jak w "Długim pożegnaniu"! Ileż tu zawiłości, ileż starej, dobrej detektywistycznej roboty, ile mroku, brudu i goryczy...

Już nikt tak nie pisze. Już nie ma takich autorów. Już nie ma takich detektywów. Już nikt nie strzela nikomu w głowę z małego pistoletu gdzieś w meksykańskim nigdzie. Nikt nie pisze ostatnich listów ani nie żegna się...

onika | 2012-05-24

Świetny kryminał, choć czasami przemyślenia Marlowe'a i niektóre dialogi są nazbyt teatralne.

geokuba | 2014-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Filip Marlowe, lat 42, prywatny detektyw poznaje przypadkiem Terry’ego Lennoxa. Facet jest napity w trzy ognie, a na dodatek żona go wyrzuciła z samochodu i zostawiła na środku ulicy. Lennox wygląda biednie, ale sympatycznie, więc Marlowe lituje się nad nim, zabiera go do domu i daje mu dach nad głową na kilka dni. Potem ich drogi się rozstają, ale po jakimś czasie Marlowe znowuż znajduje Lennoxa zapijaczonego na środku ulicy i historia się powtarza. Marlowe pomaga mu się podnieść, ale tym razem facet na tyle się zbiera, że wraca do niego bogata żonka, a z detektywem chodzi sobie od czasu do czasu na przyjacielskiego drinka. Za trzecim razem jest inaczej; pewnej nocy Lennox staje u drzwi Marlowe’a i oświadcza, że zabił żonę i żeby ten pomógł mu go zawieźć na lotnisko, z którego ucieknie do Meksyku. I zaczyna się dziać.
Wszystkie poprzednie książki Chandlera to były fajerwerki; olśniewały, zdumiewały, zachwycały – biłem brawo, bo to była przednia zabawa. Ta książka jest inna....

Elenaj | 2012-01-15
Na półkach: Przeczytane, Kryminały

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klasyka najwyższego lotu.Dzisiejsze kryminały są tylko bladym odbiciem dzieł Chandlera.
Odkąd pierwszy raz zetknęłam się z jego twórczością,mam słabość do takich pokręconych,z gruntu uczciwych i miękkich jak wosk w środku, twardzieli ,jakim jest bohater powieści.
Detektyw Philip Marlowe jest jak pies myśliwski-kiedy złapie trop, nic go nie powstrzyma,ani "grube ryby",którym przeszkadza,ani "manto" spuszczone przez czarne charaktery,ani demoniczne,klejące się do niego kobiety.
Zawsze kiedy czytam Chandlera mam wrażenie,że jest nadymione w pokoju.

Holmes | 2010-09-01

Klasyka absolutna. Wzór z Sèvres czarnego kryminału.

W przedostatniej ukończonej przez Chandlera powieści Marlowe jest bardziej zmęczony, mniej cyniczny i zaskakująco bardziej sentymentalny, co jednak absolutnie nie odbiera jego postaci „twardości”. Jego przyjaźń z Lennoxem jest przyjaźnią męską, szorstką, nie do końca racjonalną, a dociekanie prawdy jest ofiarą jej składaną.

W jednej ze scen detektyw przygotowuje śniadanie dla dwóch osób, po czym - po chwili - połowę wyrzuca. „Tyle przynajmniej mogłem zrobić”, mówi. Nie oczekujcie od niego więcej. Stara się tylko zachowywać przyzwoicie, nawet jeśli nikt nie płaci mu 50$ dziennie plus wydatki.

"Długie pożegnanie", czyli kryminał o przyjaźni z banknotem z portretem Madisona w tle.
Nie wiem, czy najlepsza powieść Raymonda Chandlera, ale bez wątpienia najbardziej pechowa jeśli chodzi o ekranizację:
1973, reż. Robert Altman, Elliott Gould jako Philip Marlow - NIEPOROZUMIENIE (a ponoć mógł zagrać Lee Marvin);
1983, spektakl w reż. Stefana Szlachtycza, w którym Marlowa grał Witold Pyrkosz - hmm...

Wookie309 | 2014-05-26
Przeczytana: 07 maja 2014

Philip Marlowe główny bohater Chandlera jest typem detektywa, którego można szukać jak igły w stogu siana. Ma swoją etykę, jest uczciwy i szczery do bólu. Do tego ten cięty język. Wujek cięta riposta. Najlepszy kryminał jaki czytałem, mało kryminału w kryminale, więcej o ludziach i ich postawach życiowych.

Dominik | 2013-10-25
Przeczytana: 23 października 2013

Jest to zdecydowanie najdłuższa i najbardziej rozbudowana książka z cyklu którego bohaterem jest prywatny detektyw Philip Marlowe. Intryga jest zagmatwana i z zaskakującym zakończeniem, choć pierwszoosobowa narracja pozwala jeszcze przed wielkim finałem domyślać się rozwiązania. Przez powieść przewija się wiele postaci drugoplanowych których rola czasem jest epizodyczna a czasem wręcz kluczowa.
Moim zdaniem jednak coś nie do końca zagrało jak powinno. Przeczytałem już prawie wszystkie książki których bohaterem jest Philip Marlowe (pozostały mi jeszcze „Tajemnice Poodle Springs”) i właśnie ta wciągnęła mnie najmniej. Długi, powoli rozwijający się wstęp, który wprowadza główną zagadkę odrobinę mnie zniechęcił do dalszej lektury. W książkach Chandlera najbardziej ceniłem szybko rozwijającą się akcję i specyficzny rodzaj humoru który sprawiał, że te powieści czytało się z uśmiechem na ustach, a tym razem tego zabrakło. Podsumowując, jeżeli ktoś poszukuje dobrego klasycznego kryminału w...

J_Xavier_B | 2014-02-22
Przeczytana: październik 2006

(notka o wrażeniach z lektury pochodzi z 2006 roku)
Niezwykle wciągający i zawiły kryminał ukazujący społeczny bałagan w Kaliforni lat 50-tych ubiegłego wieku. A w centrum zdarzeń, niesamowity Philip Marlowe, bohater-zagadka, z jednej strony cynik z ironią idący przez świat, z drugiej romantyk porządkujący świat według swoich zasad, niekoniecznie zgodnych z prawem ;). Odważny, nieraz mocno uszczypliwy, czy nawet prowokujący los, mający jednak w sobie złotą szlachetność, która świetnie kontrastuje z charakterkami opryszków z jakimi owy bohater Chandlera nieustannie się zmaga :]. Już po tej jednej powieści można wyczuć, że pewne cechy osobowości Marlowe'a znajdziemy w kultowym bohaterze z prozy Cobena - Myronie Bolitarze ;). Cieszę się, że literatura kryminalna ma tak bogato zarysowane postacie prywatnych detektywów, bo ich zmagania z przestępczym światem naprawdę stanowią nie lada rozrywkę dla czytelnika :).

Wracając jeszcze do samej powieści "Długie pożegnanie", to muszę...