MROCZNY PRL: Niewyjaśnione zabójstwa

Fronda
2017-06-01
2017-06-01
prl zabójstwo

Okładka książki Policjanci. Za cenę życia Joanna Pasztelańska, Rafał Pasztelański
Policjanci. Za... Joanna Pasztelańska...
Okładka książki Jasnowidz na policyjnym etacie Krzysztof Jackowski, Krzysztof Janoszka
Jasnowidz na p... Krzysztof Jackowski...
Okładka książki Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Polskie Archiw... Piotr Litka, Bogdan...
Okładka książki Polskie Archiwum X Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Polskie Archiw... Piotr Litka, Bogdan...

Dobra książka ale z kompletnie niezrozumiałym tytułem. Bo jak można zatytułować książkę "Niewyjaśnione zabójstwa" skoro w przynajmniej połowie z nich wiadomo kto był mordercą. Same rozdziału napisane są trochę nierówno bo o ile rozdział o Mazurkiewiczu, Marchwickim czy Tuchlinie czytało mi się bardzo dobrze (rozdział o skorpionie jest moim zdaniem zresztą najlepszym ze wszystkich) to ostatnie rozdziały szły mi raczej opornie. I faktycznie można lekko odczuć skręt w prawo ale nie na tyle aby to zniechęcało czytalnika.

Książka na początku bardzo ciekawa, sprawy seryjnych morderców wciągające; moja ocena pewnie byłaby w granicach 8, gdyby nie to że z każdym kolejnym rozdziałem robiło się coraz gorzej... masa błędów edytorskich, odbieganie od tematu (ostatni rozdział to głównie opis spraw "krążących wokół zbrodni"),najgorsza jest jednak propaganda "jedynej słusznej partii", - na początku przemycana podprogowo, potem wręcz dosłownie, idealizowanie kleru - to deklasuje tę książkę w literaturze faktu, autor zniszczył tę książkę... Coś obrzydliwego...

Ciekawa, aż do ostatnich kilku rozdziałów, kiedy to robi się prawicowo poprawna.

Bardzo dużo histori, przez co mi się ciężko czytało. Tematyka ciekawa i ta myśl ,,i mówią, że nie ma zbrodni doskonałej". Jak widać jest i jeszcze można ,,nagrodę,, dostać

Eliminowanie niewygodnych i ''szwadrony śmierci".
Publikacja Niewyjaśnione zabójstwa w kompleksowy sposób przybliża nam kulisy zabójstw postaci znanych i nieznanych. Wszystkie historie nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Kim był ''Wampir ze Śląska"? Dlaczego zginął Bohdan Piasecki? Czy jego śmierć była zemstą na ojcu, działaczu przedwojennej Falangi? A może chodziło o coś innego? Autor przeprowadza dochodzenie w sprawie niewyjaśnionych śmierci: Grzegorza Przemyka, Stanisława Pyjasa, księdza Stanisława Niedzielaka i innych. Każda z przedstawionych spraw bulwersuje i rodzi wiele pytań. Pytań, o to dlaczego inspiratorzy i ich pomagierzy nigdy nie zostali osądzeni i ukarani i cieszyli się nadzwyczajnymi przywilejami. Na czym polegała selekcja Łysiaka?

Przemysław Śliwiński nikogo nie pozostawia obojętnym; trzyma się chronologii, nie wprowadza zbędnych dygresji.

O tym, iż ''komanda śmierci" istniały, wspomina wielu historyków, m.in. prof. Patryk Pleskot. Temat fascynujący, pobudzający do dalszych poszukiwań. Choć też mało zbadany.

Ale zacznijmy od początku. W tamtym, chorym i wynaturzonym systemie, każda metoda była dobra, aby osiągnąć zamierzone cele. Serwiliści Moskwy nie cofnęli się przed niczym. Dla każdej podłości i zbrodni znaleźli ''uzasadnienie''. Nienawidzono wszystkiego, co było związane z katolicyzmem, komunistom przeszkadzały lekcje religii (sankcjonowało je przedwojenne prawo). Powoli, acz systematycznie rugowano katechezę ze szkół. W tym aspekcie przysłowiowe ''pierwsze skrzypce" grał aparat bezpieczeństwa.

Władza w nauczaniu Kościoła upatrywała zagrożenia. Faktem jest, że znaczna część duchownych (np. ks. Jerzy Popiełuszko) potrafiła przyciągać tłumy; popularnością cieszyły się msze za Ojczyznę. Generał Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Erichem Honeckerem, określił Kościół jako: ''Garb, którego nie można usunąć operacyjnie- z którym trzeba żyć''.

Z czasem jednak ideologia marksistowsko- leninowska przestała być atrakcyjna. Problem ''zbuntowanych" duszpasterzy postanowiono rozwiązać inaczej. Musieli umrzeć. Dla przykładu, nad ks. Popiełuszką ''pracowano" już gdy ten był w seminarium duchownym (taka praktyka była często spotykana),założono mu Teczkę Ewidencji Operacyjnej Kapłana (TEOK).
Walka z Kościołem obróci się przeciw władzy; na to jest jeszcze za wcześnie. Rzekome ''skandale obyczajowe", bądź zarzuty o handlu bronią, już się narodowi znudziły. Akcje propagandowe miały niewyobrażalny wydźwięk, mobilizowały społeczeństwo do oporu przeciw reżimowi. Msze za Ojczyznę rozsierdzały wielu dygnitarzy, co złożyło się na zintensyfikowanie prześladowań.

Przechodząc do meritum: grupa komando wchodziła w skład Departamentu IV MSW. Wyznaczona była do represjonowania pątników i ogólnej walki z katolikami. Wykonawcy poleceń byli perfekcyjnie przygotowani do swoich zadań. Trudno się dziwić, mieli najlepszych nauczycieli w stylu kapitana Grzegorza Piotrowskiego. Stosowano technikę zwaną ''zakolankowaniem". Mordercy działają na zlecenie, jeszcze na chwilę przed obradami Okrągłego Stołu. Stąd też zabójstwa księży: Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca oraz Sylwestra Zycha, nazywane są ''zemstą Okrągłego Stołu''.

Przypomnijmy więc ogólnikowo i w dużym uproszczeniu sprawę ks. Niedzielaka. Jest 20 stycznia 1989 roku, czuć swąd upadającej komuny, lecz ci jeszcze wiele mogą. W feralny wieczór bohater nie spodziewa się żadnych gości. Jednak w pobliżu plebanii ktoś się pojawia; brat księdza powie później, że Stefan wcześniej uciekał przed jakimś mężczyzną w sportowej kurtce. Tym razem jednak orędownik prawdy katyńskiej czuje nadciągający kataklizm. Kilka dni wcześniej miał zwierzyć się koledze ze swoich obaw: ''Oni mnie w końcu zabiją''. Czy możemy wysnuć teorię, iż ten dzielny kapelan AK i WIN-u spodziewał się ''nieznanych sprawców"? Oni nie znają litości, Niedzielak jest torturowany, doznaje licznych obrażeń twarzy, ma też złamany kręgosłup.

Rozpowszechniano niedorzeczne i groteskowe teorie, że w zasadzie ofiara zabiła się sama (dziś obserwujemy podobny proceder przy próbie ''wyjaśniania" śmierci Stanisława Pyjasa). W internecie wciąż dostępny jest charakterystyczny, propagandowy plakat, wymierzony w opozycyjne środowiska. Widnieje na nim wizerunek mężczyzny z podpisem: ''Patrz. Oto skutki pijaństwa''.

W odpowiednim czasie prokuratura zlekceważy opis świadków, wskazujących na udział dwóch mężczyzn i kobiety. Świadkowie w sprawie morderstwa na Jaroszewiczach, również nadmienią o słynnej trójce. Powyższe okoliczności z oczywistych względów zostały odrzucone.

Podsumowując, istniało ''komando śmierci", domniemywa się również, że mogli to być więżniowie wypuszczani na weekend. Rozważania nie są odkrywcze, niczego nowego się nie dowiemy. Niemniej jednak można przeczytać, szczególnie gdy interesują nas powyższe zagadnienia kładące się cieniem na współczesnej historii Polski.

Eliminowanie niewygodnych i ''szwadrony śmierci".

Ah ten PRL

Jest to na pewno książka, która zostawi po sobie jakiś ślad w psychice czytelnika. Bardzo specyficzna, zaskakująca, bulwersująca.

W dziesięciu rozdziałach autor książki przedstawił nam najgłośniejsze sprawy morderstw i zaginięć z czasów PRL. W ‘’Niewyjaśnionych Zabójstwach’’ spotykam się z historiami miedzy innymi: Porwanie Bohdana Piaseckiego, Zabójstwo Jana Gerharda, Śmiertelne Pobicia Stanisława Pyjasa i Grzegorza Przemyka i wiele innych. Pan Słowiński nie szczędzi nam szczegółów w książce przez co jeszcze bliżej poznajemy zabójców i jak za tamtych czasów pracowała milicja.

Lubie poznawać zbrodnie o których nigdy wcześniej nie słyszałam i tak tez było w tym przypadku. Poznałam historie o których nie wiedziałam co wydaje mi się być wielkim plusem dla autora bo pokazał nam, ze nie tylko historie głośne medialnie (jak np Karol Kot) są warte wiedzy ale tez są inne, które pokazują, ze niektórzy zmarli zbyt szybko i w tajemniczych okolicznościach.

Autor opisał wszystko w sposób taki, ze czytelnik nie chce odkleić się od książki tylko by czytał i czytał i czytał.. tak tez i było ze mną, jak już zaczęłam czytać to nie wiedziałam kiedy skończyć. Kazda historia miała w sobie coś co przyciągało bo jednak ciekawość czytelnika była silniejsza niż wszystko inne.

Polecam bardzo!

Ah ten PRL

Ach ten PRL, ach to ZOMO< SB i inne ustrojstwa. Opowieści o zabójstwach znanych mieszają się z postaciami morderców rodzimych, seryjnych. Tak, mamy swój niechlubny panteon seryjnych morderców, książka opowiada ...... ale co mi się najbardziej podoba to podawanie faktów i pozwalanie czytelnikowi wyciągnięcie własnych wniosków. Seryjni, czy nimi byli czy nie , musieli zawisnąć bo dla milicji i służb liczył się wynik i skuteczność a prawda ? Się nadawał to odpowie, nie mówię, że tak było w każdym wypadku ale ...... a co do zabójstw zwykłych obywateli, jak np. Stanisław Pyjas, Grzegorz Przemyk .......... czasy się zmieniły, władze się zmieniły, nazwy służb sie zmieniły a o ilu takich Pyjasach czy Przemykach naszych czasów nie wiemy? Bo są na pewno, na razie anonimowi ale historia kołem się toczy i nie lubi długo ukrywać tajemnic ;)

Wstrząsająca książka, o której nie można zapomnieć. Jeszcze długo po lekturze przeżywałam tragiczne losy bohaterów rozdziałów. Autor zabiera głos w sprawie niewyjaśnionych morderstw z czasów PRL-u, które władze usilnie zatajały. Cieszę się, że autor nie pozwala Nam zapomnieć o osobach, których życie skończyło się zbyt wcześnie, a o których, gdyby nie lektura, prawdopodobnie nigdy bym się nie dowiedziała.
Jedynym minusem książki są liczne błędy, np. niedokończone zdanie ze str. 52 albo rozbrajający błąd ze str. 114, gdzie zamiast wyrazu ,,chodź" pojawia się... ,,choć". Gdyby nie błędy, chętnie oceniłabym książkę jeszcze lepiej.

Książka, która na pewno zostawi po sobie jakiś ślad w psychice czytelnika i sprawi, że nikt o niej długo nie zapomni. Specyficzna. Momentami zaskakuje, bulwersuje, wywołuje wiele sprzeczności, pytań i oczywiście wprawia w konsternację, bo chociaż dotyka spraw, które wydarzyły się w poprzedniej epoce, to nieunikniony jest fakt, że nawet z biegiem czasu pewne zjawiska, czy szczegóły zaczynają wypływać na wierzch, jak oliwa na wodzie. Książka traktuje niewyjaśnione zabójstwa w czasie okresu w dziejach Polski przypadającego na lata PRL, gdzie często pewne rzeczy zatajano przed opinią publiczną, by nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.

Autor podszedł do sprawy bardzo newralgicznie, co wymaga również pewnego stopnia zainteresowania od samych czytelników, znajomości podstaw poruszanych przez autora spraw. W dziesięciu rozdziałach autor zawarł najgłośniejsze morderstwa z tamtego okresu, nie szczędząc przy tym nie tylko opowiedzianych historii samych morderstw, ale też przedstawiając nam sylwetki samych zabójców. Co innego, kiedy jest mowa o zabójstwach typowo na tle politycznym, jak Pyjasa, Przemyka, czy księdza Zycha i Niedzielaka, to wciąż nieodkryte karty i niewyjaśnione do końca zbrodnie, które wstrząsnęły krajem i świadomością Polaków.

Niektóre sylwetki morderców dziwią swą przeciętnością i niczym nie wyróżniającym się wyglądem, to mężczyźni, którzy doskonale wtapiali się w tłum, dopasowywali się do otoczenia, niczym kameleony. Szokują i bulwersują odtajnione po wielu, wielu latach dowody na to, iż w głośnych procesach, jak np. „Wampira z Zagłębia” je preparowano. Tego typu sprawy wypisują też mnóstwo pytań, jakie chciałoby się zadać sumieniom zbrodniarzy, porywaczy, morderców, zabójców, jaki przyświecał im cel?

Bardzo sugestywna jest warstwa merytoryczna książki, którą autor nakreślił dzięki sposobowi narracji, odkrywając przed nami kawałek po kawałeczku skrzętnie zbierane przez siebie informacje, a jednocześnie ma się wrażenie, jakby w niektórych śledztwach brało się udział osobiście, w pełni odczuwając wszelkie towarzyszące emocje i odczucia, których wcale nie będzie nam brakowało przy lekturze tej książki. Autor zręcznością lekkiego pióra i bardzo jasnym przekazem, czytelną warstwą merytoryczną, historyczną, czy społeczną, zbudowaną na podstawie bardzo nieamplifikowanych opowieści, podpartych imponującą bibliografią stworzył ciekawą, intrygującą i utrzymaną w tamtym klimacie książkę, która zainteresuje nie tylko znawców tematu, ale i pasjonatów historii. A mroczną aurę PRL-owskiego życia i psychologicznego portretu ówczesnego społeczeństwa otrzymacie tutaj w dużej dawce.

Czego mi w niej zabrakło? Zdjęć. Myślę, że dzięki zdjęciom pozycja zyskałaby podwójnie na wartości i jeszcze bardziej zapadłaby w naszej czytelniczej świadomości. Lubię takie publikacje reportażowe odczytywać także za pomocą zdjęć i tego wyraźnie mi zabrakło, ale taki był zamysł autora i nie mi w to ingerować.

Szczerze polecam!

• Literatura faktu