Lilith

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Trzymający w napięciu kryminał z wątkami okultystycznymi. Olga Rudnicka, jakiej nie znacie! Lipniów, pełne uroku stare miasteczko, cieszy się sławą polskiego Salem. Dawno temu doszło tu do procesu czarownic, w wyniku którego kilkanaście kobiet straciło życie. Była wśród nich Anastazja Lipnowska, żona właściciela pobliskiego dworu. Podobno młoda hrabina, ulegając podszeptom nieczystych sił,...

Lipniów, pełne uroku stare miasteczko, cieszy się sławą polskiego Salem. Dawno temu doszło tu do procesu czarownic, w wyniku którego kilkanaście kobiet straciło życie. Była wśród nich Anastazja Lipnowska, żona właściciela pobliskiego dworu. Podobno młoda hrabina, ulegając podszeptom nieczystych sił, oddała swe nowo narodzone dziecko diabłu i zabiła męża, a sama została za to spalona na stosie.

Lilith uważana jest za królową sukubów, czyli kobiecych demonów, nawiedzających we śnie mężczyzn. Jest uosobieniem seksu, matką wampirów i złych duchów. Inne podania mówią, że porywa małe dzieci i wysysa z nich krew. Do wyobraźni ludzi najbardziej przemawia kobieta kusicielka i dlatego zmarła hrabina w pewnym momencie zaczęła być utożsamiana nie z czarownicą, tylko właśnie z demoniczną kochanką sprowadzającą nieszczęście. W końcu, a to akurat fakt, ród Lipnowskich wyginął. Hrabia i jego brat byli ostatni i żaden nie pozostawił potomka. Ludzi jednak bardziej interesuje to, co mogło się wydarzyć, a nie to, co się wydarzyło. Krew, przemoc i seks sprzedają się od wieków…

Współcześni mieszkańcy Lipniowa wykorzystują dawną legendę, by przyciągnąć do miasta turystów i entuzjastów wiedzy tajemnej. Toteż gdy w okolicy zaczynają ginąć młode jasnowłose dziewczyny o błękitnych oczach, wszyscy, łącznie z policją, starają się zatuszować sprawę, by nie odstraszyć przyjeżdżających gości.

Widok bladego, poranionego ciała, splątanych włosów pozlepianych zakrzepłą krwią i przerażenia malującego się w jasnych oczach skulonej na ziemi ofiary wywołał na jego twarzy uśmiech. Przykucnął przed uciekinierką i pogładził ją delikatnie po policzku. Gest był czuły jak pieszczota kochanka. Odgarnął włosy opadające na twarz dziewczyny. W jego oczach błysnęło rozbawienie.
– Jesteś taka słodka… – zamruczał, pochylając się ku niej i całując ją delikatnie w szyję.
Dotknął wargami lodowatej i wilgotnej skóry. Odsunął się i przez chwilę z przyjemnością patrzył na swoją zdobycz. To było udane polowanie. Dziewczyna nie miała więcej niż szesnaście lat. Jej zapewnienia, że dawno skończyła osiemnaście, włożył między bajki już w chwili, gdy się spotkali. Śliczna blondynka o naiwnym, nieco przestraszonym spojrzeniu i szczupłej sylwetce zawładnęła nim bez reszty. Była idealna.

Do dawnego dworu Lipnowskich sprowadza się architekt Piotr Sianecki z żoną Lidką. Młoda kobieta jest w ciąży i źle znosi niesamowitą atmosferę nowego domu. W dodatku dręczą ją koszmarne sny...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Sol | 2018-07-13

Nie mam ostatnio szczęścia do książek...
Złapałam się za Lilith na szybko, bo to z bibliotecznej półki na 7 dni, więc jeszcze z nadziejami, no bo skoro ma takie wzięcie to przecież musi być moc.
A g...uzik.

Uwielbiam Rudnicką. Jej humor, jej lekkość, jej styl. Dlatego pomyślałam, że może na poważniej i mroczniej też polubię. Zwłaszcza, że klimat czarownic, mroku, tajemnic i może czegoś na kształt reinkarnacji mnie bawi.
A jeszcze polskie Salem? No uczta na dziesięć dań.
Tylko, że po tej uczcie mam niestrawność.

Był pomysł, było przygotowanie, ale sekta, ale chwilami jakieś braki w pomyśle na prowadzenie, ale jeszcze kilka innych minusów i wychodzi klops.

Za dużo bohaterów sobie pani Rudnicka wzięła do prowadzenia. I zamiast skupić się na jednych reszcie dając poboczne role, mamy narrację z kilku punktów widzenia. A to tworzy bałagan. Zresztą postacie złe od razu mają jakby strzałkę - 'jestem wredną szują', to na pewno ja morduję.
Eeee tam...
Wracam do Rudnickiej w wersji...

Oto Olga Rudnicka w poważnej odsłonie - mimo że wolę tę bardziej humorystyczną stronę jej twórczości, to "Lilith" też mi się podobała. Myślę, że wykorzystanie tematyki procesów czarownic w całkowicie współcześnie dziejącej się historii to bardzo dobry pomysł, który znakomicie się sprawdził. Nie powiedziałabym jednak, że było bardzo strasznie - jeśli taki był zamysł autorki:)

Nie było strasznie, bo chyba ja już czytałam dużo więcej naprawdę okropnych historii i niewiele mnie rusza;). Ale to wcale nie oznacza, że zbrodniarze z małego miasteczka, które wciąż żyje nie tak wcale odległą historią ostatniego spalenia kobiety na stosie, są tacy sympatyczni i niewinni... To co robią, naprawdę jest okropne, jednak chyba autorka bardziej wiarygodnie potrafi oddać historie lżejsze i bardziej zabawne. To jej humor jest charakterystyczną i najlepszą według mnie cechą jej pisarstwa.

Ta powieść podobała mi się bardzo, jednak raczej nie będę do niej wracać.

gwiazdka | 2016-05-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 01 maja 2016

Nie jest to najlepsza książka Rudnickiej, chociaż pomysł n kryminał mi się spodobał. Wykonanie miejscami zdradzało spory talent pisarski, a miejscami niestety, jeszcze wymagało dopracowania. Przede wszystkim słabo wypadły fragmenty z Lidką, brzmiały trochę histerycznie, dobre zaś były te z Michałem i Edytą. Na niekorzyść też zadziałały sny obu bohaterek, wątek historyczny można to było inaczej włączyć do „Lilith”. Książka była przewidywalna, ale gdyby została dopracowana, ta cecha nie przeszkadzałaby. Tymczasem chwilami wzbudzała irytację.

Dotychczas prawie wszystkie powieści pani Rudnickiej które przeczytałam, to były lekkie i zabawne komedyjki sensacyjne z trochę zwariowanymi bohaterkami.
A tu mamy do czynienia z porządnym kryminałem z delikatnym wątkami okulistycznym, gdzie akcja toczy się dwutorowo, obecnie i ponad 200 lat temu.
Maleńka miejscowość Lipnów znana jest w okolicy z ostatniego procesu czarownic, w wyniku którego spłonęła na stosie młoda żona hrabiego Anastazja. I właśnie jej historia jest wpleciona w wątek współczesny.
Obecnie do dworku w którym kiedyś mieszkała Anastazja, wprowadza się młode małżeństwo oczekujące dziecka.
Lidka dość szybko zaprzyjaźnia się z Edytą, właścicielką księgarni, która opowiada jej o historii miasteczka i jego legendach.
Łączy je również sprawa zaginionych dziewcząt.
Do miasteczka przyjeżdża ojciec, który szuka córki . Policja nie ma zamiaru mu pomóc, za to Edyta bardzo angażuje się w tą sprawę. Pomaga jej prywatnie całkiem nowy w miasteczku policjant Michał. Okazuje się że...

eMMali | 2014-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Zazwyczaj trzymam się z daleka od książek o czarownicach lub wampirach, ale Olga Rudnicka ma niezwykły talent do przyciągania swoich czytelników.

Początek wciąga, środek trochę nudny, ale jeśli ktoś jest cierpliwy, to czeka go ciekawa opowieść.
Polecam.

syla50 | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Bardzo przyjemny kryminał (o ile kryminał może być przyjemny). Czyta się nadzwyczaj dobrze, wciągający może nie zbyt zaskakujący, bo większości można się domyślić, ale ogólnie pozytywnie go oceniam.Taki trochę babski, babski kryminał. Ponadto zmusił mnie do zaczerpnięcia wiedzy na temat postaci Lilith, rzekomo pierwszej żony biblijnego Adama (w wierze żydowskiej jej postać jest znana).
Z pewnością jeszcze zapoznam się z innymi książkami Olgi Rudnickiej.

Ryjek | 2017-03-21

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Rudnickiej uważam za bardzo udane. Powieść jest elektryzująco wciągająca. Dla mnie jednak kiedy w opisie pojawi się słowo "horror", to choćby niewiadomo jak mnie ciekawiła dana pozycja nie przeczytam, z reguły należę do strasznych siusiumajtek, po filmie z dreszczykiem nie mogę zasnąć!
No tak mam, pomimo swej ogromnej słabości sięgnęłam po Lilith, choć z opisu wynika, że można się spodziewać "dreszczyku".
Był owszem ale jakoś zdołałam przejść, gdyż ciekawość był silniejsza.

Jeśli chodzi o koniec, to oddaje Rudnickiej honory, gdyż ja takiego końca książki się nie spodziewałam. Wiadomo, że w pewnym momencie miałam swoją teorię co do zabójcy i częściowo nawet pokrywa się ona z finałem aczkolwiek wiele wątków pobocznych rozstrzygnęło się bez moich jakichkolwiek przypuszczeń.

Wątki poboczne, to muszę napisać, Rudnicka według mnie rozplanowała po mistrzowsku. Świetnie zgrane z całością, opisane w sposób enigmatyczny, dawkowane powolutku. A...

Lucy | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010
Madi | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Kolejna powieść Pani Olgi i kolejna ,w której to nie mogę się nadziwić ,że napisała ją tak młoda osoba .
"Lilith",to bardzo lekki i przyjemny w czytaniu kryminał,który zawiera w sobie wątek okultystyczny oraz wiele ciekawych zagadek.
Książkę czyta się dość szybko ze względu na rozbudowaną akcję,która wraz z czytaniem nabiera tępa i trzyma do samego końca w napięciu,a
żeby jeszcze było ciekawiej autorka dodała wątek miłosny .
Powieść bardzo mi się podobała i choć nie przepadam za wątkami z czarownicami ,sabatami ,itp. to tu mi nie przeszkadzał,bo był opisany w dość subtelny sposób .

lila | 2018-07-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2018

Zapowiadało się super. Żałowałam, że po przeczytaniu "Natalii 5" zrezygnowałam z Rudnickiej.
Niby wszystko ok, ale zakończenie z gatunku " superbohaterskich" i właśnie tego nie lubię.